Як привчити дитину до порядку і прибирання

Кімната дітей, в яку іноді неможливо зайти, щоб не наступити на розкидані іграшки, фантики від цукерок, шкарпетки, журнали коміксів… Це не предмет постійного головного болю і сперечань батьків?

Як привчити дитину до порядку? Це питання педагогам часто задають батьки, що зневірилися розібратися з проблемою самостійно.

Для того, щоб знайти правильну відповідь, необхідно розуміти, що любов до порядку у дітей не є вродженою якістю, вона формується в процесі виховання, буквально з першого року життя дитини.

Привчаємо до порядку малюків. Як?

У зовсім маленьких дітей (до трьох років) уявлення про порядок і безлад ще чітко не сформовано. Це пов’язано це з тим, що безлад у поданні дорослих уособлює дитяче простір малюків, місця, в яких вони грають, втілюючи свої фантазії.

Ви бачите безформну гору кубиків? А для малюка це цілий замок, в якому проживають улюблені казкові герої. Ви наполягаєте на тому, що замок потрібно прибрати, а дитина не розуміє, не бачить в цьому необхідності, більш того, може активно протестувати. Тому наполегливе бажання дорослих ввечері навести порядок в ігровому полі малюка, може викликати сильний відсіч. У маленьких дітей немає потреби в порядку, як у дорослих, зате у них є потреба в грі, в збереженні свого світу казки і фантазії.

Що робити в цій ситуації? Чекати, поки малюк підросте і почне свідомо ставитися до порядку і чистоти у своїй кімнаті? Безумовно, ні.

Приступаючи до вечірньої прибирання в кімнаті дитини, обов’язково попросіть його допомогти вам. А для того, щоб він поставився до цього процесу з задоволенням, введіть елементи гри.

Ось приклади найпростіших завдань:

  • Хто швидше збере всіх ляльок на лялькової полиці, і правильно розставить їх там за розміром?
  • Збираємо конструктор: запропонуйте розкидані кубики, сортуючи їх за кольором. Можна сказати, що всі кубики червоного кольору – члени одного сімейства і їм не терпиться виявитися всім разом у своєму будиночку – коробці для конструктора. Те ж саме можна зробити з кубиками інших кольорів.
  • Змінити ознаку сортування, наступного разу можна дати завдання сортувати кубики (або інші іграшки) за функціями, розміром, формою.

Прибирання, що це таке?

Для того щоб маленькі діти навчилися позитивно ставитися до самого процесу впорядкування, необхідно, щоб вони якомога частіше ставали свідками. Іншими словами, не втрачайте випадок дати можливість дитині взяти участь у наведенні порядку разом з мамою, не важливо, зайнята вона прибирала в кімнаті або приготуванням обіду.

Наприклад, мама готує на кухні обід. Нехай дитина в силу своїх навичок допомагає їй: миє овочі або фрукти, перебирає крупу, намагається щось подрібнювати (природно, за допомогою іграшкових столових приладів). Закінчивши приготування обіду, акцентуйте увагу малюка на те, що тепер необхідно прибрати – витерти зі столу, зібрати крихти або шкірки овочів, вимити посуд.

Дуже важливо, щоб дитина почала розуміти, що прибирання – це обов’язковий елемент будь повсякденної домашньої роботи, яким завершується безліч процесів (готування, прийом їжі).

Як виглядає порядок

Щоб дітям було легше і простіше проводити прибирання в своїй кімнаті, бажано правильно організувати її простір. Вирішіть разом, де повинні знаходитися ляльки і ляльковий посуд, де гараж з машинками, де розвиваючі ігри та посібники. У цій справі дуже допоможуть всілякі органайзери для зберігання м’яких іграшок, непотрібні картонні ящики, стелажі з відкритими полицями.

