Аналізи крові на глюкозу при вагітності – як і навіщо здаються ці аналізи

Під час вагітності постійно доводиться здавати будь-які тести. Це не тому, що лікарі придумують максимальна кількість заходів, щоб перешкодити майбутньої матусі виспатися вранці. Всі показники дуже важливі – за ним оцінюється відбувається в організмі, стан здоров’я жінки і рівень розвитку плода.

Одним з необхідних призначень є аналіз на толерантність до глюкози при вагітності. Навіщо потрібно здавати?

Надходить в організм цукор розщеплюється і перетворюється в глюкозу. Це єдине джерело живлення і енергії для еритроцитів крові, а значить, і для головного мозку. Для отримання енергії цукор спалюють всі клітини живих організмів. В нормі у всьому людському крові міститься всього 5 грам цукру – цього вистачає для безперебійної роботи головного мозку. Організм отримує вуглеводи не тільки з солодощів – ці речовини є природною складовою багатьох натуральних продуктів.

Під час вагітності швидкість метаболічних процесів змінюється через гормонального дисбалансу. Кількість інсуліну, що регулює рівень цукру, теж зазнає змін. Підвищення або зниження синтезу інсуліну істотно впливає на органічні процеси, рівень підвищується або знижується. Це може викликати гестоз – так у вагітних називають пізній токсикоз, який призводить до порушення розвитку плода.

Здача аналізу допомагає розібратися, в якій формі перебуває організм матері під час вагітності і скоригувати рівень цукру в крові.

В обов’язковому порядку призначають аналіз крові на цукор – для цього беруть кров з пальця або з вени. Якщо підвищений – потрібно здавати сечу на цукор.

У разі якщо ці показники підвищені, призначають інший аналіз у другому триместрі вагітності на толерантність – то є кров беруть під навантаженням, після вживання вуглеводів. Це найбільш чутливий тест, щоб визначити, чи може у майбутньому виникнути діабет.

Це дослідження проводять при вагітності навіть у тому випадку, коли цукор у нормі, якщо майбутня мати:

 • має надлишкову вагу, незалежно від того, страждала вона ожирінням все життя або набрала зайві кілограми за останній час;
 • генетично неблагополучна – хтось з родичів хворіє на цукровий діабет;
 • вагітність не перша, і під час виношування вже діагностували підвищення глюкози в крові або діти народжувалися з перевищенням маси тіла.

Аналіз крові з навантаженням допомагає попередити можливі відхилення і вийти на самостійні пологи.

Норма глюкози при вагітності

Нормальне значення цукру в крові – якщо її здають натщесерце:

 • з пальця – 3,3-5,8 ммоль/л;
 • з відня – 4,0-6,3 ммоль/л.

Показник під навантаженням не більше 7,8 ммоль/л. Навантаження – це питво цукру у воді з розрахунку маси пацієнта.

Якщо кров беруть, не дивлячись на те, коли пацієнт їв, то показник повинен бути більше 11,1 ммоль/л.

У 1 та 3 триместрах допустимо, щоб рівень цукру був трохи вище норми – на 0,2 ммоль/л. Під навантаженням нормою вважають значення нижче 8,6 ммоль/л. Тестові показники в різних лабораторіях, можуть відрізнятися.

Невигідно впливають і збивають результат при вагітності емоційний стан і загальне самопочуття. Тому якщо показник перевищено разово, хвилюватися не варто – потрібно просто здати кров ще раз в спокійному стані.

Якщо показник при вагітності нижче 3 ммоль/л, необхідно також вживати заходів – недолік глюкози може порушити розвиток у дитини в утробі головного мозку.

Як вагітні здають аналіз на глюкозу

Кров на цукор здають без будь-якої підготовки з пальця або вени, з ранку натщесерце.

Якщо потрібно здати сечу на глюкозу, то її збирають добу, а в лабораторію доставляють порцію близько 150-200 р.

Аналіз з навантаженням проводять у кілька етапів:

 1. Спочатку беруть простий аналіз крові з вени. Якщо підвищений рівень цукру, то на цьому тест закінчений, а вагітної пишуть діагноз гестаційний діабет.
 2. Коли показник на рівні норми, тест на толерантність продовжують. Пацієнтка випиває глюкозний розчин – 75-80 г чистої речовини розчиняють в одній склянці простої води. Забір крові проводять після цього тричі з паузами по годині. Цей тест ще має назву ‘ Саліван.

Перед дослідженням на глюкозу при вагітності, до нього потрібно підготуватися.

Підготовка до тесту на ГТТ

За 3 доби до аналізу жінка повинна вживати не менше 150 м чистих вуглеводів в день. За 10-12 годин до аналізу потрібно відмовитися від прийому їжі. Пити можна тільки просту воду без підсолоджувачів. На цей час також слід утриматися від прийому медичних препаратів – по можливості, обговоривши всі наслідки з лікарем.

Категорично не можна палити і пити алкогольні напої, втім, при вагітності навряд чи хто це робить.

Умова достовірності показника – фізіологічний спокій. Під час проведення аналізу вагітної не рекомендується активно рухатися, а також бажано утриматися від емоційних переживань.

З собою потрібно взяти якесь легке читання – комп’ютерна гра може простимулювати збудження головного мозку.

Солодкий розчин має характерний, нудотний до відрази, смак – пити його важко, можуть з’явитися блювота і нудота, особливо на ранньому терміні вагітності.

У деяких лабораторіях замість солодкого напою жінкам пропонують з’їсти печена картопля з шматочком чорного хліба, посипаних цукром.

Зрозуміло, це робить показник наближеним до достовірного.

Результат може спотворитися при нестачі в організмі магнію або калію, при ендокринних порушеннях і після стресу.

Протипоказання для аналізу на толерантність до глюкози при вагітності

Тест ГТТ не проводиться:

 • при панкреатиті в стадії загострення;
 • при порушеннях функції печінки і захворюваннях жовчного міхура;
 • при демпінг-синдромі;
 • при ерозійних ураженнях органів травлення – пептичних виразках, хвороби Крона і т. д.;
 • при загостренні хронічних і появі інфекційних захворювань.

Також тест на толерантність не проводиться, якщо в період вагітності призначений постільний режим при гострому токсикозі, незалежно від часу виникнення.

Якщо до 3 триместру цей аналіз не призначали, то потім його можна і не робити – після 32 тижнів показник буде неінформативним.

Залишити коментар