Для чого проводиться плазмаферез при вагітності та її плануванні

Погана екологія, вживання неякісних продуктів, шкідливі звички – всі ці фактори провокують забруднення організму. У крові накопичуються шкідливі речовини, з-за яких страждає не тільки функція кровоносної системи, але і всі органи.

У зв’язку з цим їй необхідно очищення, а особливо це стосується жінок, які готуються стати мамами. Сьогодні багато вдаються до такої процедури, як плазмаферез при вагітності, яка дозволяє очистити кров.

Що це за процедура, якими можуть бути її результати? В яких випадках вона показана, а в яких випадках варто утриматися від неї?

Суть методу

Кров людини має багато складових. Серед них її клітини, антитіла, аутоімунні комплекси. Також у ній містяться токсини, віруси, бактерії.

Деякі з цих елементів накопичуються у великій кількості, стаючи провокаторами різних хвороб, зокрема хронічних, алергії, інтоксикації і т. д. Такий захід, як очищення крові за допомогою плазмаферезу, що дозволяє запобігти розвитку цих недуг.

Можливі провокатори хвороб містяться в плазмі, що представляє собою рідку частину крові, тому її допомогою механічного вилучення та видалення вдається очистити кров. Останню беруть з вени, її клітини відокремлюються від плазми, яка замінюється розчинами, які є стерильними.

Далі кров вводиться внутрішньовенно.

Це захід і називається плазмоферезом. Як правило, кількість сеансів цієї процедури становить 2-10, а проводяться вони з інтервалом у кілька днів.

Яких результатів можна досягти?

 • Поліпшується згортання крові;
 • Нормалізується гемодинаміка;
 • Поліпшується кровопостачання всіх органів, відповідно, вони отримують більше кисню, поживних речовин, їх функціонування нормалізується;
 • Завдяки плазмаферезу організм омолоджується;
 • При настанні або планування вагітності плазмаферез призначають для поліпшення матково-плацентарного кровотоку. Крім того, захід дозволяє провести профілактику і лікування хронічних захворювань.

Види процедури

Їх виділяють кілька залежно від способу очищення.

 • Каскадний. Він передбачає чищення плазми за допомогою спеціального фільтра, що володіє дрібними порами, завдяки яким з плазми видаляються великі частки білків і жирів. В даний час даний метод застосовується для полегшення перебігу атеросклерозу, стану після проведеної хіміотерапії, аутоімунних хвороб. Завдяки йому знижується ризик розвитку ускладнень при лікуванні діабету. Вагітним призначаються процедури при резус-конфлікті, лікуванні урогенітальних інфекцій;
 • Донорський. Для проведення процедури плазму беруть у донора, а її кількість визначається в відповідності з законом про донорство. Біоматеріал забирається, а потім його пропускають через спеціальний апарат, після чого потрібні елементи вводяться в організм;
 • Мембранний плазмаферез. За допомогою нього кров очищується від баластних клітин, отруйних речовин за допомогою пропускання біоматеріалу крізь спеціально призначені фільтри. Завдяки плазмаферезу лікування різних недуг здійснюється за рахунок зміни внутрішнього середовища організму людини, чого неможливо досягти при застосуванні лікарських препаратів;
 • Дискретний. Процедура проводиться за допомогою центрифуги, яка і очищає біоматеріал. Після вилучення плазми клітини матеріалу розводять фізіологічним розчином, вводяться назад пацієнту. При плануванні або вже наступила вагітності цей метод також застосовують.

Показання та протипоказання

Незалежно від того, кому призначається процедура – вагітної, плануючої жінці або комусь ще, показаннями до неї є:

 • Ішемія, стенокардія, артеріальна гіпертонія, інфаркт міокарда;
 • Алкоголізм, пристрасть до наркотиків, куріння;
 • Онкологія;
 • Цукровий діабет;
 • Печінкова недостатність, цироз, гепатит;
 • Артеріальна гіпертензія, що не піддається медикаментозному лікуванню.

