Дитина не хоче вчитися, як прищепити бажання

Всі діти від природи допитливі. Вони постійно щось досліджують, пізнають, розглядають, пробують на смак і на дотик, і з завидною наполегливістю атакують дорослих запитаннями: «Мамо, це що? Тато, це навіщо? А чому воно зелене?». Але час іде, діти ростуть і ось настає пора деяких обов’язкових занять за програмою.

Зацікавити або переконати дитину виконувати вправи під час відвідування секцій, гуртків або уроків у школі – це завдання вихователя або педагога. Але хто-то вже в дитячому саду виконує домашні завдання. Особливо це стосується дітей, які відвідують спеціалізовані сади, наприклад, логопедичні, музичні або мовні. І ось тут перед батьками постає вперше питання: «Як прищепити дитині бажання вчитися? Як мотивувати дитину займатися вдома? Як зацікавити продовжувати відвідувати додаткові гуртки-секції або садочок-школу? Як навчити справлятися з першими труднощами, прищепити навички дисципліни?». Про це ми й поговоримо в цій статті.

Потрібно розуміти, що жодна дитина не хоче вчитися з під палки, само як і дорослий. Якщо йому не цікаво, не комфортно, якщо він просто втомився сидіти на одному місці, а заняття все триває і триває, якщо дитина голодна або хоче спати, якщо не розуміє про що йде мова або у нього не виходить.

Всіх під одну гребінку

І хай вибачать мені вчителі і педагоги, яких чимало серед моїх знайомих і навіть родичів, але система освіти побудована більше як переважна та усредняющая машина.

Сучасному суспільству і державі потрібні слухняні, соціально-зручні люди. Такими легше керувати. І школа насамперед, штампує саме таких громадян. Її завдання навчити необхідного мінімуму, щоб людина змогла виконувати свою роботу і не замислюватися про глобальні питання, не втручатися у політичні і державні завдання, не складати конкуренцію дітям «можновладців», які навчаються за іншими програмами.

В таких умовах жорсткої шкільної програми і величезною звітності, при переповнених класах найкращий і талановитий вчитель практично не зможе приділити час кожному дитині, вислухати, зрозуміти і розкрити його індивідуальні здібності, розвинути особистість і талант. Я особисто вважаю, що вже настав час міняти всю систему освіти в цілому. Але це окрема розмова і не завдання даної замітки. Поки ми, як батьки, можемо робити те, що залежить від нас для зміни системи освіти, але й паралельно обов’язково думати і вчитися тому, як прищепити дитині бажання вчитися в існуючих умовах і як допомогти дитині добре вчитися.

З особистого досвіду

Мій син цього року закінчив школу і мені дуже близька ця тема. Можу поділитися власним досвідом. Коли скоротили шкільну програму з математики та російської мови у початкових класах, ми з батьками і вчителем домовилися про додаткових заняттях для своїх дітей. Діти були маленькі і вважали, що це основні уроки, включені в розклад. Досі з теплотою і любов’ю згадую ту першу вчительку, яка на свій страх і ризик пішла на деяке порушення правил і навіть не попросила грошей за це. Але інакше просто було не можна — за відведений кількість навчальних годин якісно навчити дітей просто неможливо. Потім була спеціалізована школа, де батьки вже офіційно оплачували додаткові уроки.

Одного разу ви приходите після чергового батьківських зборів і розумієте, що ваша дитина не хоче вчитися. Що ж робити? Багато хто щиро не розуміють, навіщо звертатися до фахівця, йти на індивідуальну консультацію, вони сподіваються на шкільного психолога. Мені зовсім недавно, на конференції вдалося поспілкуватися зі штатними психологами, які працюють у школах та спеціалізованих центрах. Вони поділилися, що за відведений час ледве-ледве встигають дати тести і зробити їх опис-розшифровку для звітності. Причому, часто добросовісні психологи витрачають свій особистий час для цієї роботи. Про глибоке входження в ситуацію конкретної дитини і конкретної сім’ї, а тим більше її опрацювання не йдеться.

Як допомогти дитині в навчанні

І тоді, коли дитина не хоче вчитися у нас два шляхи – або змусити зацікавити.

І ми, як дорослі і «розумні» звичайно ж, можемо змусити, причому не обов’язково силовими методами, як покарати, вилаяти, а може і побити, позбавити якихось розваг, прогулянок з друзями, переглядів фільмів, обмежити час комп’ютерних ігор або заборонити зовсім, відмовитися купувати те, що дитина хоче до тих пір, поки не вивчить, не здасть, не виправить двійку чи трійку.

Є ще більш тонкі і більш страшні маніпуляції. Наприклад, змусити повірити, що якщо дитина не виконає належним чином в потрібний час своїх завдань, то розчарує нас. Що якщо він не буде виконувати батьківських і шкільних вимог та умов, то буде позбавлений нашої любові, нашої уваги і турботи.

