Краснуха у дітей – лікування, симптоми та діагностика

Краснуха – гостре інфекційне захворювання, яке викликає мікроорганізм Rubella virus. Хвороба передається повітряно-крапельним і трансплацентарным (від матері до плоду) способом. Виділення вірусу в навколишнє середовище починається через 2-3 дні після зараження.

Розвиток і симптоми хвороби

Прихований період захворювання триває від 10 до 24 днів. Потім вірус потрапляє у кров, і з’являються перші симптоми краснухи: головний біль, озноб, слабкі катаральні явища, болі в м’язах.

Вірус накопичується і розмножується в регіонарних лімфовузлах, розташованих в потиличній, завушній і шийної області. Лімфовузли збільшуються в розмірі, ущільнюються і нагадують ланцюжок горошин.

Ще через добу з’являється головний симптом – червона висипка на шкірі. Спочатку маленькими червоними цятками покривається обличчя і область за вухами, потім сідниці, спина і в останню чергу руки і ноги. Через 2 дні, а у деяких дітей через 4-5 днів, висипання безслідно зникають, на шкірі не залишається ні плям, ні лущення.

Додаткові симптоми краснухи:

  • почервоніння слизової поверхні ротової порожнини;
  • приглушеність серцевих тонів і прискорене серцебиття;
  • середня лейкопенія і моноцитоз;
  • підвищення швидкості осідання еритроцитів, яке виявляється при аналізі крові.

У дітей краснуха зазвичай протікає в легкій формі, ускладнення після хвороби трапляються вкрай рідко. Як правило, вони бувають у дітей з ослабленою імунною системою. Можливі ускладнення після краснухи – ангіна, отит, артрит і пневмонія. У дорослих пацієнтів у поодиноких випадках розвивається енцефаліт.

Як розпізнати краснуху

Діагностика краснухи досить складна. Залежно від ознак і симптомів, її можуть прийняти за скарлатину, кір або інфекційний монокулез. При подібною симптоматикою, фахівці звертають увагу на ряд відмінних особливостей.

На відміну від кору, краснуха не супроводжується сильною інтоксикацією і високою температурою. Кон’юнктивіт, кашель і нежить виражені значно слабше. Шкірні висипання з’являються практично одночасно по всьому тілу, немає яскраво вираженої етапності.

Щоб відрізнити краснуху від скарлатини, лікар дивиться на характер висипань. Висип При краснусі більш велика. Вона в більшій мірі розташована на спині і на разгибательной поверхні рук і ніг, а не на грудях, з фалангами живота і на згинах кінцівок, як при скарлатині. Також відсутній симптом «білого носогубного трикутника».

На відміну від монокулеза, при захворюванні краснухою лімфовузли збільшуються не дуже сильно, селезінка та печінка не гіпертрофуються, немає гнійної ангіни.

Діагностика

Лікар може припустити захворювання краснухою в наступних випадках:

  • дитина контактувала з інфікованим пацієнтом;
  • щеплення від краснухи відсутній;
  • є характерний шкірний висип;
  • збільшені лімфовузли на певних ділянках тіла.

Щоб підтвердити діагноз, призначаються лабораторні аналізи крові. При захворюванні краснухою загальний аналіз крові покаже зниження кількості лейкоцитів, збільшену ШОЕ, підвищений процентний вміст лімфоцитів і наявність в крові плазматичних клітин.

Спеціальне серологічне дослідження допоможе виявити в крові хворого антитіл до вірусу краснухи. Такий аналіз проводять двічі: в гострий період захворювання і через 10 днів. Якщо повторний аналіз показує подвійне збільшення антитіл за цей час, діагноз вважають підтвердженим.

Лікування

Лікування хвороби зазвичай проводиться в домашніх умовах. Не існує спеціальних медикаментозних засобів для її терапії. Для усунення ознак краснухи педіатр призначає симптоматичні лікарські препарати. У разі ускладнень може знадобитися антибактеріальна терапія.

При лихоманці дитині необхідний суворий постільний режим. Якщо шкірні висипання досить рясні, є біль у суглобах і м’язах, то призначають антигістамінні засоби. У разі підвищення температури тіла вище 38,5 °С, дитині дають жарознижуюче.

Під час хвороби необхідно вживати багато рідини, їжа повинна бути легкою, багатої вітамінами і мінералами. У більшості випадків через 7 днів дитина одужує і може відвідувати дитячий садок чи школу.

Щеплення від краснухи

Основа вакцини проти краснухи – ослаблені живі збудники цієї хвороби. Щеплення в більшості випадків добре переноситься. Її звичайно роблять у комплексі з щепленнями вакциною від інших захворювань.

Після щеплення у дитини виробляється стійкий імунітет проти краснухи, який зберігається протягом 20 років. Згідно з календарем вакцинації дітей, щеплення від краснухи роблять у віці до 1 року, а ревакцинацію – у 6 років.

Ускладнення після щеплення зазвичай не виникають, але можливі короткочасні побічні ефекти. Це може бути невелике підвищення температури, почервоніння і набряклість в місці уколу, збільшення лімфовузлів, яке спостерігається протягом 1-2 днів.

Профілактика

Щоб запобігти поширенню інфекції, хворих на краснуху ізолюють на 5-7 днів з моменту появи шкірних висипань. Дане захворювання зазвичай не вимагає карантину в дитячих садах. Якщо в сім’ї дитини є вагітна, важливо ізолювати його від жінки. Краснуха – дуже небезпечне захворювання для майбутньої мами.

Кращою профілактичним заходом по запобіганню краснухи є вакцинація. Тому зробіть щеплення своїй дитині в належний час, щоб уберегти його від хвороби. Якщо ж дитина захворіла, не потрібно впадати у відчай. Виконуйте всі рекомендації лікаря, слідкуйте за станом малюка, щоб попередити розвиток ускладнень. Пройде трохи часу, і дитина знову буде здоровий.

Залишити коментар