Як відучити кішку лазити по столах?

Є багато причин, по яких ми не повинні дозволяти нашим вихованцям скакати по столах. Незважаючи на те, що це тварини-чистюлі, вони досить довго ходять по підлозі і порпаються у своїх лотках, щоб частинки бруду залишалися на їх лапках, а з них переселялися на стільницю.

Як відучити кішку лазити по столах і наскільки важко домогтися такого «педагогічного ефекту»?

Висота — в котячій крові

Котячий світ — не тільки горизонтальна площина, але і вертикальна. Стільниці, полиці, шафки для таких чотирилапих є безпечними і надзвичайно зручними спостережними пунктами.

Собака може виспатися на килимку біля дверей, а кіт обов’язково вибере місце вище. Часто це виявляються кухонні та інші столи. Не злий умисел штовхає туди наших вихованців, але це не означає, що ми повинні закривати очі на подібні «сходження».

Перш ніж розбиратися, як відучити кішку лазити по столах, варто з’ясувати, наскільки реальна така перспектива. Думки з цього приводу розділилися. Деякі вважають, що ці хитруни буде уникати лежання на столі або ходіння по ньому тільки при нас, а варто нам опинитися за дверима, як вони опиняться тут як тут. На думку інших, кота все ж можна навчити, і ключем до успіху є терпіння, повторюваність і послідовність. Отже, що можуть зробити господарі, щоб не ділити столи зі своїми пухнастими питомицами?

Правильне харчування

  • Господареві буде простіше, якщо перед ним постало питання, як відучити лазити по столах кошеня, а не доросла тварина з багаторічними звичками. Адже простіше запобігти закріплення небажаного поведінки, ніж потім відучувати. Часто ми самі винні в тих чи інших звички вихованців, здійснюючи головну помилку — не визначаємо дозволених меж. Тому ні в якому разі не можна годувати молоденьку або зрілу кішку на столі, дозволяти їй щось брати звідти під час трапез і є з наших тарілок.
  • Кішки їдять часто і не надто багато — саме такий ритм і треба витримувати при годуванні. Якщо у домашнього улюбленця немає проблем із зайвою вагою, то варто забезпечити йому вільний доступ до миски. Голодний кіт буде шукати їжу скрізь.

Відсутність спокус

Кухонний стіл — це місце, яке треба прибирати треба відразу після їжі. Залишки, які там лежать без потреби, будуть тільки спокушати наших підопічних. Тим більше, що це можуть бути шкідливі та навіть небезпечні для них продукти — про це теж треба пам’ятати.

Альтернатива

Якщо кішка любить спостерігати за життям навколо столу з висоти, доцільно влаштувати їй інший «пост», не менш привабливий. Це може бути підвіконня, стілець, когтеточка, полиця на стіні. Важливо, щоб вихованку могла туди легко дістатися, не порушуючи заборони, тобто заскакувати, наприклад, на підвіконня не через стільницю. Кішку, яка погодилася на такий компроміс, треба заохотити – смачне ласощі допоможе запам’ятати, де її нове місце.

Це, до речі, відповідь на ще одне важливе для багатьох господарів питання — як відучити кішку лазити по шторам. У цьому випадку рушійними мотивами виступають все ті ж любов до височин і природна допитливість. Не можна домагатися повного придушення цих інстинктів – потрібно для початку забезпечити можливість їх задоволення прийнятними для людей способами.

Виховання

Заставши кота на місці злочину, тобто на столі, господар не повинен мовчати. Потрібно твердим тоном вимовити команди «ні», «не можна» або «злізьте», рукою вказати на підлогу. Спочатку можна поєднувати все це з делікатним, але рішучим спихиванием вихованця зі столу. Господар повинен це робити всякий раз, коли його там бачить. Якщо один раз «повиховувати», а інший – закрити очі на витівки, то подібна непослідовність зведе нанівець всі зусилля.

Важливо! Не можна винагороджувати кішку, коли вона зіскакує зі столу після команди. Тим самим господар досягне результату, протилежного бажаному!

Стіл як зло

Всі перераховані вище заходи прийняті, а кішка лазить по столах як ні в чому не бувало — що робити? Якщо через тиждень з моменту початку навчання тварина, як і раніше ігнорує команди господарів і робить все, що їй забороняють, час переходити до інших прийомів. Стіл повинен стати непривабливим в очах вихованки. Для цього можна спробувати:

  • покласти на стіл скатертину або серветку, обклеєну двостороннім скотчем або розкласти липкі смужки для епіляції. Кіт не любить ступати лапами по поверхнях, які до них прилипають;
  • прикріпити по краях алюмінієву фольгу, малярну стрічку – вони не менш неприємні для тварин;
  • поставити на стіл наповнену водою плоску ємність (наприклад, лист);
  • відучити з допомогою неприємних, у котячому розумінні, запахів, наприклад, оцту, відбілювача або лимона – натерти ними краї стільниці. За спостереженнями, добре спрацьовує будь, необов’язково цитрусове, інтенсивно пахне ефірне масло;
  • розкласти на столі якісь предмети таким чином, щоб кішка або впустила їх з гуркотом або – що краще – впала з-за них сама (наприклад, покласти на поверхню книжки так, щоб їх краї звисали зі стільниці). Ці тварини дуже не люблять несподівано падати: це вступає в протиріччя з їх розвиненим природним почуттям рівноваги;
  • використовувати звукові сигнали, що звучать, коли вихованка входить у заборонену зону. Свист або звук дзвінка може ефективно відвернути її від місця, в якому вона не повинна перебувати. Можна поставити по краях порожні жерстяні баночки.

Важливо: коти бояться різких, незнайомих звуків, але краще, щоб джерело цього шуму не був пов’язаний безпосередньо з господарями.

Ці рішення хороші тим, що спрацьовують, навіть коли людей немає вдома. Через деякий час кішка запам’ятає, що ставити лапки на стільницю або намагатися заскочити на неї — це не дуже приємно, і стіл перестане бути таким цікавим і привабливим, як раніше.

Стрімкий стрибок з лотка прямо на тарілку під час сімейного обіду, розбитий фамільний фарфор, пролита на клавіатуру або дуже важливі документи кава – це вже занадто навіть для затятих «кошатників». Так, коти вміють нами маніпулювати, але і люди мають право на власну, не доступне для кішок простір. Це розумні тварини, які в змозі вчитися, а навчені чомусь одразу, вони з працею відмовляються від своїх звичок. Така їх якість можна використовувати з взаємною вигодою для обох сторін.

Залишити коментар