Ортопедична подушка для новонароджених: коли вона потрібна?

Ортопедичні подушки для малюків стають все популярнішими. Однак батьки не замислюються, чи варто купувати подібні речі для новонароджених дітей, потрібні такі насправді?

Ортопедична подушка для новонароджених: потрібна вони дітям?

Подібне виріб призначений для забезпечення нормального розвитку і росту шийного відділу хребта. При виробництві подушок враховуються особливості фізіологічних та анатомічних якостей малят. Вони повинні забезпечувати зниження навантаження на шийний відділ і нормалізувати кровообіг в даній області, а також підтримувати м’язовий тонус.

Подібна річ забезпечує теплообмін, не викликає алергічних реакцій, легко стирається і швидко сохне, при цьому не втрачаючи своїх властивостей. Але це стосується тільки якісних виробів перевірених виробників.

Користуватися такою іноді необхідно для лікування кривошиї і запобігання рахіту (при наявності передумов до розвитку захворювання).

Але, незважаючи на описані гідності, це виріб не завжди знаходить прихильників серед лікарів-ортопедів. Коли малюк почне тримати голову, сформується шийний вигин хребта – це природний процес. Коли дитина буде сидіти, тоді сформується наступних відділ хребетного стовпа – грудний. А після того, як малюк буде ходити, дійде черга і до поперекового. Лікарі попереджають – прискорення цих природних процесів може призвести до небажаних наслідків!

Раніше новонародженим не підкладали подушки. Незважаючи на це, всі виросли здоровими. Тобто відсутність подушки – нормальний фактор, який сприяє нормальному формуванню хребта і черепа.

При підкладанні виходить так, що на несформований вигин шиї новонародженої дитини лягає навантаження, до якої він не готовий.

Лікарі-ортопеди запевняють – ортопедична подушка для здорових новонароджених дітей не потрібна! Вона не несе користі і навіть може нашкодити, так як тисне на шию. Постійний тиск може негативно позначитися на подальшому зростанні і розвитку малюка. Тобто позитивний ефект, про який заявляють виробники – абсолютно протилежний.

Коли потрібна ортопедична подушка для новонароджених?

Не завжди подібне виріб є шкідливим або марним. Існують показання до застосування такого. Наприклад, воно може знадобитися при такому діагнозі, як кривошея. Варто обзаводитися такою річчю, скаже тільки лікар, оцінивши ступінь викривлення і загальний стан немовляти.

Повністю виключається використання такого нововведення діткам, які схильні до частого зригування.

Коли доцільно використовувати ортопедичну подушку для новонароджених:

  1. Родова травма, яка призвела до пошкодження хребців;
  2. При кривошиї;
  3. Нерівна голова у дитини;
  4. Підвищений або знижений тонус м’язів.

Іноді трапляється, що ступінь кривошиї занадто важка. Тоді вдаються до медикаментозним засобам і навіть хірургічного втручання. Тобто в таких ситуаціях ніякі подушки не допоможуть.

Крім того, батьки повинні розуміти, що подібна патологія лікується без додаткових коштів – масажем, лікувальними фізичними процедурами, увагою з боку батьків. Лікар призначить комплекс лікування і оцінить необхідність застосування подушки.

Як користуватися ортопедичним підголівником: інструкція по експлуатації

Якщо необхідність такого виробу підтверджено лікарем, можна приступати до вибору. Фахівець, звичайно ж, дасть кілька рекомендацій. Батьки ж повинні уважно поставитися до цього, так як колір і форма – далеко не найважливіші фактори.

Як тільки подушка з’явиться в будинку, виникне питання – як правильно класти її і дитину? Це дуже важливо, так як неправильне укладання може погіршити ситуацію з захворюванням і нашкодити навіть здоровій дитині.

При купівлі враховується вік малюка, стан його здоров’я, поставлений діагноз, поради лікаря.

Практично всі види ортопедичних підголівників асиметричні – з одного боку вони мають маленький валик, з протилежного – великий. Маленький валик потрібно класти під голову, коли дитина спить, чи просто лежить на спині, а великий – коли знаходиться на боці. Таке укладання забезпечує нормальне положення шиї щодо хребта, розподіляється навантаження і розслабляються м’язи.

Висота валика повинні бути дорівнює ширині плеча. Поглиблення посередині призначене для голови. Якщо правильно вибрати подушку класти малюка, то рівне положення шиї буде збережено.

Шкідлива дитяча подушка для новонароджених?

Малюкові до року не рекомендується підкладати що-небудь під голову. Необхідність виникає тільки в патологічних випадках, про які повідомлялося вище. Оцінити доцільність застосування подібної речі може тільки лікар.

Важливий факт –подушкас бортиками обмежує рухомість голівки дитини. У конкретних випадках це дуже навіть добре, але не хочеться уявляти ситуацію, коли дитина зригне і не зможе повернути голову. Саме тому вони не рекомендуються при схильності до частого зригування.

Подушка, зокрема до 6-місячного віку, може сприяти задухи. Спальна поверхня повинна бути в міру твердою.

Якою повинна бути ортопедична подушка?

Матеріал, з якого виконана ця постільна приналежність, повинен відповідати ряду стандартів:

  1. Гіпоалергенність. Наповнювач і наволочка повинні бути безпечні на 100%;
  2. Збереження форми. Малюк буде спати на подушці близько року. Вона не повинна змінювати форму. Від неї позбавляються, якщо з’явилося продавлювання;
  3. Гігроскопічність. Вона повинна вбирати все без залишку: піт, зригування, рідку їжу, краплі грудного молока, сльози, слину та інші;
  4. Приємна на дотик. Наповнювач повинен бути помірної жорсткості. Наволочка/чохол – приємні для шкіри. Ідеальна тканина для чохла – бавовна;
  5. Відповідний розмір. Тільки добре підібраний розмір подушки дозволить побороти кривошею. Головний фактор вибору – форма і розмір голови малюка. Лікар зможе допомогти в цьому питанні, сказавши, скільки сантиметрів довкола голови і під шиєю потрібно малюкові;
  6. Форма. Популярніше всього так звана метелик. Є й інші варіації. Головне, щоб виріб відповідав всім вимогам.

Сучасні виробники роблять подушки для дітей їх холофайбера, віскози, поліестеру, матеріалу «меморі форм», латексу, перфорованого поліуретану. Наволочки практично все роблять з бавовни. Така комбінація дозволяє виробу вбирати зайву вологу, захищати його від бруду та пошкоджень, а також приємний на дотик і зручний у використанні.

Можна зшити підкладку під голову самостійно, вибравши якісні матеріали і попередньо зробивши виміри. Форма повинна відповідати розміру голівки малюка і відповідати його ширині плеч.

Солодких снів вам і вашому малюкові!

Залишити коментар