Обов’язки дитини в родині: ростимо маленького помічника

З самого народження дитина не несе ніяких зобов’язань перед батьками — люблячі мама і тато все роблять за дитину самі. Але настає час, коли маленької людини необхідно залучати до загальним сімейним домашніх обов’язків, зрощуючи в ньому самостійність і відповідальність.

Сьогодні ми обговоримо, які обов’язки повинні бути у неповнолітніх дітей вдома і як слід привчати до праці маленького помічника.

Чи повинні бути у дитини обов’язки в сім’ї?

Психологи і педагоги виразно заявляють: це необхідно для гармонійного і всебічного розвитку, самостійності, соціалізації, формування основних моральних цінностей. Хлопці, по мірі сил регулярно допомагають батькам по дому, краще встигають у школі, а потім і в інституті, оскільки звикли доводити розпочату справу до кінця, легше адаптуються як в дорослому, так і дитячому колективах.

На жаль, у багатьох сучасних сім’ях основний акцент у вихованні молодого покоління робиться на їх успішності в школі.

Люблячі батьки створюють чаду всі умови для навчання, не вимагаючи натомість побутової самостійності. В результаті цього людина виростає інфантильним, не вміє елементарно обслужити самого себе.

Виконання отриманих батьками справ не лише виховує в дитині відповідальність, але й підносить його у власних очах. Спадкоємець розуміє, що він важливий член сім’ї і суспільства, від його вірних або невірних вчинків залежить перебіг певних подій. До того ж домашня робота сприяє самодисципліни, допомагає навчити людину ставити перед собою певні цілі, планувати, розпоряджатися власним часом. Наприклад, прибирання в квартирі допомагає усвідомити, що речі, вчасно покладені на своє місце, істотно економлять час у майбутньому, а посуд мити краще відразу після їжі, а не тоді, коли залишки їжі на ній засохнуть.

Види обов’язків дитини вдома

Умовно обов’язки дітей можна розділити на дві категорії:

  • основні (довгострокові) — це дії, які повинні виконувати син або дочка постійно, день у день. Наприклад, домашні справи: самостійно заправляти постіль, виносити сміття, мити посуд, підмітати підлогу, витирати пил і т. д.;
  • періодичні. Час від часу батько може давати синові або дочці яке-небудь доручення, яке не входить в перелік щоденних. Дуже важливо, щоб прохання звучало ввічливо і доброзичливо, а не в наказовому тоні.

Як привчити дитину до праці?

На питання, коли ж саме слід долучати дитину до домашніх справ, вихователі дають однозначну відповідь: чим раніше, тим краще.

У ранньому віці людина подібна до губки: він миттєво вловлює те, що відбувається навколо, повторює і копіює дії дорослих і інших хлопців, легко вливається в будь-який процес. Чим раніше у вашого спадкоємця з’являться домашні обов’язки, тим краще і для нього, і для вас. Так, згодом регулярне виконання домашніх обов’язків виховає в дітях відповідальність і самостійність.

У процесі прилучення до праці малюка необхідно дотримувати ряд важливих рекомендацій:

  • ставитеся до спадкоємця з повагою. Не кричіть і не зліться, якщо він відмовляється виконувати те чи інше доручення, краще ще раз поясніть, навіщо це потрібно зробити. Не висміюйте дитинку, якщо у неї щось не виходить, продемонструйте правильне дію на власному прикладі;
  • виключіть з лексикону наказовий спосіб, уникайте фраз: «Швидко зробив», «Негайно виконай!», «Я кому сказала», «…інакше ти залишишся без солодкого» і т. д. Краще введіть систему заохочення і покажіть, наскільки важлива для вас ця допомога. Наприклад: «Мені без тебе вдома ніяк не впоратися», «Як же буде добре, якщо в кімнаті все буде лежати на своїх місцях», «Яку ж красу ти навів! Розумниця!» і т. д.;
  • обов’язково дякуйте за кожне виконане доручення;
  • порівну розподіляйте обов’язки в сім’ї між дітьми. Як правило, хлопці звертають увагу на несправедливість і різко на неї реагують. Наприклад, якщо сину ви доручили пропилососити квартиру, відразу ж дайте завдання дочки протерти пил або вимити посуд;
  • ні в якому разі не допускайте матеріальної винагороди за виконані завдання. Багато батьків вважають, що це виховує в підростаючому поколінні уміння розпоряджатися грошима і знати ціну своєї праці. Насправді подібні фінансові взаємовідносини з дітьми призведуть до меркантильності та духовної деградації. Малюк буде думати, що в цьому світі все можна купити, а вас, батьків, почне сприймати як джерело доходу. Зрештою, ви ж не хочете оплачувати грошима піднесений в старості склянку води?

