Симптоми і лікування дитячого лямбліозу

Згідно суворої реальності і статистичних досліджень, діагноз «лямбліоз» ставиться кожній третій дитині, незалежно від умов його життя, віку та інших факторів. Почувши від педіатра подібний висновок первинного і лабораторного огляду, рідкісний батько повністю розуміє його значення та небезпеку, сподіваючись на всемогутні антибіотики та інші досягнення фармакології.

Насправді, це досить підступне і серйозне захворювання, що вимагає оперативного і грамотного лікування.

Збудники і їх форми

Лямблії – це сама банальна інфекція паразитарного характеру, яка найчастіше вражає саме організм дитини, а не дорослого і сформувався людини. По суті, це одноклітинні мікроскопічні істоти, які ведуть паразитичний спосіб життя в тонкому кишечнику і печінці.

У медицині розрізняється всього дві форми цього мікроорганізму:

 • Рухома, або вегетативна. Її представники мають грушоподібною формою тельця, довжина
  якого складає всього 0,5 мм. До слизовому кишковому покрову паразит кріпиться за допомогою одного диска, загостреною хвостової частини і чотирьох пар джгутиків;
 • Цисти лямблій утворюються в тому випадку, коли рухома форма істоти потрапляє в товстий кишечник. Там вона дуже швидко видозміняться в нерухому овальну цисту, чекає своєї години. Разом з випорожненнями паразит потрапляє у зовнішнє середовище, і досить довго зберігає життєздатність. Разом з водою або продуктами харчування (зеленню, овочами, фруктами і т. д.) цисти знову проникають в тіло людини, і скидають оболонки, перетворюючись на паразита.

У чому небезпека для дитячого організму?

Саме слово «паразит» наштовхує на думки, що нічого хорошого від його присутності чекати не слід. Почати варто з того, що лямблії, що потрапили в кишечник, приступають до активного розмноження, для чого їм потрібна величезна кількість поживних речовин. А беруть вони їх з крові дитини, позбавляючи останнього важливих вітамінів і мінералів.

Незважаючи на свої мікроскопічні параметри, лямблії – це повноцінні організми, які виділяють в тіло малюка продукти своєї життєдіяльності.

Накопичуючись, вони втручаються у роботу імунної системи, провокуючи часті простудні захворювання, бронхіти, атопічні дерматити, авітаміноз та інші проблеми зі здоров’ям.

Симптоми лямбліозу дуже просто переплутати з ознаками інших захворювань, через що лікування починається несвоєчасно.

Розгублені батьки оминають масу непотрібних фахівців, шукаючи істинну болючість свого чада, втрачаючи дорогоцінний час.

Хвороба в гострій формі

У тій ситуації, коли в тіло дитини в один момент проникає велика кількість цист, патологія починає розвиватися з неймовірною швидкістю. Ознаки лямбліозу у дітей стають явними мало не через день. Малюк повністю відкидає їжу, його нудить, можлива блювота і сильна слабкість. Крім цього, ймовірно підвищення температури, червоні висипання на шкірному покриві, помітне здуття живота і т. д.

На жаль, навіть досвідчений лікар нерідко плутає всі симптоми з типовими проявами кишкової інфекції, і призначає невідповідний протокол лікування. У підсумку патологія переростає в складно виліковну форму: дитина швидко втрачає вагу, її шкіра набуває синюшність і блідість, у нього не припиняються розлади стільця і болі в області живота.

Ознаки дитячого лямбліозу

Наскільки ви вже зрозуміли, симптоми цієї інфекції носять вельми поширений і змащений характер, через що лікування лямбліозу у дітей починається несвоєчасно. Але, навіть якщо ви відзначили у свого чада хоч пару схожих ознак, негайно звертайтеся до терапевта і проходите повне лабораторне дослідження.

У медичній практиці лямбліоз визначається за такими параметрами:

 • Хронічні або запори і проноси;
 • Субфебрильна температура тіла, рівна 37,2-37,5 градусів, і піднімається виключно у вечірній час;
 • Тягнучі болі в животі, точне місце дислокації яких малюкові складно визначити і показати дорослим. При лікарському огляді з’ясовується, що вони локалізуються в районі пупка і правого підребер’я;
 • З’являється швидка і підвищена стомлюваність, падає звичний ритм і тонус життя, дитина стає млявим, інфантильним і незібраним;
 • Збільшується печінка, лімфатичні вузли і селезінка;
 • Виникають необґрунтовані напади задушливого кашлю;
 • Підвищується концентрація еозинофілів в крові і т. д.

Терапевтичні заходи

Саме по собі лікування лямбліозу у дітей народними і медикаментозними засобами протікає дуже складно, особливо якщо мова йде про пацієнтів, вік яких не досяг 3-х років. По відношенню до них неприпустимо проявляти ніякої самодіяльність, і терапія повинна проходити строго по лікарським приписам.

Радує той факт, що медики давно і відпрацювали чіткий і послідовний протокол лікування гострого та хронічного лямбліозу у дітей. Згідно йому, дитина повинна вживати сильні антипаразитарні ліки за типом Метранидозола або Макмирора.

Добову дозу і курс прийому медикаменту теж визначає лікуючий лікар, беручи до уваги вагу, вік і стан здоров’я пацієнта.

Особисті коригування, внесені в протокол, і стосуються збільшення дозування або частоти вживання препаратів, що загрожують збоями в роботі нирок і печінки.

Всі існуючі препарати для лікування паразитарного лямбліозу у дітей мають одну характерну особливість: на 5-ту добу їх прийому відбувається масова загибель одноклітинних, що супроводжується виділенням величезної кількості отруйних речовин і продуктів розпаду. Як підсумок – стан малюка різко погіршується, що вимагає паралельного вживання проносних і антигістамінних ліків.

Через 10-ть днів пацієнт починає йти на поправку, у нього з’являється тяга до їжі, активність, зникають висипання і блідість шкірного покриву. Але це не означає, що результати пережитої терапії не потрібно підтвердити лабораторними изучениями біоматеріалів. Вони повинні підтвердити факт повного лікування.

Народне лікування

Якщо ви бажаєте знизити шкоду, що завдають сильні антипаразитарні препарати, можете
спробувати вилікувати своє чадо народними методами і засобами.

Одним з таких належить кисломолочна дієта, заснована на вживанні в їжу кефіру, ряжанки, йогуртів та сирів. Вважається, що лямблії не виживають в кислому середовищі, тоді як у солодкій «обстановці» їм дуже навіть комфортно.

З нетрадиційних схем можна порекомендувати приймати золу липового дерева. Чайну ложку такого попелу потрібно розділити на сім однакових доз, кожну з яких змішувати з грудочкою меду і їсти натщесерце вранці. Свій позитивний вплив надає і осиковий відвар, зроблений із столової ложки кори, бруньок або листя цього дерева, і літра води.

Всі інгредієнти закладаються в каструлю і кип’ятити на повільному вогні близько години. Потім вариво проціджують, і дитина повинна пити його по одній маленькій чашці кілька разів на добу, лише на голодний шлунок. Лямбліоз – це набагато більш небезпечне захворювання, ніж воно може здатися на перший погляд. Ігнорувати його наявність означає, піддавати життя своєї дитини величезному ризику.

Намагайтеся придивлятися до самопочуття дитини і не пропустити перші ознаки патології. Це і буде запорукою успішного і короткострокового лікування.

Залишити коментар