Коли можна приймати ванну після пологів?

Коли вагітність нарешті завершилася успішними пологами, жінка відчуває не тільки безмежне щастя, але і сильну втому. Молоду маму долає бажання відпочити, зануритися в теплу воду і по-справжньому розслабитися.

Але щоб випадково не нашкодити своєму здоров’ю, необхідно точно знати, коли можна приймати ванну після пологів.

Коли процедура знову стає доступною?

Будь-які водні процедури завжди мають позитивний вплив на самопочуття людини. Вода допомагає нашому тілу очиститися, зволожує шкіру, знімає нервову напругу і втому. В теплій ванні поліпшується кровообіг, чудово розслабляються м’язи і розкриваються всі пори, що допомагає організму очиститися від шлаків і токсинів.

Ось тільки чи можна приймати ванну після пологів, залежить не від бажання молодої матусі, а від її рекомендацій гінеколога. Незважаючи на виняткову користь, яку несуть в собі такі процедури, фахівці настійно рекомендують трохи відкласти купання після «дня Х». Приймати ванну, на їх думку, можна не раніше того моменту, коли повністю відійдуть післяпологові виділення – лохії.

Користь чи шкода?

Ще зовсім недавно вважалося, що під час прийняття ванни є дуже великий ризик занести інфекцію в жіночі статеві органи. Після пологів, коли шийка матки розширена, а її бар’єрна функція ще не відновилася, потрапляння водопровідної води може призвести до серйозних запальних процесів. Однак існує і протилежна думка.

Багато сучасні гінекологи переконані, що під час купання вода не може потрапити в піхві, і, відповідно, ймовірність інфікування знижується до мінімуму. Тому з’ясовувати, коли можна приймати ванну після пологів, потрібно, швидше, поглянувши на ситуацію з естетичної точки зору. Поки з дітородних органів жінки виходять лохії, купатися у воді може бути просто некомфортно. Саме з цієї причини, а також в цілях обережності лікарі не рекомендують приймати ванну раніше ніж через 40-60 днів після народження дитини.

В цілому ж акушери-гінекологи відзначають, що позитивний вплив подібних процедур на організм народили жінок полягає в наступному:

 • купання сприяє швидкому виведенню післяпологових виділень із зовнішніх статевих органів;
 • вода комфортної температури допомагає зняти біль і набряклість травмованих тканин;
 • прийняття ванн прискорює загоєння геморою у зіткнулися з цією проблемою породіль.

І все-таки не можна забувати про те, що купатися після народження малюка можна лише в тих випадках, коли вагітність завершилася природним розродження. Якщо ж молода мама перенесла кесарів розтин або зіткнулася з якимись ускладненнями під час пологів, приймати ванну можна тільки з дозволу лікаря, і, як правило, не раніше ніж через 1,5-2 місяці.

Правила прийняття ванн

Кожна новоспечена мама повинна точно знати не тільки те, через скільки після пологів можна приймати ванну, але і як скупатися правильно. Щоб не заподіяти шкоди своєму здоров’ю, а навпаки, допомогти організму швидше відновитися, потрібно дотримувати наступні правила:

 • чаша ванни повинна бути ретельно вимита;
 • температура води не може перевищувати 40°С;
 • тривалість купання – не довше 30 хвилин;
 • якщо відчувається загальна слабкість, занурюватися у ванну слід дуже обережно, без різких рухів;
 • не слід опускати в воду груди;
 • для якнайшвидшого загоєння ран «вміст» можна додати будь-які лікарські трави: ромашку, календулу, деревій, череду та інші рослини.

Слідуючи цим рекомендаціям і дотримуючись обережності, молода матуся зможе не тільки відновити сили, але й заспокоїти напружену після пологів нервову систему.

Купання годуючої мами

Ще один важливий нюанс, який потрібно врахувати, – це годування груддю. Годуючій жінці не варто приймати ванну в таких випадках:

 • пошкодження сосків. Через мікроскопічні тріщинки і відкриті рани можна випадково занести інфекцію;
 • не встановилася лактація. Щоб не спровокувати рясного припливу молока (що може привести до застою), не можна купатися в занадто гарячій воді. Прохолодні та холодні ванни, навпаки, можуть викликати закупорку молочних проток, що часто тягне за собою мастит.

В іншому ж можна сміливо дотримуватися стандартних правил. 40-60 днів – це той час, коли можна приймати ванну після пологів годуючій мамі. Їй, як і всім тільки що народили жінкам, слід бути дуже уважною до свого самопочуття. Не варто квапити події і купатися у ванній, якщо після народження малюка виникли якісь ускладнення. Виключити можливі ризики і дозволити молодій матусі ніжитися в ароматній воді в ідеалі повинен тільки лікар.

Народження дитини – це природна функція жіночого організму, але разом з тим і сильний стрес. Деякі відчувають себе добре і занурюються у ванну вже через кілька днів, а комусь досить довго доводиться відмовляти собі в цьому задоволенні. Всі люди різні, але як би там не було, дуже важливо піклуватися про своє здоров’я після народження дитини. Адже тепер від стану жінки багато в чому залежить і самопочуття її малюка.

Залишити коментар