Вузький таз при вагітності: як впливає на пологи?

Пологи – це найголовніший етап у житті будь-якої жінки. Проте цей процес може протікати з безліччю ускладнень, впливаючи на стан здоров’я майбутнього малюка. Вузький таз при вагітності – головна причина можливих проблем під час пологового процесу.

Як відбуваються пологи?

Є великий і малий таз: в період вагітності матка з плодом розташована в першому, а ось через другий проходить родовий канал. В останні місяці вагітності малюк повинен повернутися головкою в бік родового каналу. Коли починаються пологи, дитина входить у малий таз, а потім виводиться назовні.

Пологи – це дуже складний процес. Під час нього маля рухається, щоб він зміг пристосуватися до розмірів проходу. Перш ніж починаються пологи, голівка дитини притиснута до його грудній клітці, але під час переймів її стан змінюється.

Притому головка є найбільшою частиною тулуба малюка. Вона проходить по родовому каналу за рахунок виконуваних рухів мускулатурою матки, а також завдяки раздвижению кісток малого тазу. І якщо він під час вагітності вузький, пологовий процес буде протікати дуже складно.

Причини

Надто вузький таз при вагітності – це аномалія, яка виникає під впливом безлічі факторів. Серед них виділяють наступні:

 • Вроджена аномалія, викликана спадковістю. Найчастіше, якщо у матері занадто вузький таз, то й у її дочки також може з’явиться така проблема.
 • Проблеми з харчуванням у дитинстві. Якщо дівчинка мало їсть, її організм буде погано розвиватися, із-за чого таз теж може бути вузький.
 • Інфекційні або хронічні хвороби, перенесені до 12 років.
 • Деякі кісткові захворювання, якими дитина перехворіла в дитячому віці (рахіт або поліомієліт).
 • Перенесені переломи, забої, пухлини, в результаті яких пошкодилися тазові кістки.

Вузький таз може з’явитися через занадто швидкого зростання підлітка під час статевого дозрівання. При цьому поперечні розміри не встигають так швидко розвиватися. Тому батьки повинні уважніше ставитися до дитини під час росту, особливо дівчаткам. Адже в іншому випадку у них можуть виникнути проблеми під час вагітності та пологів.

Вимір розмірів таза

Щоб дізнатися, вузький чи таз, необхідно визначити його розміри. Якщо існують які-небудь відхилення в його будові або ж порушені пропорції, то під час вагітності може з’явитися ряд ускладнень. Тому відразу після того, як жінка стає на облік до гінеколога, він повинен визначити її розміри тазу. За рахунок цього лікар може робити прогноз щодо перебігу пологів, а також того, чи можна жінці народити самій. Дослідження протікають таким чином:

 1. Жінка встає на ноги, після чого лікар обмацує попереково-крижовий ромб. Це центральна частина, яка розташована в нижньому відділі хребта. Нормальні розміри цього ромба наступні: вздовж – 11 см, а впоперек – 10. Якщо занадто вузький таз і є аномалії його будови, то цей ромб важко намацати, а його розміри змінюються.
 2. Вагітна лягає на спину і з’єднує ноги. Потім лікар вимірює довжину кісток за допомогою спеціального інструменту, званого тазомером. В першу чергу лікар повинен визначити, яким є межостного розмір. Це довжина між остями, розташованими вгорі. У нормі вона повинна складати 25 см.
 3. Вимірювання проміжку між найбільш далекими точками верхніх остей. Його розміри становлять 28-29 см. При цьому відстань між стегновими остюками – 31 см.
 4. Жінка повинна лягти на бік, зігнувши в коліні нижерасположенную кінцівку. Переходять до вимірювання проміжку між крижовій ямкою і верхньою частиною лобка. Повинно становити 20-21 см.

Деякі розміри лікар вимірює під час дослідження піхви. При визначенні параметрів, гінеколог повинен врахувати також товщину кісток. Для цього вимірюють променевозап’ястний суглоб. Якщо його об’єм більше 14 см, вважається, що у жінки досить масивні кістки.

Тому необхідно розуміти, що це серйозна патологія, вузький таз під час вагітності. Як визначити, вузький він? Зазвичай у жінок з такою аномалією спостерігаються прямі стегна, маленький розмір стопи. Крім того, жінка може страждати захворюваннями хребта – сколіоз або лордозом.

Ступені патології

Вузький таз при вагітності– це аномалія, при якій розміри менше нормальних більш ніж на 2 см. Але набагато важливіше співвідношення між шириною тазу і розмірами голівки. Навіть якщо він вузький, але при цьому голова дитини невелика, малюк може бути народжений природним шляхом. У випадках, коли розміри нормальні, але малюк народжується з дуже великою голівкою, проходження дитини по пологовому каналу може. Це вузький таз клінічного типу. У такому випадку потрібно терміново провести кесарів розтин.

Також виділяють ступеня вузького тазу при вагітності. Всього їх 4:

 1. При першого ступеня розмір істинної кон’югати становить 9-11 см.
 2. Вузький таз другого ступеня при вагітності – у цьому випадку розміри кон’югати складають 7-9 см.
 3. У разі третього ступеня відстань між куприком і лобком ще менше – 5-7 см.
 4. Якщо ж ця відстань зменшується до 5 см і нижче, мова йде про 4 ступені звуження.

Якщо у жінки таз занадто вузький, а звуження досягає третьої або четвертої ступеня, вона не зможе народити самостійно. У цьому випадку призначається терміновий кесарів розтин. Штучні пологи також показані жінкам з онкологічними захворюваннями в області малого тазу і з іншими захворюваннями статевої системи.

Як патологія впливає на перебіг вагітності?

Вузький таз призводить до різних ускладнень зазвичай в кінці терміну вагітності. Якщо він нормального розміру, головка малюка опускається вниз. Але якщо вузький таз при вагітності, голівка залишається на колишньому місці. Матка щодня збільшується в розмірах, піднімається вгору і тисне на грудну клітку жінки. Тому на пізніх термінах вагітності з’являється сильна задишка.

Неправильне розташування дитини в животі матері також пов’язано зі звуженим тазом. Адже із-за неможливості опустити голову вниз, малюк повертається в іншу сторону. Приблизно у 25% породіль, дитина яких знаходився в животі впоперек, мали вузький таз при вагітності. У жінок з нормальним тазом таке явище зустрічається у три рази рідше.

Ведення вагітності у фахівця

Під час вагітності потрібно регулярно проходити медичний огляд, щоб не зіткнутися з можливими ускладненнями. Дівчата і жінки, у яких таз під час вагітності вузький, відносяться до групи підвищеного ризику. У них може виникнути ряд ускладнень при вагітності, що впливає на здоров’я плоду. Лікар обов’язково встановлює точний час, коли повинні початися пологи. Переношування вагітності для жінок з вузьким тазом дуже небезпечно.

За кілька днів до пологів жінці рекомендується лягти в лікарню. У цей період лікар визначить найбільш оптимальні шляхи розродження. Природні пологи допустимі тільки при невеликому ступені звуження тазу при вагітності, якщо розміри малюка не надто великі.

Під час пологового процесу лікар стежить за станом обох організмів. Якщо з’являться які-небудь ускладнення, акушер може призначити екстрене кесарів розтин.

Залишити коментар