Коротка вуздечка язика у дитини і верхньої губи

Вроджена вада, при якому смуга тканини, іменована під’язикової вуздечкою, обмежує рух мови через свою нееластичності, малої довжини або невдалого прикріплення близько до його кінчика, називається анкилоглоссией. Розберемося, які нюанси передбачає коротка вуздечка у дитини.

Короткі вуздечки губ

Від того, як вуздечки губ з’єднуються з десною, залежить багато що і навіть посмішка. При нормальному з’єднанні перетинка верхньої губи кріпиться на відстані в декілька міліметрів над сосочком десни. При короткої вуздечки верхньої губи у дитини і низькому прикріпленні до десни на рівні різців з’являються обмеження її рухливості. Губа виглядає вздернутой, а вираз обличчя нагадує білку.

Крім цього, згодом з’явиться проблема між передніми зубами, відомий як діастема. З часом щербинка має здатність розповсюджуватись і залишатися в такому вигляді вже і при постійних зубах.

Стосовно до нижньої губі вуздечка розташована в глибині внутрішньої сторони між нею і десною на рівні сосочка різців. У нормі вона має вигляд тоненької плівки. А якщо це товста перегородка, що кріпиться практично біля кайми губ і підстави різців, то результатом буде утруднення мови з неправильною вимовою звуків.

Проблеми під язиком

Під’язикова вуздечка сама скритна, тому розглянути її у малюка досить проблематично. Побачити цю вуздечку можна тільки тоді, коли дитина сама її продемонструє. Досягти ж цього легко в процесі гри.

А як визначити проблеми з короткою вуздечкою язика у новонародженої дитини? Це можливо в процесі оцінювання деяких факторів. Так, недостатня рухливість мови призводить до труднощів при годуванні груддю. Коротка під’язикова вуздечка викликає неправильне розташування мови, що проявляється характерним цоканьем в процесі смоктання грудей. А нездатність правильно її обхопити призводить до постійного вислизанню.

Малюк буде прагнути утримати сосок яснами і намагатися посилити тиск з метою припливу молока, жуючи його. Все це вимагає значної праці з його боку, при цьому достатньої кількості молока малюк не отримує, оскільки просто втомлюється. Як наслідок, примхи від недоїдання і слабкий набір маси тіла.

Крім того, мама відчуває досить сильний дискомфорт через хворобливості сосків, а неправильний відбір молока з грудей може призвести до порушення лактації. Втім, досить часто малюки можуть пристосуватися і смоктати груди правильно навіть з короткою вуздечкою. У такому разі анатомічне порушення здатне відбитися на мовленнєвої функції, наприклад, можуть розвинутися недорікуватість, а також неправильний прикус, гугнявість голосу, стійке ротове дихання, невиразність мови та інші ускладнення.

Причини появи патології

Коротка верхня або під’язикова вуздечка у дитини майже в половині випадків своєї появи залежить від спадковості. Також до можливих причин розвитку цього анатомічного дефекту відносяться:

  • перенесені патологічні стани;
  • дія лікарських препаратів;
  • емоційна складова;
  • схильність до впливу шкідливих речовин.

Потрібно сказати, що аномалії схильні більшою мірою новонароджені хлопчики.

Відхилення під’язикову вуздечку:

  • тонка вуздечка недостатньої довжини, що викликає утруднення рухів мови;
  • вуздечка ущільнена і має малу довжину, внаслідок чого виявляються обмеження в русі мови – неможливість висунути його або підняти;
  • тонка вуздечка, прикріплена близько до краю мови, з-за чого він роздвоюється при підйомі;
  • злиття вуздечки з мовою, зовні схожу на його з’єднання з дном порожнини рота.

Діагностика

Вроджений порок діагностується при огляді ротової порожнини дитини з урахуванням відповідних симптомів і поведінки малюка. Дітям постарше лікарі рекомендують виконувати деякі вправи, пов’язані з рухливістю губ і здатністю фіксувати їх у певних положеннях.

За результатами обстеження буде запропоновано або артикуляційна гімнастика, спрямована на розтяг вуздечки, або оперативне втручання за її розтину. Про необхідність операції можна проконсультуватися з логопедом, педіатром і хірургом-стоматологом.

Хірургічне втручання

Слід пам’ятати, що операцію з висічення вуздечки верхньої губи можна проводити після появи постійних зубів у віці 6-8 років. А перетинку на нижній губі допускається підрізати з 3 років, якщо є гіперемія нижнього сосочка, викликана неправильним прикріпленням.

У разі під’язикову вуздечку кращим часом проведення оперативного втручання вважається строк від народження і до 9 місяців. Така операція називається френэктомией і проводиться в основному під місцевою анестезією стандартними хірургічними інструментами або лазером.

Доктор Комаровський Е. Про, відповідаючи на питання, чи варто виконувати операцію при короткій вуздечці мови у дитини, каже, що поспішати з цим не потрібно, а краще поспостерігати за малюком.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що приймаючи рішення про необхідність оперативного втручання при короткій вуздечці у дитини, батькам потрібно виважено і всебічно поглянути на проблему, отримати консультацію у фахівців та оцінити наслідки для здоров’я малюка.

Залишити коментар