Що потрібно робити при переломі на мізинці?

З боку здається, що переломи мізинця на руці або нозі не повинні доставляти особливого дискомфорту – цей палець не задіяний при більшості операцій, так і опора ступні на нього мінімальна.

Оскільки травма надовго погіршує якість життя і обмежує можливості, постраждалі цікавляться, скільки заживає травма з переломом мізинця на руках або ногах і чи можна щось зробити для прискорення реабілітаційного процесу?

Оскільки кінцівки знаходяться один від одного досить далеко і виконують різні функції, кожен випадок перелому слід розглянути окремо.

Симптоми, що насторожують

Пошкодження частіше виникають при прямому впливі – забій, удар, прищемили… Частіше травмується нігтьова фаланга, але бувають і внутрішньосуглобові зміщення.

Перший симптом – гострий біль.

Супутні ознаки:

 • обмеження в русі – наскільки порушена амплітуда, залежить від місця ушкодження;
 • набряк м’яких тканин пальця, який може охопити передпліччя;
 • підшкірний крововилив;
 • поява гематоми.

У разі відкритого перелому діагностика досить проста – кровотеча і осколки кістки видно візуально. Закриті переломи мізинця на руці – особливо у дітей – без рентгенограми виявити важко навіть травматолога, особливо якщо травма не викликала зміщення уламків.

Симптоми стану:

 • викривлення пальця;
 • поява сильної болючості при спробі його випрямити;
 • вільна рухливість пальця нижче травмованої фаланги;
 • поява виступу кістки.

На серйозну травму може вказувати хрускіт уламків, який виникає при огляді.

У дітей діагностувати такий вид травми без зміщення досить важко. Кісточки тонкі, зона зростання ще відкрита. Травму можна переглянути навіть при дослідженні рентгенівського знімка.

Перелом мізинця на нозі

Зламати мізинець на нозі не так важко – рухливі ігри, заняття спортом, незручне взуття, змушує стопу перебувати цілий день в неприродному положенні, необережні сусіди по транспорту…

Види переломів не відрізняються від інших травм того ж типу: відкритий і закритий, без зміщення і зі зміщенням різного типу вираженості – неповний і повний.

Зрозуміти, що зламаний мізинець, можна за такими ознаками:

 • гостра біль, яка охоплює не тільки стопу, але може віддаватися і гомілки;
 • набряк стопи;
 • поява гематоми.

У випадках відкритого перелому з’являються відкрита рана, з якої стирчать кісткові уламки, і виражене кровотеча.

Палець приймає неприродне положення – згинається або вільно провисає – але це буде помітно тільки після зменшення набряку. Він виражений настільки сильно відразу після травми, що нога перетворюється в «колоду», і самостійно зрозуміти, в якому місці пошкодження, можливе тільки за больовими відчуттями. Діагностика точно така ж, як у випадках перелому пальця на верхньої кінцівки: візуальний огляд і оцінка рентгенівського знімка. Оскільки мало відрізняються симптоми перелому мізинця на нозі, то лікування проводиться аналогічне.

Що робити при переломах мізинців на руці або нозі?

Перша допомога при підозрі на перелом, – яка б частину кінцівки не була травмована – проводиться іммобілізація (забезпечення нерухомості) пальця.

При пошкодженні мізинця на руці можна зробити самостійно щось нагадує лангету – помістити долоню на щільну непохитну поверхня – з дерева, картону, скласти в декілька шарів щільну тканину.

Якщо перелом відкритий, то постаратися зупинити кровотечу, обробивши рану анестетиком і перев’язавши. Великих кровоносних судин на пальці немає, тому навряд чи належить зіткнутися з труднощами.

Холодний компрес допоможе зупинити наростання набряку. Тільки лід не можна тримати на шкірі безперервно, можна застудити нервові закінчення.

Прикладають лід, загорнутий в пластиковий пакет, протягом 2-3 годин після травми або протягом перших діб на 15 хвилин, потім дають шкірі відпочити. Холодний компрес допомагає зупинити кровотечу і поширення гематоми. В деяких випадках доцільно прикладати лід ще протягом 24 годин – це допоможе розслабити м’язи і стабілізувати стан усунення больового синдрому.

Лікування при нетяжких пошкодженнях консервативне – накладення иммобилизующих пристосувань. Лангета може бути навіть знімною, що дуже зручно, при установці шини Белера мізинця надається полусогнутое положення.

Що робити при травмі ноги?

Терапевтична схема точно така ж, як при травмі верхньої кінцівки – стопу слід знерухомити і максимально розвантажити. Ногу зафіксувати найкраще в піднесеному стані, якщо перелом відкритий, кровотеча потрібно постаратися зупинити.

Мізинець на нозі фіксується наступним чином: до стопі приматывается лангета або щільна пластина, або сам палець прибинтовують до сусідніх.

У разі будь-якого перелому необхідно звертатися до лікаря, особливо при відкритих травмах. При попаданні інфекції в рану може розвинутися гнійно-запальний процес, ускладненням якого є зараження крові – сепсис – смертельно небезпечне захворювання. В цьому випадку необхідне лікування антибактеріальними препаратами.

Може знадобитися протиправцева вакцинація.

На ногу накладається гіпс або скочкаст – для забезпечення повної нерухомості пальця. Рух потрібно обмежити, а ногу – розвантажити. Якщо немає можливості перейти на постільний режим, слід подбати про опори – тростини.

Терапія починається з знеболювання, далі можуть призначатися ліки, що стимулюють загоєння – зазвичай до додаткових засобів доводиться вдаватися, якщо травмовані пацієнти літнього віку.

Скільки заживає така травма?

На це питання точної відповіді немає. Відновлення цілісності кісток верхньої кінцівки займає від 2 тижнів – у дітей та підлітків – до 3 місяців у дорослих. Кісткова мозоль на пальці ноги наростає від 2 місяців до півроку. Все дуже індивідуально.

Після того, як фіксатор знімають, необхідно відновити кровопостачання в м’яких тканинах травмованої області. Для цього роблять ванни з морською сіллю, виконують спеціальні вправи.

У випадку з рукою краще всього використовувати еспандер, при травмі стопи – під неї підкладають м’ячик і перекочують вперед-назад.

У разі неправильного зрощення або ускладнення – порушення функціональності пальця – наслідки для верхньої кінцівки обмежаться для людей звичайних професій косметичним дефектом. При пошкодженні мізинців нижніх кінцівок і порушення їх функціональності в організмі можуть початися несприятливі зміни. Навіть невелика травма стопи призводить до зміни ходи і, відповідно, до перерозподілу навантаження. Це означає, що зміниться положення колінних суглобів, а в подальшому і тазових, що може спровокувати їх руйнування.

Проблема обов’язково вимагає звертатися за медичною допомогою, тільки в цьому випадку можливо зберегти функцію пальців, а значить, уникнути більш серйозних проблем зі здоров’ям. Ігнорування травми тривалий час може призвести до ампутації пошкодженої пальця.

Залишити коментар