Дитина скрипить зубами: причини, що робити

Питання дитячого здоров’я завжди займають батьків. Так як ті, хто має своїх малюків, дуже хочуть, щоб у дітей зі здоров’ям все було добре. І якщо починаються якісь відхилення, вони, природно, викликають хвилювання.

Однією з таких проблем є скрегіт зубами. Питання: чому дитина скрипить зубами, мабуть, один з досить популярних у батьківському співтоваристві. І ігнорувати його не варто, оскільки іноді він може показувати на розвиток різного роду проблем.

Чому розвивається патологія

Якщо дитина скрипить зубами, багато списують це на прояв глистів в організмі. При цьому медики вже давно заявили, що такий взаємозв’язок в даному випадку не простежується. При цьому причин розвитку бруксизму – саме так і називається скрегіт зубами у дітей, досить багато. Варто враховувати, що багато дітей скриплять зубами не тільки вночі. І насторожуватися потрібно тоді, коли скрегіт триває близько півгодини і більше, а також має ряд повторів протягом всього дня.

Якщо дитина скрипить зубами, варто перевірити його на наступні захворювання:

 • Постійний і регулярний стрес – тоді скрегіт уві сні може з’являтися при кошмарах або переживанні яскравих негативних моментів.
 • Запалення аденоїдів – малюк з такою патологією не тільки отримує проблеми з вухами, носом і слухом, але ще й може влаштовувати скреготіння.
 • Прорізування зубів.
 • Порушення прикусу.
 • Прояви епілепсії.

Стреси і втому

Діти такі істоти, на яких безпосередньо впливає буквально все. Так, можу проявлятися емоційно-вольові порушення, вони можуть реагувати на напружені відносини в сім’ї, крики батьків, якусь агресію, що розгортається навколо них, сварки, перебір з комп’ютерними іграми, гіперактивність і дефіцит уваги. Все це стає причиною того, що у малюка ніяк не виходить розслабитися і вночі, і батьки чують скреготіння. Відбувається це з тієї причини, що дитина мимоволі стискає щелепи, внаслідок чого він і перетворюється в скрипучий механізм. Однак варто розуміти, що тут буде відзначатися ситуація, коли дитина скрипить зубами днем. Адже повністю розслабитися він не може практично ніколи.

Порушення сну відносяться сюди ж – це та ж ситуації, коли дитина не може розслабитися. При цьому якщо від такої проблеми страждає зовсім маленька дитина, у якого нещодавно з’явилися зубки, батьки навіть не зможуть зрозуміти, в чому причина. У більш старших дітей, якщо скрегіт з’являється паралельно з розмовами у сні, вскрикиваниями і навіть лунатизмом, можна розпізнати причину досить легко. Як правило, радять відвідати невропатолога.

Проблеми з аденоїдами

Діти маленького віку досить широко схильні до захворювань носоглотки, наприклад, запалення аденоїдів. Розрослися відростки перекривають носові шляхи, внаслідок чого порушується вентиляція носових ходів і з’являються такі характерні симптоми, як бруксизм, хропіння. У цій ситуації діти видають характерний скрегіт і скрип навіть вдень, т. к. аденоїди заважають дихати весь час.

Прорізування зубів

Скрегіт в даному випадку видають діти-немовлята. Зуб при прорізуванні доставляє і дітям, і батькам досить багато дискомфорту – ясна болять, запалюються, набухають. І скрипіти зубами для дитини – це всього лише спроба почухати їх, щоб вони не повзли так болісно. Вдень такі звуки, як правило, не повторюються, оскільки дитина свідомо намагається чухати собі зуби руками.

Порушення прикусу

Зубний скрегіт можуть видавати діти старше – 2, 3,5 років і більше, з-за того, що у них порушується прикус. Якщо зуби ростуть і прорізуються невірно — не в тому порядку, криво і косо, в результаті чого вони стикаються між собою занадто щільно, може з’являтися скрегіт навіть при невеликому натисканні.

Причина тут досить проста – неправильні вигини заважають щелепи правильно функціонувати. Варто розуміти, що в цьому випадку є ризик травмувати емаль і навіть істереть зуби. Тому тут варто відразу звернутися до стоматолога.

Спадкові фактори

Скрегіт зубами вночі ночами може передаватися у спадок. Тому варто порозпитувати родичів на тему: чи немає у кого-небудь такої звички. День, як правило, в цьому випадку проходить спокійно.

Епілептична складова

Намагаючись пояснити батькам, чому дитина скрипить зубами, лікарі іноді кажуть, що варто перевіритися на наявність епілепсії. Чому саме цій патології? Тому, що напади можуть відбуватися не завжди помітно і яскраво. Під час такої проблеми відзначаються і малі напади, під час яких і з’являється сильний скрегіт зубів. Природно, в такій ситуації за діагнозом слід звертатися до кваліфікованого невролога.

Підсумки проявів бруксизму

Якщо проігнорувати таку патологію і не вчасно взятися за її лікування, є ризик серйозно запустити ситуацію. При цьому варто розуміти, що бруксизм вказує на певну причину, яку треба усунути. При цьому він ще може стати причиною різного роду ускладнень.

 

Серед наслідків, до яких призводить скрегіт зубами у дитини:

 • Активна поява карієсу, оскільки емаль треться активніше.
 • Розвиток запалення в періодонті – причому бувають такі болі і гострими, і в хронічній формі.
 • Підвищення чутливості емалі.
 • Перелом зуба.
 • Зміна овалу обличчя, яке з’являється на тлі надмірного тиску на щелепі.
 • Болі в голові, сильна втома і проблеми зі сном, що виражаються в недосипу.

Як позбутися від проблеми

Природно, в першу чергу, варто визначити проблему, за якої розвивається активний скрегіт зубами у малюка. У цьому допоможуть грамотний стоматолог і невролог. Вони точно зможуть визначити, що саме може викликати таку патологію, і порадять адекватну та ефективну схему лікування.

Можна використовувати і додаткові засоби, як наприклад, спеціальні вправи. Такі сприяють максимальному розслабленню м’язів обличчя, а також сприяють зняттю напруги з мови.

Наприклад, в якості таких вправ можуть виступати «Горішок», коли щелепу потрібно стиснути і розтиснути, «Посмішка» — в цьому випадку слід розтягувати і розслабляти губи, «Гірка», коли йде активна робота з мовою – спинка його піднімається.

Активно погримасничать напружуючи лицьові м’язи, а заодно і вдосталь повеселитися буде дуже корисно для зняття напруги.

Також можна перед сном масажувати дитині нижню частину обличчя – така міра дозволить зняти напругу з м’язів щелепи. А ще допускається провести масаж ряду точок – тиснути слід над вилицями і під кутами щелеп. Відмінним рішенням стає і нетривалий масаж щік, який проводиться за годинниковою стрілкою.

Буває й така ситуація, коли малюк після сну говорить, що у нього болить особа. Це також вказує на те, що всю ніч його особа перебувала в напрузі. У такій ситуації лікарі радять зробити теплий компрес, поклавши на обличчя малюка вологий рушник. Тримати його так слід, поки у дитини не з’явиться почуття полегшення. Повторювати таку процедуру можна і увечері.

Варто приділити особливу увагу здоров’ю малюка, щоб попередити розвиток серйозних патологій. Крім того, цим варто зайнятися і для того, щоб зберегти красиву і рівну щелепу дитині, що згодом заощадить йому багато грошей і нервів. Адже лікувати зуби, зіпсовані в дитинстві, досить складно.

Залишити коментар