Зефірантес: догляд в домашніх умовах, розмноження і чому не цвіте

Батьківщиною цієї рослини прийнято вважати тропіки і субтропіки Південної Америки, в тій самій частині, де західні вітри приносять дощі. Велика кількість вологи, що сприяє появі і стрімкого зростання квітконосів зефірантеса. Протягом доби вони покриваються маленькими, ніжними квітами різних відтінків: від білого до золотистого, від рожевого до пурпурного. Саме тому догляд за зефирантесом в домашніх умовах вимагає підвищеної уваги до вологості повітря. В цілому рослина не вибаглива, має високі цвітіння, росту і вельми популярна серед квітникарів.

Лілія дощу, лілія фей — саме такі назва йому присвоїли любителі кімнатній екзотики. Назва «зефірантес» утворилася від злиття двох грецьких слів: «zephyr» перекладається як «західний вітер» і «anthos» — квітка. Особливості, якими наділений «квітка західного вітру», закріпили за ним менш романтичну назву — вискочка.

Ботанічна характеристика

Рослина багаторічна, квітуче, цибулинна. Походить із родини Амарилісових. У нього вузькі трав’янисті листя темно-зеленого кольору до 40 см в довжину. Квітконіс порожнистий, трубчастий, висота не перевищує 30 див. Цибулини мають округлу форму, рідше довгасту, діаметр не перевищує 3 см.

Цвітіння починається в квітні і при відповідному догляді може протривати до кінця літа:

 • квітки — поодинокі, широко розкриті;
 • пелюстки — загострені;
 • серцевина — вкритий яскраво-жовтими пиляками.

Квітки Зефірантеса тримаються розкритими не більше двох днів. На місці старого майже відразу розквітають нові, що дозволяє насолоджуватися красою тривалий час.

Види квітки

За різними джерелами, в природі встречабтся від 40 до 100 видів зефірантеса. На підвіконнях дають колір не більше 10-12. Найбільшою популярністю, за відгуками, користуються білоквіткові лілії фей.

 • Зефірантес білосніжний. Цвіте в липні-жовтні, комфортно почуває себе в прохолодних кімнатах з достатньою кількістю світла. Пелюстки білого кольору зсередини, але мають трохи рожевий відтінок з зовні. Маючи гостру форму вони досягають 6 см в довжину. Цибулини середнього розміру з подовженою шийкою.
 • Зефірантес Атамасский. Цвіте в березні-квітні. Комфортно почуває себе при низьких температурах. Пелюстки мають ланцетну форму. Цибулини — дрібні, подовженої форми, шийка трохи вкорочена.
 • Зефірантес золотистий. Цвіте в грудні-січні. На території південних регіонів комфортно відчуває себе в садових клумбах. Має загострену до низу чашечку квітки яскравого жовтого кольору. Цибулини — середнього розміру, округлої форми.
 • Зефірантес рожевий (великоквіткова). Цвіте у квітні-травні. Квітки великі, пофарбовані в рожеві відтінки. Цибулини витягнутої форми, шийка трохи вкорочена.
 • Зефірантес різнобарвний. Цвітіння починається в середині зими і продовжується у весняні місяці. Легко приживається кімнаті, де температура повітря не перевищує 20?С. Квітки мають червоний відтінок з зеленуватими прожилками зовні і абсолютно білі зсередини. Цибулини довгастої форми, вкриті темною плівкою.

Зефірантес: догляд і які умови потрібно створити

В умовах теплого клімату, лілія дощу легко приживається у відкритому грунті і служить прикрасою клумби протягом декількох місяців. Але практика вирощування рослини в горщиках все-таки більш популярна.

Тривалість цвітіння рослини багато в чому залежить від того, як доглядати за зефирантесом.

 • Температура. Дотримання температурного режиму в період вегетації та спокою не дозволяють цибулин загнити. Для зростання і розвитку оптимальною вважається температура від 18 до 25?C. Для відпочинку рослині потрібні більш низькі температури — від 10 до 12 ?C. Провітрювання приміщення або висадка на відкриті ділянки створять сприятливі умови для активної життєдіяльності.
 • Освітлення. Потрібне яскраве світло, що забезпечує рясне цвітіння й укрупнення цибулин. Попадання прямих сонячних променів припустимо, не має згубного впливу на ніжні тендітні листки. Правила вирощування зефірантеса (квітки вискочки) в домашніх умовах допускають розміщення рослини на підвіконнях будь-яких вікон, за винятком північної сторони. Влітку горщики виставляють на балконі, в саду.
 • Полив. Цибулини вискочки схильні до гниття, тому вимогливі до поливу. Зволоження грунту проводиться по мірі висихання верхнього шару, використовується відстояна вода. Неприпустимо застою рідини і повне пересихання земляної грудки. В приміщеннях зі зниженою вологістю здійснюють регулярне обприскування листя. Коли активна фаза цвітіння зупинена і рослина переходить у стан спокою полив необхідно скоротити.
 • Підгодівля. Активно розвивається рослина необхідно поливати рідкими мінеральними стимуляторами не рідше одного разу на тиждень. Добриво сприяє збереженню соковитих тонів і тривалості цвітіння.

