Зелені соплі у дитини: чим лікувати в залежності від віку?

Коли хворіє дитина, це завжди засмучує її маму і тата. Ще гірше, коли батьки не розуміють, звідки береться той чи інший симптом, і чим він може бути викликаний. Часом навіть самі незначні відхилення від нормального самопочуття у дитини можуть ввести нас у справжню паніку.

Що вже говорити про прояви, які часом не піддаються ніякому поясненню?

Дитячі хвороби

Зелені соплі у маленької дитини – настільки ж неприємне й тривожне явище, як цей симптом у дорослого. Молоді матусі починають всерйоз турбуватися про те, чи не пов’язані вони з важкими патологіями дихальних шляхів.

Адже у дорослих таке прояв майже завжди буває пов’язано з патологічною активністю нейтрофілів – бактерій, що з’являються в носоглотці під час інфекції.

Густі жовто-зелені соплі у немовляти або дитини старшого віку можуть бути спровоковані однією з найбільш банальних причин – придушенням імунних функцій організму. На жаль, хороший імунітет не дається нам від природи, і в перші роки життя кожна людина досить довго адаптується до навколишнього середовища.

У дітей імунітет знижується переважно в осінньо-зимовий і зимово-весняний період року. Це пов’язано з тим, що незміцнілий організм досить гостро реагує навіть на незначні зміни погоди і навколишнього середовища.

Якщо при цьому дитина ходить в школу, дитячий сад, або відвідує будь-які інші місця скупчення людей, його організм гостро реагує на незнайому для нього обстановку, тому малюк стає найбільш вразливою до вірусів та інфекцій. Поки відбувається той самий процес адаптації, дитину можуть досить часто турбувати неприємні симптоми, особливо соплі, і найчастіше, саме зеленого відтінку. Як правильно лікувати зелені соплі у дитини?

Потрібно лікування при зелених соплях у малюка?

Лікування соплів актуально в будь-якому випадку, оскільки інакше вони можуть спровокувати інші, більш серйозні ускладнення для імунітету і організму в цілому.

Наявність такого симптому завжди говорить про те, що в дихальні шляхи малюка проникли патогенні мікроорганізми, і, якщо інших проявів не є, «хороші» бактерії поки активно справляються з ними. Однак, якщо зелені соплі доповнюються інший вираженою симптоматикою, це може вказувати на різні захворювання.

Причин для такого явища може бути кілька:

 1. ГРВІ. Якщо соплі при цьому доповнюються підвищенням температури і погіршенням загального самопочуття, — значить, зародження інфекції ви вже пропустили. І тепер лікування повинно бути комплексним, зрозуміло, під контролем педіатра;
 2. Гайморит. Більш серйозна проблема, яка може зажадати навіть оперативного втручання, особливо якщо ускладнюється. Знайте, що це захворювання дуже небезпечно для вашого малюка, оскільки може спричинити за собою важкі «побічні ефекти». Крім зелених соплів, дитина може скаржитися на біль у переніссі і гайморових пазухах, розташованих між верхньою щелепою і нижньою частиною очної орбіти. Також з клінічних проявів майже завжди присутня підвищення температури, часом доходить до спека. Іноді можуть з’являтися темні кола під очима;
 3. Гнійний риніт. Це захворювання більш легке, ніж гайморит, однак практично завжди еволюціонує в нього без належного лікування. При цьому в носовій слизу можуть виявлятися частинки гною, а сама вона має неприємний гнильний запах;
 4. Етмоїдит. Ця хвороба є наслідком затяжної гнійного риніту. При цьому крім гнійних виділень з носа, у дитини різко піднімається температура і з’являються синці під очима;
 5. Фронтит. Ще одне ускладнення, яке характеризується великим запальних процесів в лобовій пазусі. Дитина при цьому може скаржитися на біль у лобі.

Що стосується алергічного риніту, на який «грішать» багато мам при появі зелених соплів, він дійсно може протікати одночасно з одним із перерахованих захворювань. Проте в самостійному варіанті ніколи не дає такого симптому.

Що стосується немовлят, зелені соплі у них майже завжди стають вірним проявом фізіологічного нежитю. І при відсутності суміжних симптомів, особливо турбуватися не варто, оскільки це – нормальна реакція незміцнілого організму на різні подразники. Однак якщо цього супроводжують якісь сторонні прояви, лікувати немовля потрібно обов’язково.

