Як називається аналіз на згортання крові?

На прийомі у лікаря пацієнт отримує перелік рекомендованих обстежень, які допоможуть уточнити діагноз або підготуватися до певної процедури. Дізнавшись, що потрібно здати аналіз на згортання крові, багато хто цікавиться, як називається це дослідження, з якою метою проводиться і що повинно бути зазначено в результатах.

У медичній практиці аналіз на згортання крові називають коагулограммой. Лікарі направляють на неї хворих не тільки при порушеннях згортання крові, але і при патологіях печінки, варикозі ніг, серцево-судинних та аутоімунних захворюваннях, перед хірургічним втручанням і після операції, а також під час вагітності. Такий аналіз може знадобитися і в ході контролю лікування непрямими антикоагулянтами. Результати цього дослідження дозволяють з’ясувати, чи не загрожує людині значна крововтрата або тромбоз.

Проникаємо в суть медичних термінів

За кількістю часу, який пройде до того, як кров, взята для аналізу, почне згортатися, можна зрозуміти, наскільки активні тромбоцити, плазмові фактори і добре функціонують стінки судин. Норма згортання крові становить від 5 до 7 хвилин. Відхилення в меншу сторону будуть при гемофілії, розвитку хвороб печінки, із-за дії окремих медикаментів. Біологічна рідина згорнеться швидше після тривалої кровотечі або використання протизаплідних таблеток. Але це не єдиний показник, який буде вказано в підсумковому бланку.

ВК (час кровотечі)

Часовий проміжок між моментом введення голки та припиненням кровотечі з ранки дорівнює 2-3 хвилин. ВК збільшується при дефіциті аскорбінової кислоти, тромбоцитопенії, тривалому прийомі препаратів, що негативно впливають на згортання крові.

Агрегація – з’єднання тромбоцитів

Поряд з цим терміном мають стояти цифри від 0 % до 20 %. Агрегація знизиться, якщо тромбоцитів мало або розвиваються деякі специфічні недуги. Підвищення соединяемости тромбоцитів спостерігається у випадку тромбозу, цукрового діабету, атеросклерозу, інфаркту міокарда.

Індекс адгезивності

Властивість тромбоцитів прикріплятися до травмованим стінок судин в процентному співвідношенні — 20-50 %. Якщо вказано більш низьке число, можливо, у хворого гострий лейкоз або ниркова недостатність.

ПТІ (протромбіновий індекс)

Мова йде про порівняння часу зсідання плазми пацієнта і такого ж показника здорової людини. Немає приводу для занепокоєння, якщо цей індекс становить від 93 %-107 %. Його підвищення свідчить про ризик тромбозу або прийомі оральних контрацептивів. ПТІ знижується від нестачі вітаміну К, що розвивається в страждаючих дисбактеріозом, ентероколітом або приймають багато діуретиків і аспірину.

ТБ (тромбиновое час)

Так називають період, протягом якого фібриноген стає фебрином. Це має відбутися за 15-18 секунд. Скорочення ТБ говорить про надлишок фібриногену, а збільшення – про вродженої недостатності речовини або патологіях печінки.

Фібриноген

Норма цього білка, що виробляється печінкою, – 2,0-4,0 г/л. Менше фібриногену виявляється при цирозі печінки, гепатит, порушення гемостазу, дефіциті фолієвої та аскорбінової кислот. Зайвий білок з’являється в результаті запалень, інфекцій, інфаркту міокарда, гіпотиреозу після хірургічного втручання або пологів.

АЧТЧ (активований частковий тромбопластичное час)

Час утворення кров’яного згустку – 30-40 секунд. Знижені значення АЧТЧ виявляють у хворих на гемофілію, а підвищені – при авітамінозі, захворюваннях печінки.

Особливості коагулограми при вагітності

Розшифровка коагулограми крові може дещо відрізнятися, якщо аналіз на згортання крові був зданий при вагітності. Отже, у майбутньої матусі:

  • кількість тромбоцитів може бути трохи знижено;
  • протромбін вище 78 %-142 % вказує на загрозу кровотечі, відшарування плаценти;
  • фібриноген в крові повинен поступово підвищуватися, інакше можливий гестоз або тромбоз;
  • АЧТЧ у жінок, що знаходяться в положенні, – 17-20 секунд;
  • ТБ – 10, 1 – 25 секунд.

Також в крові вагітної шукають антитромбін III, який не повинен знижуватися до 50 % (це сигналізує про можливе виникнення тромбів), вовчаковий антикоагулянт (виявляють при гестозах, резус-конфлікт, аутоімунних хворобах).

Цікавить лікарів і зростаючий відповідно триместрах D-димер:

  • І – 750 нг/мл;
  • ІІ – 1000 нг/мл;
  • ІІІ – 15000 нг/мл

Норма D-димеру може значно підвищитися, якщо всередині жінки розвивається кілька малюків. Але різкі стрибки показника викликають підозра на злоякісний токсикоз, діабет або проблеми з нирками.

Умова достовірності аналізу

Розібравшись, як називається аналіз на згортання крові і що можна з’ясувати за допомогою цього дослідження, не варто вважати, що ви володієте всіма необхідними знаннями в цьому питанні. Результати коагулограми будуть достовірні, якщо пацієнт правильно підготувався до заходу. Здавати кров на визначення перерахованих вище показників можна тільки натщесерце. Припинити прийом їжі доведеться за 8 годин до початку процедури, яку, як правило, проводять у першій половині дня. Пам’ятайте: вичерпну інформацію про стан вашого здоров’я на підставі здачі крові може дати тільки кваліфікований фахівець.

Коагулограма робиться, щоб перевірити, чи не загрожують людині небезпечні недуги, які загрожують рясним кровотечею, або утворенням кров’яних тромбів. Якщо лікар повідомив, що вам потрібно здати цей аналіз, сумлінно підготуйтеся до процедури і не відкладайте день її проведення. Адже від того, наскільки швидко до лікаря надійдуть результати, найчастіше залежить ефективність подальшої терапії.

Залишити коментар