Особливості пересадки

Пересадити квітка вискочку необхідно відразу після пробудження. Ідеальним житлом буде неглибокий вазон, у який одночасно висаджують відразу кілька цибулин. При цьому необхідно пам’ятати, що кореневі шийки не повинні бути заглиблені в ґрунт, а підніматися над нею на кілька міліметрів.

Склад ґрунту повинен містити обов’язкові три компоненти в рівних пропорціях:

 • дернова земля;
 • перегній;
 • пісок.

Так само необхідно подбати про забезпечення дренажу.

Навесні, після пробудження, навколо цибулини можна побачити новостворені дочірні цибулинки з власною кореневою системою. Їх необхідно акуратно відокремити від материнської цибулини, не пошкодивши цілісність і висадити на тих же умовах що і доросла рослина.

Збільшення чисельності

Розмноження Зефірантеса (квітки вискочки) проводиться як насінням, так і новоствореними цибулинками. Висадка та вирощування насіння — процес трудомісткий, до його допомоги вдаються досить рідко. Цвітіння сіянця настане не раніше ніж через кілька років, в той час як цибулинки зацвітуть вже на майбутній рік.

Догляд за Зефирантесом під час цвітіння не вимагає дотримання додаткових умов. Немає необхідності збільшувати або знижувати частоту поливу. Досить забезпечити правильний температурний режим і кількість світла.

Примхи лілії фей

Як і всі мешканці клумб на підвіконнях, лілія фей вимагає уваги до своєї особи. Вона висловлює невдоволення якістю догляду по-своєму.

 • Сохнуть кінчики листя. Дуже часто квітникарі-любителі стикаються з проблемами, в результаті яких жовтіють листя і сохнуть. Це свідчить про порушення умов поливу, які призвели до загнивання кореневої системи. Вилікувати рослину можна шляхом видалення заражених частин рослини, обробкою фунгіцидом і висадкою в оновлену грунт.
 • Не з’являються квіти. Причину, до якої не цвіте зефірантес, необхідно шукати в неправильно підібраною ємності. Глибокий горщик сприяє активному нарощуванню кореневої системи, спрямовуючи всі сили в це русло. Чим дрібніше і ширше вазон, тим багатшим буде цвітіння.

Після закінчення цвітіння необхідно обрізати відцвілі квітки Зефірантеса. Квітконіс зрізається не повністю, залишається невеликий виступ висотою 5-7 див Коли він повністю усохне, його необхідно викрутити.

Хвороби і шкідники

Хвороби, як правило, обходять вискочку стороною. Тільки неправильний полив може негативно позначитися на стані цибулин. Вкрай рідко рослина піддається атаці фузаріозу (червона гниль). Хвороба викликана грибком, вражаючим цибулину через дрібні рани і тріщини. Хворе ланка необхідно відокремити разом з грудкою землі і не допустити поширення. Здорові цибулинки необхідно обробити препаратом «Максим» або слабким розчином марганцівки. Шкідники вражають квітка теж не часто, але досить активно.

Серед основних ворогів вискочки можна виділити наступних:

 • амариллісові червці;
 • павутинні кліщі;
 • щитівки;
 • білокрилка.

Як розпізнати і усунути проблему, підкаже наступна таблиця.

Таблиця — Комахи, які пошкоджують зефірантес, і як з ними боротися

Найменування шкідника Зовнішній вигляд, особливості Діагностика Способи боротьби
Амариллісові червці — Дрібні;
— прозоро-білого кольору;
— харчуються м’якоттю цибулин
— Пожовтіння, в’янення, опадання листя;
— зупинка росту
— Видалити сильно пошкоджені цибулини;
— обробити залишилися інсектицидами;
— дотримуватися правила поливу (не переливати)
Павутинні кліщі — Дрібні;
— з’являються в умовах низької вологості і пересушеного повітря;
— здатні призвести до всихання, загибелі рослини
— Поява павутини на листках і стеблах — Промити уражені ділянки мильним розчином;
— промити листя і стебла теплою водою;
— при значному зараженні провести обробку інсектицидом «Антиклещ»
Щитівки — Дрібні;
— харчуються соком рослини;
— мають характерний щит на спині, що дозволяє протистояти дії інсектицидів
— На листках і стеблах з’являються невеликі коричневі бляшки; — листя, стебла, бутони засихають, втрачають забарвлення — Ватним тампоном, змоченим в розчині «Актеллік» («Актара», «Карбофос», «Децис») протерти всі уражені ділянки;
— обробити підвіконня, зовнішню частину горщика;
— провести огляд через кілька днів і в разі необхідності повторити процедуру обробки
Білокрилка — Дрібні, схожі на метеликів;
— мешкають на нижній частині листя і пагонів;
— зеленуваті личинки живляться соком з листя, залишаючи на поверхні продукти життєдіяльності
— Листя жовтіє, опадають;
— якщо струсити горщик, в повітря підніметься рій комах
— Зменшити частоту поливу;
— підживити грунт добривами;
— перенести горщик в добре провітрюване місце;
— обробити перметринсодержащими препаратами («Актеллік»)

