Стратифікація насіння в домашніх умовах

Стратифікацією насіння називається процес штучного стимулювання зародка до розвитку. На певний період насіння поміщають в сприятливе середовище (вологу з постійно підтримуваної температурою) для того, щоб почався фізіологічний процес переходу від одного стану до іншого.

У звичайних умовах насіння влітку і восени потрапляють в грунт, де пролежать всю зиму, і тільки навесні насіння зійде. Стратифікація як раз і є штучно створені умови зимівлі насіння, як одна із заходів по прискоренню проростання і схожості.

Не всім насіннєвим рослинам потрібна попередня стратифікація. Але іноді це необхідна умова можливості зростання конкретної рослини. Так у одних рослин насіння можуть мати занадто щільну зовнішню оболонку, через яку поза спеціальних умов зародку не пробитися. В інших насіння високий вміст маслянистих речовин, що перешкоджають нормальному всмоктуванню вологи. Насіння деяких рослин не готові до висадки насухо і їм потрібен ще деякий період дозрівання.

Тепло і вологість – це важливі умови розвитку всіх рослин. Часом, для того, щоб дати рослині життя у грунті, його насіння на тривалий період піддаються стратифікації з метою підтримки здатності до розвитку вже в період висаджування в грунт. Багатьом кімнатним і декоративним газонним рослинам потрібен такий стимул. Можлива стратифікація насіння в домашніх умовах?

Стратифікація насіння будинку

Тривалість стратифікації визначається індивідуально. У одних рослин період сну ембріона триває 1-2 місяці, в інших – до півроку. Провівши стратифікацію, Ви тим самим підвищите ймовірність, що все насіння проросте або хоча б більшість з них.

Як же в домашніх умовах проводити стратифікацію насіння? Вам знадобляться:

 • поліетиленові пакетики з застібкою;
 • ватяні диски або тканинні серветки;
 • лотки пінопластові продуктові;
 • пластикові кришки для банок;
 • маркер;
 • стікери;
 • імітація грунту: вологий пісок, торф, вермикуліт, перліт або сфагнум;
 • холодильник або сніговий замет.

Якщо у Вас висушені насіння, зібрані особисто, їх треба розмочити в легкому розчині марганцівки. Насіння промислового виробництва можна не замочувати. Спосіб стратифікації підбирайте, керуючись розміром насіння. Великі краще перемішувати з вологим грунтом, дрібні – досить розподілити між двома вологими ватними дисками або по смужці тканини. Розглянемо кілька способів домашньої стратифікації насіння.

 • В лоток зі спіненого полістиролу насипаємо трохи вологого грунту. Розподіляємо насіння, зверху ще один шар ґрунту. Накриваємо другим лотком, як кришкою. Фіксуємо гумками, скобами або скотчем. Підписуємо назва рослини. Закопуємо «термос» в сніг глибше і сподіваємося на відсутність зимової відлиги. Лоток можна заховати в холодильник на весь період стратифікації.
 • Змочуємо ватяні диски. На один посипаємо насіння, закриваємо другим. Ватяний «сендвіч» перешкодимо в поліетиленовий пакетик, прикріплюємо стікер з назвою рослини і в холодильник.

 • Розподіляємо насіння по смужці вологої тканини. Акуратно складаємо смужку у кілька шарів. Підписуємо пакетик, туди відправляємо тканинний валик, і знову в холодильник.
 • Змішуємо насіння з вологим грунтом, розсипаємо за підписаними пакетиках. Закриваємо застібку пакетика, відправляємо заготовки в холодильник.
 • Беремо пластикові кришечки. На них же пишемо назву насіння. На кожну кладемо ватний сендвіч або тканинний валик. Складаємо кришечки стопкою, яку запечатаем в поліетиленовий пакет. Поміщаємо заготовку в холодильник.

Оптимальний температурний режим стратифікації – 4-5 градусів тепла. Завдяки поліетиленової герметизації, всередині пакету будуть весь період підтримуватися однакові умови вологості. Періодично можна заготовки виймати з холодильника і тримати на підвіконні, тим самим змінюючи температурний режим стратифікації.

Для більшості городніх культур застосовується тепла стратифікація, коли насіння перед посадкою на нетривалий період поміщають у вологу теплу середу. Декоративним садовим культурам, наприклад, пиону, підходить ступінчастий спосіб стратифікації, коли насіння витримують у теплі, холоді і підморожують.

Коли на дворі осінь-саме час відправити насіння на стратифікацію, щоб навесні в період посіву було висаджувати на грядках і садових галявинах.

Залишити коментар