Водянка яєчок у новонароджених хлопчиків – причини і лікування

Всі молоді батьки, без винятку, шалено радіють появі на світ свого новонародженого малюка, проте, до почуття безмежного щастя у них обов’язково додається відчуття постійної тривоги про стан його здоров’я і рівні розвитку.

Мами і тата хлопчиків нерідко помічають, що у їх синочка крихітна мошонка злегка збільшена і до того ж має синюшний відтінок.

У більшості випадків подібний симптом виявляється ознакою поширеного захворювання новонароджених – водянки яєчка. У даній статті ми розповімо вам, що являє собою ця недуга, наскільки він небезпечний, і як від нього можна позбутися.

Водянка яєчок у хлопчиків – що це таке?

Водянкою яєчка у новонароджених хлопчиків називають досить поширену патологію, при якій оболонка одного або обох крихітних яєчок заповнюється рідиною.

До того моменту, як малюк з’явиться на світ, його статеві органи розташовуються всередині животика, однак, у новонародженого немовляти їх вже можна виявити в мошонці, куди вони опускаються з плином часу.

У деяких випадках одна або відразу дві залози не тільки опускаються вниз, але і захоплюють за собою частину черевної порожнини, а саме плівкове вміст сполучної тканини, що вистилає зсередини порожнину животика малюка.

Саме з цієї причини дане захворювання зовні являє собою збільшення мошонки в розмірах. Крім того, практично завжди у хлопчика з водянкою можна неозброєним оком помітити деяку припухлості в паховій області.

Незважаючи на те, що дана патологія не викликає ніякого особливого дискомфорту у новонародженого немовляти і в принципі є досить нешкідливою, при виявленні подібних симптомів краще звернутися до дитячого хірурга. Особливо швидко це слід робити в тому випадку, якщо ваш малюк плаче при дотику до його статевих органів, а значить, ця проблема заподіює йому біль.

За статистикою у кожного десятого хлопчика розвивається водянка ще внутрішньоутробно, і в деяких випадках її можна виявити під час проведення ультразвукової діагностики у майбутньої матері. Тим не менше, дане захворювання може мати і набутий характер.

Причини, що викликають водянку яєчка у новонароджених хлопчиків

Вроджена форма даного захворювання, яка виникає у хлопчиків ще в утробі матері, найчастіше буває викликана наступними причинами:

 • спадковий фактор;
 • хронічні захворювання майбутньої матері;
 • недоношеність дитини;
 • загроза переривання і благополучного перебігу вагітності;
 • підвищений внутрішньочеревний тиск;
 • внутрішньоутробна інфекція немовляти;
 • різні травми, отримані в процесі пологів.

Придбану форму в більшості випадків викликають наступні причини:

 • перекрут яєчка;
 • запальний процес, що протікає у статевих органах;
 • вроджена серцево-судинна недостатність;
 • епідидиміт, або запалення придатків яєчка;
 • різні пухлинні утворення яєчок або їх придатків;
 • ураження лімфатичної системи і порушення її роботи;
 • механічні пошкодження і травми мошонки;
 • різні дефекти черевної стінки;
 • післяопераційні ускладнення, пов’язані з видаленням грижі та іншими причинами.

Всупереч думці, що широко поширене серед бабусь сучасних малюків, виникнення водянки у новонароджених абсолютно ніяк не пов’язане з використанням одноразових та багаторазових підгузників. Також відсутня яка-небудь зв’язок між способом застосування цих предметів особистої гігієни новонароджених і перебігом цього захворювання.

Які симптоми характеризують водянку яєчка у новонароджених немовлят і хлопчиків старше?

Симптоми легкої форми захворювання були описані раніше. У більшості випадків вона характеризується легкою припухлістю і збільшенням мошонки у розмірах, що не завдає дитині ніякого занепокоєння і виявляється тільки батьками під час підмивання малюка і проведення інших гігієнічних процедур або ж дитячим лікарем на плановому огляді.

