Затримка дихання: користь чи шкода?

Здоровий спосіб життя, спортивне тіло і розвиток фізичних здібностей ніколи не втрачали актуальності, а зараз ще більш міцно увійшли в моду.

Хтось купує тренажери, вчиться танцювати або плавати, інші ж розвивають більш незвичайні навички, такі як, наприклад, затримка дихання. Користь чи шкода – чого буде більше від цієї цікавої техніки?

Незвичайний навик

Контролювати вдих і видих потрібно в процесі виконання багатьох вправ. Під час підняття великих ваг, при пірнанні або при підготовці до забігу на довгу дистанцію теж потрібно вміти користуватися такою технікою, як затримка дихання.

Користь або шкоду для організму укладені в цій процедурі – досі залишається предметом суперечок. Одні фахівці стверджують, що зупинка видиху або вдиху навіть на короткий проміжок часу призводить до кисневого голодування і викликає незворотні ушкодження мозку. Інші ж нагадують про те, що управління дихальним процесом є незамінним навиком в таких випадках, як:

 • заняття йогою. Затримка дихання в цій практиці є однією із самих головних технік і носить назву «кумбаха»;
 • дихальні практики. Холотропне і трифазне дихання, бодіфлекс, ребефінг, вайвэйшн і багато інші системи включають в себе періодичну зупинку вдихів і видихів;
 • підводне плавання. Для професіоналів, постійно занурюються на велику глибину, одним з ключових навичок є саме затримка дихання під водою. Тренування дозволяє не тільки сконцентрувати думки і заспокоїтися, але і значно збільшити об’єм легенів.

Чим би ви не захоплювалися — підводним полюванням, рибалкою перлів, холотропним диханням або йогою, вміння обходитися без повітря – досить корисний навик. Однак тільки в тому випадку, якщо вправи на затримку дихання виконуються виключно усвідомлено і у відповідності з усіма правилами.

Можливості людини

Вважається, що звичайна людина в змозі зупинити дихальний процес на строк від 30 секунд до 1 хвилини. Цей проміжок часу затримки дихання – норма, і будь-які спроби збільшити його можуть стати причиною запаморочення або непритомності.

Однак існують ситуації, коли протриматися без кисню потрібно значно довше хвилини. Так досвідчені плавці, підводники і ловці перлів розвивають навик затримки дихання під водою не менше 3-5 хвилин, а практикуючі йоги і зовсім можуть не дихати не менше півгодини. І це незважаючи на наукові докази того, що за 5-7 хвилин кисневого голодування людський мозок гине!

Домогтися таких результатів можна лише шляхом наполегливих тренувань. Причому займатися необхідно спочатку на суші і тільки потім вже практикувати вправи у воді. Для того щоб досконало оволодіти технікою зупинки дихання, необхідно врахувати декілька важливих умов:

 • відсутність надлишкової ваги. Позбутися від зайвих кілограмів потрібно для того, щоб організму потрібно менше кисню;
 • освоєння медитативних технік. Повне розслаблення і вміння керувати своїми думками уповільнюють биття серця і усувають тривогу. Тільки в такому стані людина витрачає менше кисню;
 • насичення легенів. Існує безліч різних методик, що дозволяють наситити цей орган киснем і навіть збільшити їх обсяг. Подібні вправи допоможуть збільшити час затримки дихання, адже вдихнути вдасться значно більше.

Регулярні тренування, відмова від шкідливих звичок і освоєння дихальних технік дозволяють абсолютно звичайним людям добивати по-справжньому вражаючих результатів. Світовий рекорд по зупинці дихання під водою належить Тому Ситасу. 35-річний німець зумів протриматися без кисню 22 хвилини і 22 секунди. Досягти дивного результату, який був внесений в Книгу рекордів Гіннеса, Тому вдалося завдяки багаторічним тренуванням. Німець зміг збільшити обсяг власних легенів на 20 відсотків.

Користь затримки дихання

Існує кілька способів зупинки дихального процесу, і кожен з них приносить організму свою користь:

 • протягом 20 секунд проводиться затримка дихання на видиху. Користь і шкода такої вправи, на думку фахівців, далеко не рівнозначні. Вважається, що подібна тренування не має протипоказань і дозволяє кожній клітині організму оптимально засвоювати кисень;
 • затримка на термін до 90 секунд на видиху. Тривала зупинка дихального процесу стимулює обмінні процеси, покращує травлення, регулює роботу потових залоз і наповнює все тіло енергією. Особливо корисна вправа для «перезавантаження» нервової системи і відновлення психічної рівноваги;
 • затримка дихання більш ніж на 90 секунд. Виконання прийому на вдиху сприяє очищенню, оновленню організму і активізації його прихованих можливостей. Вважається, що перебування без кисню протягом цього часу дозволяє навчитися контролювати свою свідомість.

Важливо пам’ятати, що виконання дихальної гімнастики обов’язково має відбуватися під керівництвом досвідченого фахівця. Тільки в цьому випадку тренування буде абсолютно безпечна для здоров’я і принесе організму максимум користі.

Шкода затримки дихання

Чи завжди відсутність кисню на користь організму? Це обов’язково слід з’ясувати, маючи на меті досконало оволодіти такою технікою, як затримка дихання. Користь чи шкода стане результатом тренувань – прямо залежить від стану здоров’я людини.

Нашкодити освоєння нового досвіду може в наступних випадках:

 • наявність шкідливих звичок;
 • тяжкі захворювання серця та судин;
 • серйозні психічні розлади;
 • хвороби органів ендокринної системи;
 • період реабілітації після важкої хвороби;
 • вагітність.

Незважаючи на наявність деяких протипоказань, користь дихальної гімнастики для здоров’я незаперечна. На думку вчених, саме під час виконання таких вправ організм активно виробляє стовбурові клітини – самий головний матеріал для «будівництва» всіх наших органів. Духовні ж вчителі стверджують, що, оволодівши власним диханням, можна знайти душевний спокій і продовжити життя як мінімум на 10-20 років.

Залишити коментар