Розподіляємо обов’язки дитини

Щоб з’ясувати всі моменти, зберіться родиною за столом, приміром, після вечері. В спокійній і доброзичливій обстановці домовтеся, за що кожен член сім’ї відтепер буде відповідати.

Щоб справедливо розподілити роботу між дітьми, враховуйте їхні побажання. В цьому немає нічого поганого, аж ніяк! Адже ви ж, вибираючи для себе місце роботи, брали до уваги власні інтереси?

Наприклад, якщо вашій доньці подобається куховарити, дозвольте їй готувати обід на всю родину, і нехай у перші місяці меню не буде відрізнятися різноманітністю.

Син любить порядок у всьому? Відмінно! Відтепер він відповідатиме за винесений сміття і вибиті килими і доріжки.

Щоб максимально переконати хлопців у своєму намірі, розпишіть все на папері. Можете навіть завести для цього спеціальну зошити, куди періодично будете записувати не тільки знову з’явилися завдання, але і досягнення своїх хлопців.

Подаємо приклад

Як відомо, кращий спосіб навчити неповнолітніх дітей клопоту по будинку — показати на власному прикладі. Якщо, наприклад, ваш син чи донька не знає, як правильно вибити килим або приготувати фаршировану качку, зробіть це разом. Так ви вб’єте відразу двох зайців — весело проведете час разом і навчіть чадо нехитрому мистецтва.

Враховуємо вік

Незважаючи на те що привчати дітей до виконання домашніх обов’язків слід якомога раніше, не забувайте брати до уваги вік спадкоємців.

Наприклад, якщо ви готуєте з дошкільням обід, запропонуйте йому вимити овочі, порвати на шматочки листя салату розкласти на столі серветки, але не доручайте чистити овочі, оскільки в силу юного віку дитина може порізатися ножем.

Даючи завдання винести сміття, перевірте, чи не занадто важкий пакет, не відправляйте малюка пізно ввечері в магазин за хлібом і т. д., пам’ятайте, це може бути небезпечно для його здоров’я і навіть життя!

Метод покарань

Що робити, якщо син чи дочка не виконує доручені йому завдання?

Кричати і лаяти дитину за безвідповідальність не тільки безглуздо, але й нерозумно. Це, в першу чергу, зашкодить відносинам і суттєво знизить ваш авторитет. Та й взагалі, в сім’ї не місце скандалів. Спробуйте краще показати, наскільки ви засмучені і засмучені таким станом речей.

Якщо ж це не подіє, використовуйте метод покарання. Зрозуміло, використовувати фізичну силу не потрібно. Краще спробуйте позбавити чадо того, що воно дуже любить — приміром, накладіть вето на похід в кіно або кафе з друзями в найближчі вихідні, забороніть наближатися до комп’ютера кілька днів.

Малюків-дошкільнят можна обмежити в солодощах і розвагах. В результаті дитя зрозуміє, що йому невигідно порушувати власні обіцянки, і буде більш відповідально ставитися до ваших доручень.

Ну і, звичайно ж, постійно давайте розуміти свого малюка, наскільки ви його любите, оскільки це почуття найсильніша у світі!

Залишити коментар