Якщо ж водянка має ускладнений перебіг, можуть виникати такі ознаки недуги:

 • виражені больові і дискомфортні відчуття. Новонароджене немовля ще не може ніяким чином повідомити про те, що він відчуває, тому зрозуміти, як він себе почуває, можна тільки по його реакції на дотику до статевих органів. Старша дитина в більшості випадків вже може сказати, що йому боляче, і показати, де саме він відчуває дискомфорт;
 • значне підвищення температури тіла дитини до 38 градусів і вище;
 • виражене почервоніння мошонки;
 • нудота і напади блювоти;
 • загальна слабкість, нездужання, озноб.

Як лікувати водянку яєчок у хлопчиків?

У більшості випадків водянка яєчок у новонароджених хлопчиків проходить самостійно, без лікування. Між тим, якщо ви виявили можливі симптоми захворювання у свого синочка, слід обов’язково звернутися за консультацією до дитячого лікаря-хірурга, який проведе очний огляд і необхідні обстеження і спрогнозує подальший перебіг недуги. Як правило, для уточнення діагнозу та наявності ускладнень проводять таке обстеження, як диафаноскопия або трансиллюминация – просвічування мошонки дитини світловим джерелом.

Крім того, практично всім маленьким пацієнтам додатково призначають проведення загальних аналізів крові та сечі для діагностування інших патологій статевих органів і організму дитини в цілому.

Якщо водянка яєчка діагностована у хлопчика до 2 років, лікувальні заходи проводять вкрай рідко, але дитині у цьому випадку показано постійне спостереження у дитячого уролога. За станом здоров’я діток старше цього віку лікар також обов’язково спостерігає протягом деякого часу, однак, цей період практично ніколи не перевищує 2,5-3 місяців. Якщо ситуація не нормалізується, хлопчика в більшості випадків направляють у стаціонар медичного закладу для проведення операції.

Хірургічне втручання може бути показано малюкам і до двох років, але для цього у дитини повинні бути присутніми наступні супутні показання:

 • присутність сильного дискомфорту в області паху;
 • наявність пахової грижі як супутнього діагнозу;
 • періодичне або постійне зміна розмірів мошонки в бік збільшення за результатами динамічного спостереження;
 • приєднання інфекції або запального процесу.

Як проходить операція по лікуванню водянки?

Хірургічна операція при даному захворюванні не є особливо складною. В умовах медичного закладу вона проводиться за 20-30 хвилин і стає причиною ускладнень тільки в дуже рідкісних, одиничних випадках. Для проведення хірургічної операції малюк повинен бути абсолютно здоровий, що обов’язково перевіряється шляхом здачі необхідних аналізів і досліджень.

Сама операція проводиться під загальним наркозом. Як правило, доктор уривається внутрішню оболонку яєчок як можна ближче до основи і обшиває швами її залишки. У рідкісних випадках додатково може знадобитися накладання тугої пов’язки або установка дренажу.

Існують і інші варіанти проведення операцій при водянці яєчок, однак, саме цей метод є найбільш доцільним при лікуванні новонароджених дітей і хлопчиків у віці від 2 до 5 років.

Якщо все пройшло добре, хлопчик разом зі своїми батьками зможе покинути медичний заклад ввечері цього ж дня або через добу. Через 5-7 днів ранка на місці хірургічного втручання ніяким чином не буде хвилювати малюка.

У більшості випадків водянка яєчок, особливо вроджена форма, не представляє ніякої небезпеки для хлопчика.

Тим не менш, якщо самостійно це захворювання не проходить, вашій дитині потрібне лікування, і лікар наполягає на проведенні хірургічної операції, не відмовляйтеся, оскільки в подальшому така патологія може вкрай негативно позначитися на стан репродуктивної системи і чоловічого здоров’я вашого сина.

Залишити коментар