Гормональні краплі в ніс: коли доцільно їх застосовувати?

Такі засоби, як гормональні краплі, застосовуються в ніс для лікування алергічного нежитю і рідше при хронічному. Істотним недоліком таких в останньому випадку є тимчасовий ефект. Такі захворювання, як вазомоторний риніт, гнійний нежить, риніт вагітних також можуть лікуватися за допомогою таких препаратів, але їх симптоми зникнуть тільки на час застосування медикаментів.

Коли доцільно застосовувати гормональні краплі і в яких випадках вони марні?

Ця група медикаментів представлена досить великим асортиментом, однак до найпоширеніших належить «Беконазе», «Фликсоназе», «Насобек», «Назонекс» і «Альдецин».

Також варто відзначити, що перераховані кошти є спреями, а не краплями, хоча більшість споживачів їх називають саме так. Всі подібні засоби мають полімерну основу, а їх активними діючими речовинами є стероїдні компоненти.

Принцип дії гормональних крапель

Потрапляючи на слизову оболонку, активні складові перешкоджають прогресуванню запального процесу і тимчасово усувають нежить, тобто купируют симптоми, але ніяк не впливають на причину, яка їх викликала. Виходить, що алергічна реакція, яка проявляється у вигляді риніту, може бути успішно ними усунена.

Великою перевагою цієї групи препаратів є їх безпека: вони мають полімерну основу, а отже, практично не всмоктуються в кров. Тобто вони діють тільки в місці нанесення – в слизовій оболонці носової порожнини.

Хронічний вазомоторний нежить являє собою захворювання, спровоковане порушеннями в ендокринній системі, гормональними збоями. Він нерідко виникає в період вагітності, при менструаціях, після гормонотерапії.

Лікування такого виду патології полягає нормалізації роботи ендокринної системи і стабілізації гормонального фону, тому гормональні засоби вводяться або у кров (ін’єкції), або в травний тракт (таблетки).

Можуть гормональні краплі потрапити в кров?

Однозначно, ні. При спрыскивании слизової вони не потрапляють в кровотік. Крім того, це одне з їхніх великих переваг – вони не володіють системною дією, не проникають у судини. При вазомоторний риніті їх застосування недоцільно. Такі краплі не впливають на бактерії і віруси, відповідно, не допоможуть при нежиті, викликаний цими мікроорганізмами.

Гормональні спреї мають нульовий біодоступністю, тобто в кров з слизової практично не потрапляють, а такі як «Фликсоназе» і «Назонекс» не проникають навіть в слизову оболонку, завдяки чому вони повністю безпечні.

Гормональні краплі в ніс, застосовувані від алергії

Перераховані вище препарати мають однаковий принцип дії, проте відрізняються за складом і особливостями застосування:

  • «Беконазе». Головною діючою речовиною цього спрею є беклометазон. Він має протизапальну і протиалергічну дію. Дозволений до застосування для дітей від 6 років. Іноді його призначають при вагітності та лактації. Протипоказання – туберкульоз, герпес, інфаркт, при наявності в анамнезі операцій в носовій порожнині. Аналогом є «Насобек», «Беклометазон», «Ринокленил»;
  • «Фликсоназе» – гормональний спрей від нежиті. Головна його перевага – зменшення запалення через 3-4 години після використання. При тривалому прийомі можливий розвиток катаракти і глаукоми. Протипоказаний у період виношування і годування груддю. Ці гормональні краплі в ніс дозволено застосовувати для дітей від 4 років. До аналогів відносять «Назарел» і «Флутиказон»;
  • «Альдецин». Практично ідентичний з «Беконазе», однак концентрація активної речовини в ньому більш низька, тому його застосовують під час вагітності, але тільки за призначенням лікаря;
  • «Назонекс». Як і попередні, призначають в період виношування дитини. Можуть спровокувати різні побічні ефекти, втім, як і будь-які інші краплі, починаючи від головних болів і закінчуючи появою виразок на слизовій носа.

Всі перераховані кошти потрібно почати застосовувати відразу після появи перших симптомів алергії. Взагалі ж, краще приступити до лікування ще до виникнення негативної реакції організму. Однак чи будуть вони ефективні і при початку нежиті: набряк трохи спаде, а виділення слизу може зовсім припинитися.

Дозу в кожному конкретному випадку встановлює лікар. Вона варіюється від 1 до 4 впорскувань у кожну ніздрю. Дітям, як правило, призначають мінімально ефективну дозу. Також строго не рекомендується використовувати такі засоби більш одного тижня. Насадку-дозатор на флаконі необхідно регулярно промивати.

Варто відзначити, що гормональні краплі для носа або очей, приносять лише тимчасовий ефект. Вони не зможуть усунути алергічний нежить, але відмінно купируют його неприємні симптоми.

Доцільно їх використовувати при сезонному риніті, який триває не більше 3 тижнів. При хронічному нежиті таке лікування не підходить, треба шукати причину і починати повноцінну медикаментозну терапію.

Які краплі допоможуть при хронічному нежиті?

На жаль, така патологія, як вазомоторний риніт, не відбудеться при використанні лише одного спрею для носа. Можна скористатися судинозвужувальними засобами: вони тимчасово усунуть набряк, виділення з носа. Ефект після їх застосування триває близько 5 годин.

Однак їх не можна безперервно використовувати довше одного тижня. При хронічній патології вони зможуть тільки на час усунути симптоми. Гормональні очні або ж краплі для носа добре вони допоможуть при сезонних загостреннях алергії, наприклад, в період цвітіння рослин.

Нежить у вагітних, як правило, є вазомоторний, тому гормональні краплі при ньому будуть малоефективними. У такому випадку потрібно звертатися до фахівця, який виявить причину недуги, стадію останнього, правильно підбере курс лікування. Можливо, знадобиться приймати гормональні засоби, але в іншому вигляді – у формі таблеток.

Краплі в ніс при різних видах нежиті

Необхідність в них виникає тоді, коли причина ховається в інших факторах. Наприклад, при його вірусної етіології ніякі спреї не допоможуть, тому що не винайшли поки кошти, які можуть впливати на вірус в тканинах. Коли у людини рясно виділяється рідка прозора слиз з носа, підвищується температура тіла, призначають імуномодулятори, приміром, «ІРС-19», «Гриппферон», «Полудан», «Деринат».

При бактеріальному походження призначаються антисептики для носа кшталт «Октенисепта» або «Мірамістину». Марно використовувати при бактеріальному риніті якісь антибіотики. Якщо захворювання викликане викривленням носової перегородки, то лікування можливо тільки одним шляхом – хірургічним.

Пам’ятайте: самостійно лікувати нежить заборонено, спочатку потрібно виявити причину, яка до нього привела. Як можна судити з вищесказаного, деякі препарати ефективно борються з бактеріями, інші призначені для лікування алергії, тому необхідно довірити вибір засобу лікаря. В іншому випадку можна тільки нашкодити.

Іноді нежить є симптомом ларингіту або гаймориту, а такі патології, як відомо, неможливо вилікувати одними лише спреями для носа.

Залишити коментар