Як доглядати за Зефирантесом в горщику ви повною мірою зрозумієте, тільки зіткнувшись з низкою його особливостей. Кімнатна лілія буде радувати своїм цвітінням взимку і влітку, за умови дотримання нехитрих інструкцій. Сонце, повітря і вода — три основних складових успішного цвітіння Зифирантеса.

Відгуки: «Чому вискочка? Квітів не чекаєш, а вони, бац, і розцвіли!»

Ця квітка вирощую вже близько 10 років. Він мене вражає своєю невибагливістю і витривалістю. Я його називаю кімнатний нарцис. Цибулинна рослина. Пересаджую я його рідко раз в 3-5 років, коли вже місця мало буде цибулин в горщику. Пробувала вирощувати на ділянці. Все літо цвіло, а залишений на зиму в землі не вижив. Але викопані восени цибулини, закинула і вони у мене пролежали в папері в коморі більше ніж півроку. Коли я виявила, що половина висохла, але і залишилися ті, які я висадила і вони пішли рости. Догляд за рослиною мінімальний, полив у міру підсихання грунту і 1-2 рази в місяць влаштовую душ. Шкідників і хвороб на ньому не помічала. Висота рослини близько 30 см.
Ми часто виїжджаємо влітку на кілька тижнів і завжди проблема як зберегти кімнатні рослини, а з цими я ніколи не переймаюся. Полила перед від’їздом і забула. Звичайно по приїзді мій квітка на половину сухої. Я очищаю його, поливаю і знову мій квітка продовжує зростати. А він виживає завдяки зібраним поживним речовинам в цибулині.

Elrol

Цей кімнатний квітка десять років тому мені подарувала подруга, всього лише кілька цибулин. Я не уявляла, що вже через рік, у мене вже буде квітка, що нагадує букет найкрасивіших білих крокусів. Це рослина квітникарі називають ще домашньою нарцисом, водяною лілією за його білосніжні квіточки. Рослина не вимагала особливого догляду, лише полив.
Так, як місця на підвіконні було мало, я переставила квітка на верхню полицю в дитячій кімнаті, але це не вплинуло на зростання цієї квітки, він не переставав тривалий час радувати своїм цвітінням. Вітаючи таку поведінку квітки, я розсадила його цибулини, що ще більше вплинуло на пишний зріст і рясне цвітіння. Таких квітів я ще не зустрічала, щоб при мінімумі догляду такий ріст і безперервне цвітіння.
Кожен рік, розсаджуючи цибулини, та кількість квіток цієї рослини збільшувалася. Ще цю рослину я висаджувала на дачній ділянці. Такі вільні умови для зростання цибулин ще більше сприяли рясному тривалому цвітінню.

Tamarav

Спочатку зефірантес не викликав у мене ніяких емоцій — ріс собі схожий на досить рідкісну траву в горщику на робочому підвіконні. Але варто було рослині зацвісти, як він мене зачарував!
У народі цей кімнатний цибулинний квіточку називають «вискочкою». Обумовлено це тим, що абсолютно несподівано і раптом серед листя з’являється квітконіс, який просто на очах росте! Буквально всього один день потрібен квітці, щоб повністю відростити квітконіс! Вражаюче!
Квіточки у зефірантеса шалено ніжні і за кольором, і за виглядом схожі на зірочки. Можуть бути квіти забарвлені в білий, жовтий або ніжно-рожевий відтінки. Квіточок одночасно буває багато, тому створюється відчуття квітучої галявини: як ніби серед трави раптом виросли милі квіти.
Характер вискочки проявляється у цієї рослини так, що ніколи не чекаєш квітів, а — бац! — вони вже розцвіли)) Дуже непередбачуване рослина, а тому цікаве. До того ж зовсім невибаглива у догляді: йому потрібно багато світла, температура підійде середня кімнатна. Грунт потрібно всього лише завжди підтримувати вологим, але не заливати, інакше цибулинки згниють. Ось і весь догляд!

Murmur

Залишити коментар