Розкриття шийки матки на 1 палець – що це значить?

Коли вагітність підходить до свого закономірного фіналу, жінка під час огляду на гінекологічному кріслі може почути від лікаря, що у неї відбулося розкриття шийки матки на 1 палець. Як це розуміти? Треба спішно збирати речі, тому що малюк вже «на підході»? Через скільки почнуться пологи?

Навіщо вимірюють, на скільки розкрилася шийка матки?

Шийка матки (ШМ) – це своєрідний канал циліндричної форми, що з’єднує цей орган з піхвою. Його довжина складає всього 4 див. На останніх термінах вагітності вона стає коротшим і розм’якшується, а потім і зовсім згладжується, щоб пропустити дитину.

Щоб визначити, наскільки організм жінки готовий до пологів, заміряють величину розкриття шийки матки. Якщо воно вже на 1 палець, значить, через півтора тижні (якщо це перша дитина) або навіть набагато швидше, через пару днів (якщо це повторні пологи), малюк з’явиться на світ.

Якщо ж на терміні 38-39 тижнів (коли ШМ починає розкриватися) шийка ще пружна і її довжина становить 3 см, але вона вже відкрилася на один палець, то можна поки відкласти поїздку в пологовий будинок. Розкриття перевіряють, щоб приблизно уявляти, на якій стадії перебуває породілля і треба переводити її в пологову палату. Якщо доктора присвоять їй статус «активно народжуючої», таку перевірку будуть робити кожні 4 години, а якщо розкриття ШМ запізнюється, то простимулюють пологи.

Таємний мову акушерів: про що говорять лікарі, коли йдуть пологи?

Отже, по розкриттю шийки матки лікар робить висновок про те, зріла вона чи ні, тобто коли чекати початку пологів. Іноді акушери використовують в якості міри виміру цього процесу кількість пальців, а в інших випадках визначають його в сантиметрах. Як же зрозуміти, один палець і один сантиметр – це одне і те ж? І про що розповідає доктор цей показник?

Ось, що це значить:

  • якщо шийка розкрилася на 1 палець, то розкриття становить від 2 див. На цій стадії ще ніхто не зможе назвати точну дату пологів. Але максимальний термін, який малюк проведе в животику мами, буде не довше 1,5 тижнів. Зазвичай жінка не відчуває розкриття на пару сантиметрів, але у деяких цей процес супроводжується тягнуть болями в нижній частині живота, що схоже на менструальні болі;
  • розкриття шийки матки на 1,5 пальця — це приблизно 3 див. В цій фазі теж відсутні сильні больові відчуття, так як активний родовий процес ще не почався;
  • якщо шийка розкрилася на 2 пальці (4 см), це вказує на початок регулярної родової діяльності – близько 3 переймів за 10 хвилин. На цьому етапі мускулатура матки плавно стискається, і ШМ втягується в її порожнину;
  • якщо прохідність цервікального каналу досягла 4 пальців (8 см), то динаміка пологової діяльності стрімко наростає. М’язові скорочення повторюються щохвилини;
  • повне розкриття – 5 пальців (10 см). Породілля починає відчувати потуги. Мембрана розривається, і виливаються води. Голівка немовляти опускається на тазове дно і прощупується через статеві губи. Діаметр розкриття стає рівним обхвату головки карапуза. Жінку переводять у пологовий зал.

Як самостійно дізнатися про розкриття?

Чи можна і як визначити розкриття шийки матки в домашніх умовах? Нічого суперскладного і таємничого в цій процедурі немає, і для її здійснення необов’язково бути акушером. Але треба врахувати два моменти. Перший — слід дотримуватися гігієни (хоча, поки води не відійшли, занести інфекцію майже неможливо). І друге: якщо до наміченого терміну пологів ще далеко, то краще не «розшукувати» свою шийку, адже цим можна спровокувати сутички.

Ось як це робиться: треба сісти навпочіпки, ноги розвести в сторони, два чистих пальці – вказівний і середній — ввести в піхву (можна попередньо змастити руку маслом). Просунути їх слід до упору, поки не нащупается округла опуклість з поглибленням. Якщо розкриття вже має місце, то тут виявиться дірочка. Треба дуже акуратно вставити у неї палець, а потім другий і повільно спробувати розвести їх в сторони. Потім, не змінюючи положення, потрібно примудритися вийняти їх з піхви. Далі все просто – прикласти їх до лінійки і заміряти відстань.

А ось ще один спосіб, хоча і суперечливий. Він носить назву методу фіолетовою (червоної) лінії і полягає в тому, щоб спостерігати за смужкою, що утворюється на сідничної складки. По мірі розкриття ШМ вона піднімається від заднього проходу вгору, а коли розкриття досягає свого максимуму, лінія доходить до місця, де починається сіднична складка. Але така смуга помітна не у всіх.

На думку досвідчених акушерок, в пологовий будинок можна їхати на 6-7 см розкриття.

Як вдома скоротити час розкриття шийки матки: практичні поради

Існує кілька методів стимуляції самостійної маткової активності. Як же прискорити розкриття шийки матки в домашніх умовах? Для цього можна ходити по сходах або просто ходити, займатися плаванням, пірнати, виконувати нахили і обертання корпусом. Щоб прискорити цей процес, рекомендується прийняти теплу ванну. Ще допомагає масаж мізинця і вушної мочки. Можна також робити вправи для зміцнення м’язів промежини і дихальну гімнастику. Для прискорення результату допустимо використовувати очисну клізму.

При стимуляції сосків виділяється окситоцин — гормон, який викликає маткові скорочення. Такий же ефект дає заняття сексом. Це допомагає дозріванню шийки і теж призводить матку в активний стан. Крім того, в спермі присутній простагландин, який самим позитивним чином впливає на дозрівання ШМ.

Домашні методи досить ефективні, але, на думку медиків, краще не втручатися в процес розкриття.

Внутрішнє акушерське дослідження – стандартна процедура, яку проводять всім майбутнім породіллям (якщо вони будуть народжувати в пологовому будинку). Але навіть якщо цього не робити, пологи все одно відбудуться. Коли шийка розкриється на 8-10 см, почнуться потуги, а потім з’явиться немовля. І ще: якщо під час пологів Ви почуєте від акушера щось на кшталт: «Ти не подвигаешься», то не падайте духом! Все буде як треба, адже головне в пологах – не процес, а результат!

Залишити коментар