Внутрішньоутробний розвиток плода: зачаття і виношування

Народження дитини і вагітність – це прекрасне, найщасливіший і найважливіша подія в житті кожної жінки. Представницю прекрасної статі в цей час можна назвати художником, адже вона створює новий твір мистецтва – маленької людини. Цікавитися тим як відбувається внутрішньоутробний розвиток плода по тижнях важливо для усвідомлення процесів, які відбуваються всередині майбутньої мами.

Зростання дитинча, формування органів і систем відбувається закономірно в різні періоди розвитку, завдяки генетичним кодом, який закладений в статевих клітинах людини і сформувався у процесі еволюції.

З 1 по 2 тиждень вагітності

В цей період відбувається запліднення. Чоловічий сперматозоїд і жіноча яйцеклітина зливаються в одне ціле. А через кілька днів яйцеклітина ділиться на безліч клітин і опускається по матковій трубі, потрапляючи в порожнину матки. Ближче до кінця другого тижня багатоклітинний організм щільно вростає в слизову матки.

З 3 по 4 тиждень вагітності

Дуже важливий і складний період. Відбувається розвиток органів, без яких неможливе подальше внутрішньоутробний розвиток плоду утворюються зачатки кровоносної, травної, дихальної, видільної та нервової систем, зачатки нирок, печінки, кишечника і легень.

Сформувалися м’язова система і хребет. А головне і саме чудове, це те, що на 21 день у дитинча вже б’ється серце.

5-я тиждень вагітності

Можна чітко побачити логіку ділення клітин, вгадати, де будуть голова, живіт і ніжки. На обличчі з’явилися носові порожнини і верхня губа. Вага ембріона 3 грама, довжина 4 мм

З 6 по 9 тиждень вагітності

Формується мозок і його відділи, м’язи обличчя. Змінюються верхні кінцівки: подовжуються, з’являються кисті і пальці. Дихання і харчування ембріона тепер відбувається за рахунок плаценти і пуповини. Особа стає більш виражене: добре видно очі, прикриті повіками, вуха, ніс і майже сформульовані губи. Зростання голови, черепа, нижніх і верхніх кінцівок дитини починає інтенсивно прискорюватися. Чітко виражені пальці. І вже в кінці 9-го тижня у плода з’являються спонтанні рухи руками. Його вага сягає 20 грам, а зріст до 22 мм.

З 10 по 12 тиждень вагітності

Головний момент цього періоду – всі життєво важливі органи вже сформовані. Мозок активно розвивається на третьому акушерському місяці, тому для матері важливо уникати контакту з нікотином, алкоголем і лікарськими засобами. У цей час у плода формується райдужна оболонка очей. Рефлекторні рухи вже більш виражені: малюк може стискати пальці в кулак і смоктати великий палець. Грудна клітка робить перші рухи, емітуючи дихання. Вага 55 грамів, а ріст досягає 65 мм.

З 13 по 16 тиждень вагітності

Тепер головне завдання природи – довести всі органи до досконалості, для того щоб маленьке створіння було життєздатним після народження. Статеві органи на четвертому місяці сформувалися і з’являється можливість дізнатися стать дитини. На голові з’являються перші волоски. Особа повністю сформульовано, а наприкінці цього періоду жінка може відчути перші поштовхи всередині свого живота. Вага до 100 грамів, зріст – до 12 див.

З 17 по 20 тиждень вагітності

У дитини виробляється власний режим сну. Хвилювання і стреси матері позначаються на емоційному стані плоду, він відповідає активними рухами. Шкіра стає щільнішим і на пальцях рук з’являються неповторний «візерунок» – відбитки пальців. Чітко виражена міміка: дитина може посміхатися, хмуритися або заплющувати очі. Вага – 200 грамів, зріст – 17 див.