Що стосується вагітності, плазмаферез на ранніх її термінах і при плануванні може призначатися і в ряді інших випадках, про що мова піде нижче.

Протипоказаннями до проведення процедури є:

 • Виразка дванадцятипалої кишки або шлунка, що супроводжується кровотечею;
 • Погана згортання крові.

До протипоказань також відносять анемію, супроводжувану серцевими захворюваннями у людей, яким більше 70-ти років.

Крім того, протипоказаннями є травматичний та анафілактичний шок.

У двох останніх випадках необхідна консультація лікаря, оскільки дані протипоказання вважаються відносними.

Вагітність і плазмаферез

Призначення процедури може бути пов’язано з різними причинами.

Підготовка до зачаття

При плануванні плазмаферез призначається з метою профілактики і лікування ряду недуг, оскільки після процедури легше завагітніти і виносити малюка.

Від яких проблем дозволяє позбутися процедура на стадії планування вагітності?

 • Безпліддя, обумовлене хронічними запальними процесами;
 • Гіперстимуляція яєчників;
 • Цитамегаловирус, герпес.

Захід дозволяє відновити організм після оперативного втручання на статевих органах, а також попередити кровотечі.

Показано планують жінкам проведення заходу й у тому випадку, якщо вони курять.

Це дозволить очистити організм від нагромаджених у ньому отруйних речовин.

При вагітності

Після запліднення, особливо на ранніх термінах виношування, в ряді випадків теж призначається процедура.

Це потрібно для:

 • Уникнення плацентарної недостатності;
 • Усунення токсикозу;
 • Позбавлення від гестозу;
 • Лікування діабету, астми, пієлонефриту, які можуть ускладнювати перебіг вагітності.

При виношуванні, зокрема, на ранніх термінах у майбутніх мам нерідко знижується імунітет. Процедура очищення крові дозволяє його поліпшити. У свою чергу, це дозволить уникнути різних ускладнень перебігу виношування як на ранніх термінах, так і на пізніх.

При безплідді і звичному невиношуванні

Часто причини того, що жінка не може завагітніти, криються в наявності в крові деяких антитіл. Як правило, мова йде про вовчакових антигенах, фосфолипидных, антиспермальних антитіл.

У випадку очищення від них у жінки значно збільшуються шанси зачати, а потім виносити здорового малюка. У ряді сучасних країн даний метод застосовується як один із способів позбавлення від безпліддя. Як правило, його використовують у комплексі з іншими методами.

Використовують плазмаферез і при звичному невиношуванні вагітності. Під цим явищем розуміють неможливість виносити плід при настанні зачаття. У цьому разі виношування закінчується, як правило, викиднями, завмиранням плода.

Якщо у жінки є така проблема, їй нерідко призначають гормональні препарати, щоб вона змогла виносити дитини. Цей метод не є безпечним, оскільки під час виношування під дією медикаментів можуть розвиватися різні патології.

Дитина може народитися з малою вагою, захворюваннями нирок, ендокринної системи та інших органів.

При використанні плазмаферезу при невиношуванні ризик викидня або завмирання плоду значно знижується, так само як і знижується ризик розвитку у малюка патологій. Вагітність вдається довести, принаймні, до 33-34 тижнів, а діти народжуються з нормальною вагою. Після застосування цієї методики у 75% жінок народжуються абсолютно здорові малюки, навіть якщо у мами є аутоімунні захворювання.

Застосовується цей метод при підготовці до ЕКЗ. Завдяки йому вдається збільшити життєздатність плода на 11%-13%.

Статистика показує, що після застосування плазмаферезу істотно зростає шанс того, що вагітність пройде без ускладнень.

Корисність цієї процедури для майбутніх мам очевидна, тим не менш без обстеження та призначення лікаря для профілактики і лікування вона не застосовується.

Залишити коментар