Коли краще обрізати дерева, восени чи навесні?

Якщо Ви почали займатися своїм дачним ділянкою недавно і тільки-тільки розбили сад з кількома плодовими деревами і чагарниками, перед Вами встає безліч нових питань щодо догляду за ними.

Зокрема, при відсутності належного досвіду складно розібратися, коли краще підрізати дерева – восени або навесні, і як правильно проводити цю процедуру.

Який сезон рекомендований для обрізання?

Насправді, навіть досвідчені садівники все ще сперечаються, коли саме варто задуматися про формування крони та видалення зайвих пагонів з дерев і чагарників.

Хтось активно ратує за те, щоб зробити це з наближенням зими, хтось вважає більш раціональним проведення всіх маніпуляцій перед розкриттям бруньок.

  • Деякі фахівці навіть не намагаються вирішити, коли краще обрізати плодові дерева – восени або навесні: вони наполягають на виконанні цих дій двічі в рік, не вибираючи один з варіантів.

Насправді, обидва сезону з цією метою підходять, але кожен з них володіє своїми умовами і нюансами. Тому, щоб Ви змогли вирішити, коли саме зайнятися формуванням крони, потрібно дізнатися, які вимоги ставить кожен з термінів. І, звичайно ж, потрібно пам’ятати про головне правило – дерево/чагарник повинні знаходитися в стані спокою на момент вчинення даних маніпуляцій.

Особливості весняної обрізки

Такий спосіб практикується переважно в середній смузі. Обрізка проводиться наприкінці зими, коли температура повітря близька до -5 і не опускається нижче -8 градусів. Така умова ставиться з-за крихкості деревини при більш низьких температурах (вона виморожується).

При цьому важливо встигнути до початку цвітіння, щоб не завдати чагарниках і деревах травму. Якщо сад у Вас великий, а зима видалася не дуже холодна, можна проводити обрізку навіть в січні-лютому.

  • Враховуйте, що на кісточкових культурах можна здійснювати дані маніпуляції в сирі дні.
  • Якщо дерево/чагарник молоді, їх теж краще обрізати саме навесні.

Якщо Ваші садові культури незабаром повинні зацвісти, обрізати їх не можна – доведеться чекати до осені, інакше врожаю не буде, або він виявиться не рясним. Особливо важливо це для тих дерев/кущів, у яких квіткові бруньки, що утворилися тільки на торішніх, а не на молодих пагонах.

Нюанси обрізки дерев і кущів восени

Якщо Ви вирощуєте зимостійкі сорти, краще зайнятися формуванням їх крони (або всього силуету) восени, коли листя майже вся опинилася на землі. Однак затягнути з цим моментом не можна, оскільки потрібно провести обрізку до перших серйозних заморозків.

Осіння проводиться переважно в південних регіонах, оскільки в середній смузі часто холоду наступають ще в момент, коли дерева повністю вкриті ледь почала жовтіти листям.

  • Осіння обрізка носить санітарний характер, коли видаляються хворі ділянки, а також не дали плодів у цьому сезоні або засохлі.
  • Восени підрізають переважно яблуні, сливи і груші.
  • Головний плюс осінній обрізки – зріз виходить рівним, заживає швидше, стресу дерево не відчуває, оскільки йде на спочинок. Крім того, садівник може чітко і ясно побачити стан крони, яка втратила листя.
  • Якщо Ви не встигли провести обрізку до початку заморозків, залиште свої дерева і чагарники в спокої і дочекайтеся весни.

Підводячи підсумок, потрібно ще раз підкреслити, що не існує єдино вірного терміну, коли краще обрізати дерева – восени або навесні. В кожному сезоні є свої переваги і недоліки, кожен з них орієнтований на певні цілі, тому виходьте з кліматичних особливостей регіону і завдань, які ви ставите перед процедурою обрізки.

Залишити коментар