З 21 по 28 тиждень вагітності

Малюк вільно рухається в порожнині матки. Зараз уві сні він проводить всього 16-20 годин на день. Органи чуттів добре розвинені. Якщо живіт виявляється під яскравим світлом, то плід починає заплющувати очі. Під шкірою з’являється жирова клітковина, яка надає тілу червоний колір і після народження допомагає зберігати постійну температуру тіла. Під кінець 28-го тижня малюк буде важити більше кілограма.

З 29 по 36 тиждень вагітності

Маленький чоловічок вже займає положення, яке не зміниться до самих пологів. Голова спрямована в бік шийки матки. Під час сну дитина вже рефлекторно закриває очі. Колір райдужки набуває блакитний колір, і вже тільки після появи на світло може змінювати свій відтінок. Починають інтенсивно зміцнюватися кістки, з організму матері плід бере необхідну кількість кальцію. До цього часу він стає більш вгодованим, шкіра розпрямляється і світлішає. У цей період вага може досягти трьох кілограмів, а зріст 50 див.

З 36 по 41 тиждень вагітності

Пройшовши всі ці періоди, внутрішньоутробний розвиток підходить до кінця. Всі органи повністю сформульовані. Кістки черепа м’які і легко змінюють свою форму, це допоможе пройти родовий шлях. Він готовий до появи на світ вже на 38 тижні. Але подальший час малюк тренує роботу своїх нирок, печінки, кишечника, легенів і тим часом підростає. В цей час він може додавати свою вагу до 35 грамів за день.

Тепер залишається головне і найважче для маленької людини – очікування появи на світ!

Причини і наслідки затримки розвитку плода

Живиться і дихає плід з допомогою тимчасового органу жінки – плаценти. Вона постачає дитини необхідними речовинами для життєдіяльності. Але іноді плацента не може впоратися в достатній мірі зі своїм завданням. В цьому випадку розвивається затримка внутрішньоутробного розвитку плоду. Найчастіше цей діагноз може виникнути в третьому триместрі вагітності, хоча бувають випадки, коли синдром розвивається і на ранніх термінах.

Причини затримки:

  • негативний вплив шкідливих звичок жінки, таких як наркоманія, куріння, алкоголізм;
  • захворювання матері (хронічні захворювання, хвороби серця, дихальних шляхів, кровоносної систем, інфекційні захворювання);
  • при прийомі деяких лікарських засобів без консультації лікаря;
  • сильні психологічні або фізичні навантаження;
  • генетичні аномалії плоду;
  • ускладнення вагітності (багатопланова вагітність, гестоз, несумісність крові плода і матері).

Найкраща профілактика затримки – планування.

Майбутня мама повинна пройти обстеження всього організму і відмовитися від шкідливих звичок за півроку до зачаття. Невід’ємною частиною життя жінки під час виношування плоду має бути правильне і повноцінне харчування, організм повинен надходити повний комплекс мінералів і вітамінів.

Помірні фізичні навантаження.

Потрібно правильно побудувати режим сну (10 годин вночі і 2 години на день) і роботи. Відпочинок вдень покращує кровообіг між дитиною і матір’ю, транспорт корисних речовин дитині.

Але якщо все ж ви почули такий діагноз, то не потрібно переживати про наслідки затримки внутрішньоутробного розвитку плода. Стрес – одна з перших причин порушення в розвитку. Часто новонароджені з таким діагнозом вже за кілька років наздоганяють своїх однолітків у розвитку.

Можуть бути деякі наслідки – схильність до високого артеріального тиску й повноти. Це говорить про те, що потрібно буде трохи більше уваги приділяти фізичним навантаженням і харчування. Крім цього, у таких дітей можуть бути проблеми з посидючістю і концентрацією уваги. Сучасна медицина робить все, щоб їх життя було якомога комфортніше, подолати всі труднощі і зробити їх доросле життя повноцінним.

Пам’ятайте, що не існує перешкод, які неможливо подолати! Адже материнство – це щастя, незрівнянне ні з чим!

Залишити коментар