А одна з найбільших потреб кожного з нас – це потреба в Любові. І з-за «бажання бути бажаним» діти часто йдуть на усвідомлені або полуосознанные жертви – і тоді вони завчають, не заглиблюючись і не розуміючи, переписують по кілька разів і потихеньку починають ненавидіти те, що роблять, предмет, вчителя або саму навчання взагалі, а може навіть себе або батьків.

Хвороба як порятунок

І ось тут, як якесь спасіння і перепочинок від занадто сильного напруги включаються так звані психосоматичні захворювання – то застуда, то болить живіт, то голова. Якщо тиск триває, то формуються і більш серйозні, хронічні хвороби.

Пам’ятайте, що завжди, коли людина робить щось, що він не хоче робити, будь то дитина або дорослий, він витрачає на цю справу свою життєву енергію, енергію свого здоров’я. І така діяльність послаблює, викачує наші сили і поступово руйнує.

Ми підемо іншим шляхом

І все ж, як допомогти дитині в навчанні без таких не бажаних наслідків? Другий шлях – мотивувати, зацікавити. І я не претендую на істину в останній інстанції, тим більше відразу для всіх і кожного. Думаю, що загальні поради і рекомендації ви спокійно можете знайти і в книгах, і в мережі. Я застосовую індивідуальний підхід і можу поділитися прикладами з свого життя і професійної практики.

Тут, насамперед потрібно з’ясувати, що цікаво дитині, про що він мріє, які його здібності. Для цього важливо вибудувати довірчі відносини, де дитина захоче і зможе відкритися, створити атмосферу, в якій це буде безпечно зробити.

Далі, батьки або психолог можуть пояснити, для чого потрібно виконувати необхідні завдання, що дитина отримає в результаті, які вигоди і переваги.

Ось, наприклад, ти, коханий мій дитина маєш схильність та інтерес до математики і фізики, і мрієш змінити і покращити цей світ. І я вірю в тебе, у твої здібності і хочу тобі сказати, що щоб поступити в інститут і потім очолювати відділ, підприємство чи фірму необхідно вміти доступно і зрозуміло висловлювати свої думки і грамотно писати.

І саме тому важливо(тут необхідно сказати саме слово «важливо», а не «ти повинен») приділити особливу увагу російської мови та літератури. Ці знання і навички знадобляться тобі для досягнення твоїх цілей. І ще російська мова просто багатий і могутній. Ти народився в Росії і це мова твоїх Предків і твій. І якщо навіть багато іноземці досить добре говорять і пишуть по-російськи, то тобі вже — це зробити набагато легше. Тому давай разом подумаємо, що ми можемо зробити, щоб поліпшити свої знання і успішність з цих предметів.

І тут може бути вам потрібно буде виділити час і разом додатково позайматися – пописати диктанти, повчити вірші, знайти і почитати цікаву книгу, а потім обговорити їх. Може бути знайти і оплатити хорошого репетитора.

І ви знаєте, більшість дітей, кажуть, що мріють просто побути поруч зі своїми батьками, щоб їх обійняли, приголубили, погладили по голові, сказали, що вони улюблені, здатні. І просто від цих дій вже відбуваються великі зміни і поліпшення і по здоров’ю, і по навчанню.

Заклики до Совісті

І може простіше і звичніше посварити, «закликати до совісті», звинуватити в невдячності – «ми тут стараємося, працюємо, щоб у тебе все було, а ти навіть вивчитися нормально не можеш, мені соромно йти в школу на нараду» або «що за діти, ось я в твої роки…», але повірте потім доведеться заплатити дорожчу плату.

Ще один випадок з практики. Це велика рідкість, що тато брав активну участь у житті дитини – він був головою батьківського комітету в школі, ходив на всі збори, спілкувався з вчителями. Сина віддали в ту ж школу з фізико-математичним ухилом, яку закінчив сам папа.

І тато дуже добре вчився і став успішним програмістом. А ось у сина не дуже ладилося з точними науками. Сам тягнувся виконувати завдання, ходив на додаткові заняття, ось тільки став хворіти. На сполох забила мама, вона прекрасно бачила, як красиво син малює.

І їй теж не вистачало сил і рішучості суперечити напористою і запальною енергійності глави сімейства. Хлопчик непохитно, вперто і трохи сумно заявляв, що мріє стати програмістом. А те, що не ладиться, тільки його вина, він наздожене, виправить. Він дуже любив тата.

Де причини невдач і проблем

Я не чисто «дитячий психолог», частіше працюю з дорослими. Але майже завжди причиною проблем у всіх сферах (від здоров’я і побудови відносин до кар’єри і матеріального благополуччя) є хвости з раннього періоду. Ми знаходимо і виправляємо дитячі травми, а часто і внутрішньоутробні. І висновки і програми, прийняті тоді впливають не тільки на навчання і оцінки, але і на набагато більше в нашому житті і житті наших дітей. І одна з наших завдань – не тільки навчити дитину бути успішним та ефективним, але і навчити його просто жити і бути щасливим.

І давайте підведемо підсумки в темі «як допомогти дитині добре вчитися». Любити, визнавати його особу та індивідуальні особливості, вірити, що у нього все вийде і разом шукати шляхи покращення ситуації.

Залишити коментар