Малюкам важко зрозуміти таку абстрактну категорію, як «порядок», тому вони повинні добре уявляти, чого саме вимагають від них батьки, вимагаючи його навести. Поясніть, що порядок – це коли всі іграшки в кімнаті знаходяться на своїх місцях, а не валяються де попало, так, що їх іноді неможливо відшукати.

Прибираємо разом

Активно залучайте дітей до господарських робіт по будинку з першого року життя. Не бороніть бажанням дітей, хватающихся за віник або пилосос, допомогти мамі чи бабусі.

І хоча зусиль мами, наводить порядок після «допомоги» малюка буде набагато більше, ніж реальної допомоги, наберіться терпіння.

Так, швидше за все, навички дитини в цьому віці обмежаться розкиданням, а не збором пилу, і маніпуляціями з деталями пилососа. Тим не менш, спільні прибирання – це дуже важлива частина домашнього виховання.

Основне завдання залучення маленьких дітей до роботи по дому полягає не в тому, щоб навчити дитину правильно користуватися пилососом або якісно натирати меблі. Головне, щоб у дітей сформувалося чітке уявлення про належному і своєчасному виконанні ряду домашніх справ, які є частиною встановленого розпорядку життя будь-якої родини.

А вони все одно не прибирають!

Діти підросли, але, незважаючи на зусилля батьків (раннє привчання до порядку, залучення в спільні прибирання), зовсім не горять бажанням підтримувати порядок у своїй кімнаті, не кажучи вже, про загальну території квартири. Дорослим доводиться кожен раз з боєм домагатися наведення порядку хоча б в дитячій кімнаті. Чому складається така ситуація?

Справа в тому, що наведення і підтримання порядку знаходиться далеко не в топі шкали дитячих цінностей. І це закономірно, саме різниця в підходах до осмислення дійсності відрізняє дорослих від дітей. Тому домогтися свідомого ставлення і любові до порядку від дітей шкільного віку буде непросто, якщо тільки властивості особистості дитини не передбачають його свідоме прагнення до чистоти і впорядкування (педанти, чистюлі).

Приклад батьків, а завжди він діє?

Прийнято стверджувати, що посилена підтримка чистоти в будинку батьками буде позитивним чином впливати на свідомість взрослеющих дітей. Мовляв, якщо вони будуть знаходитися там, де відсутня безлад, то обов’язково з часом стануть маніакальними чепурунами.

Однак на практиці все не так однозначно. Насправді, ситуація з порядком на території батьків і в дитячій кімнаті може сильно відрізнятися. Порядок і блиск панує на батьківській частини квартири, але варто зайти в дитячу кімнату – і немов потрапляєш у світ хаосу. Тому, напевно, правильніше говорити про те, що в сім’ї, де батьки прохолодно ставляться до дотримання чистоти і порядку, виростуть діти з подібним ставленням.

А ось гарантувати те, що дитина, яка виросла в затишній і чистій квартирі, буде прагнути підтримувати аналогічний порядок у своїх володіннях, дещо необачно.

Що ж робити?

З чим пов’язана така поведінка дітей? З патологічною ненавистю до процедури прибирання? Зовсім ні.

Яким чином зазвичай батьки намагаються змусити дітей навести порядок у своїй кімнаті? Статут просити «по-доброму», дорослі вдаються до наказів «щоб до вечора все було прибрано» або до шантажу «а то до комп’ютера не підпущу». Ці методи, як показує практика, призводять лише до низки слів і торгу.

Саме в разі відсутності продуктивної комунікації дітей і дорослих криється не тільки проблема прибирання і підтримання порядку, але і безліч інших труднощів (у сфері навчання, допомоги по дому і т. д.). Іншими словами, батьки говорять одне, а діти чують зовсім інше. Або, навпаки – дитина щось намагається сказати дорослим, а вони його не розуміють, або не хочуть розуміти.

П’ять простих кроків, які допоможуть налагодити взаємодію з дитиною

Виявляємо ситуацію

Перший крок на шляху вирішення проблеми прибирання. Що зазвичай відбувається, коли батьки, потрапивши в кімнату до дитини, виявляють там кричущий безлад?