Чим можна лікувати зелені соплі у грудничка, вам підкаже дільничний педіатр. Не намагайтеся робити це самостійно, оскільки своїми домашніми маніпуляціями ви можете тільки нашкодити новонародженій дитині. Також обов’язково стежте за своїм харчуванням, якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні. У ваш раціон повинні бути включені корисні продукти, насичені вітамінами, мінералами та мікроелементами.

Лікувати затяжні соплі необхідно в будь-якому віці дитини. В іншому випадку, вони можуть спричинити за собою більш серйозні патологічні процеси, навіть якщо спочатку серйозних відхилень у стані здоров’я не спостерігається.

Лікуємо соплі в залежності від віку

Лікування дитини повинно підбиратися залежно від його віку, активності та харчування, а також наявності суміжних проявів захворювання.

Чим лікувати густі зелені соплі у дитини, в залежності від його віку?

 • Перші місяці життя. Для початку вам доведеться з’ясувати причину неприємного симптому (зрозуміло, робити це потрібно за допомогою лікаря). Якщо педіатр не помітить інших відхилень у стані здоров’я малюка, можна обійтися і без лікування як такого. Однак ви повинні видаляти надлишковий секрет із слизової носоглотки за допомогою аспіратора. Не зайвими стануть тривалі прогулянки на свіжому повітрі, в лісистій місцевості з гарним рівнем екології (якщо дозволяють погодні умови). Також придбайте додому іонізатор, або зволожувач повітря і регулярно використовуйте його в приміщенні, де знаходиться дитина. Це особливо актуально в холодні періоди року;
 • 6-й місяць життя. Обов’язково використання аспіратора чи м’якою медичної груші, промивання сольовими розчинами, видалення слизу за допомогою тампона. Необхідно консультуватися з лікарем, особливо при погіршенні самопочуття та симптоми ускладнень. Категорично заборонено закапування в ніс дитини грудного молока!;
 • Рік. Чим лікувати жовто-зелені соплі у однорічної дитини? Тут все стає легше – тепер ви можете використовувати небулайзер і проводити для малюка лікувальні інгаляції. Для цього застосовуються ефірні олії, відвари трав або спеціальні медикаментозні препарати. Врахуйте, що перед безпосереднім застосуванням такої процедури виключно важлива попередня консультація фахівця. І не забувайте прочищати носові ходи дитини від засохлої слизу.

У більш дорослому віці актуальними можуть стати більш серйозні ліки з аптеки, проте самолікування і самостійний їх підбір, як ви розумієте, як і раніше залишається недоречним. Крім того, важливо з’ясувати причину появи проблеми, і лікувати її не симптоматично, а причинно.

Якщо ви вже знаєте, як саме лікувати затяжні зелені соплі у дитини, постарайтеся слідувати нескладним радам:

 • Чітко дотримуйтеся дозування того чи іншого ліки. Не думайте, що якщо ви будете давати його більше, все закінчиться швидше. Навпаки, ви можете спровокувати у малюка інші небажані реакції! Дозування конкретних препаратів повинен призначити лікар. Якщо цього не сталося, дійте згідно анотації;
 • Не використовуйте спреї, особливо якщо ваша дитина ще занадто малий (молодше двох років);
 • Не забувайте очищувати носові ходи малюка за допомогою аспираторов, медичних груш і спринцівок з лікарськими травами;
 • Обов’язково витягуйте соску з рота дитини, коли використовуєте аспіратор. Інакше ви можете забезпечити малюкові баротравму вуха!;
 • Не дійте самостійно – наносите регулярні візити до педіатра. При погіршенні самопочуття у малюка, бажано викликати лікаря прямо на будинок.

Не слід також випробовувати на малюка різноманітні «народні засоби». Навіть якщо вони чудово підходять вам, пам’ятайте про те, що ви – доросла людина, повністю адаптований до різних впливів. А організм вашого малюка ще дуже малий і вразливий, щоб піддаватися впливу альтернативних медикаментів.

Нехай ваша дитина буде щасливий і здоровий!

Залишити коментар