Найпоширеніша реакція:

«Ах ти, нечупара, ні, ну треба ж, як можна жити в такому бруді? Це ж просто якийсь свинарник, скоро у тебе тут пацюки заведуться!»

Ця репліка не несе нічого, крім емоційно-експресивної оцінки, і не буде сприйнята дітьми конструктивно, так як не містить ніяких корисних зауважень, не відображає дійсну ситуацію. Як краще сказати? Опишіть ситуацію, такою, як ви її бачите, по можливості, коротко і ясно сформулювавши проблему.

«Килим вже дуже брудний, а на стелажах і іграшках багато пилу».

Звинувачення або інформація?

Пам’ятайте, що діти набагато легше сприймають конкретну інформацію, ніж низку батьківських звинувачень.

Як не треба говорити: «Яка гидота! У тебе в ліжку шкурки від бананів і огризки! Ти що, порося, не в змозі викинути їх у відро?»

Як треба: «Огризки і шкурки повинні лежати в сміттєвому відрі, це їх місце».

В чому різниця? Перша пропозиція не надає дитині ніякої інформації, інструкції до дії, а лише вкрай емоційну оцінку його самого. Друге речення є керівництвом до дії, причому у вичерпній формі.

Всього одне слово!

Згадайте своє дитинство, вам дуже подобалося слухати довгі нотації батьків? Швидше за все, немає. Ваші діти в цьому мало чим відрізняються від вас, тому всього лише одне слово, яке вказує на об’єкт, що вимагає наведення порядку, буде набагато ефективніше тривалої нотації.

Як не треба говорити: «Знову ти кинув на моє ліжко вологий рушник, тепер воно намочить постіль, і мені доведеться лежати на мокрій простирадлі…»

Як треба: «Рушник!» (природно, підвівши дитини до місця, де воно було залишено).

Щирість у прояві почуттів

Говорячи про проступок дитини, не робіть акцент на його особистих якостях, це тільки образить його і буде сприяти подальшому нерозуміння. Почувши багато разів, що «він справжній порося» він, зрештою, змириться з цією оцінкою, тим більше що це дасть йому можливість з чистим серцем уникати заходів по наведенню порядку, поросята адже за собою не прибирають.

Будьте чесними у вашому спілкуванні, не соромтеся описувати свої почуття, намагаючись при цьому нікого не образити.

Як не треба говорити: «Та скільки ж можна, у тебе під ліжком постійно валяється купа фантиків з-під цукерок».

Як треба: «Знаєш, від солодкого в будинку дуже часто заводяться, мурахи, а я їх так не люблю. Мені буде неприємно, якщо почнуть повзати по всьому дому».

Записки від… килима!

Якщо ви втомилися від постійних окриків, нагадувань і нотацій на тему «прибрати, зробити це, пропилососити там-то», передайте свої повноваження, предметів, які потребують прибирання – килиму, робочого столу, одязі і т. д. Як це зробити? Та дуже просто! Нехай ці предмети самі розкажуть дитині про те, що йому необхідно зробити.

Прикріпіть на килим листок з написом «Пропилосось мене», на кухонний стіл покладіть записки «Помий мене, будь ласка. Твоя улюблена чашка». «Незручно лежати під ліжком. Твої шкарпетки», «Хочемо повернутися на свої місця. Улюблені іграшки» і т. д. Ці несподівані записки обов’язково привернуть увагу дитини і переведуть проблему прибирання і наведення порядку з площини конфлікту в площину ігрового взаємодії.

Активно використовуючи ці прийоми, ви успішно налагодите свою взаємодію з дітьми і зможете досягти успіхів не тільки в привчанні до порядку, але і в сфері повсякденного спілкування.

Як залучити дітей до прибирання та привчити до порядку ви дізнаєтеся з передачі:

Залишити коментар