Обструктивний бронхіт у дітей: симптоми і лікування

Різке погіршення стану здоров’я дитини завжди лякає батьків: начебто ще вдень малюк активно грав у дворі з однолітками, а вночі прокинувся з дивною свистом в грудях і утрудненим диханням.

Таке ураганне погіршення дихальних функцій часто вказує на обструктивний бронхіт, що виникає із-за фізіологічної особливості будови дихальної системи дітей до 3 років — вузького просвіту бронхів.

Симптоми

Ознаки бурхливо розвивається обструкції відрізняються швидким прогресуванням і стрімким наростанням симптоматики. У цьому полягає головна специфіка захворювання, за якою нескладно діагностувати обструктивний бронхіт у дітей.

Розвиток патології супроводжується наступними ознаками:

 • різкий ураганний старт захворювання, найчастіше в нічний час доби;
 • нервозність і занепокоєння малюка: постійний плач дітей до року і переривчастий сон у дітей молодшого віку;
 • дивне «звукове» дихання у дитини, що нагадує розтягування хутра гармоні;
 • аудіально відкриті свистячі хрипи в грудях малюка, лікарі при цьому фіксують хрипи по всій поверхні бронхів;
 • задишка, яка у дітей супроводжується видимим рухом діафрагми і рухами животика при диханні, так як у малюка може видих, і грудна клітина постійно знаходиться в стані вдиху;
 • різкий сухий кашель, починається одночасно з явищами обструкції, після зняття обструктивних симптомів ненадовго затихає і повертається з новою силою в мокрому вираженні;
 • ознаки кисневого голодування тканин на тлі дихальної недостатності, що виражаються в синюшності шкіряних покривів.

Така група симптомів прямо вказує на явища обструкції та ознаки обструктивного бронхіту у дітей.

Причини розвитку ОБСТРУКТИВНого бронхіту

Головною причиною різкого дихального спазму у малюків лікарі вважають фізіологічно звужений бронхіальний просвіт. Обструктивний симптом виникає на тлі ряду супутніх факторів і розвивається в повноцінний бронхіт.

 1. На тлі розвивається вірусної інфекції або алергічної реакції організму малюка на алерген-збудник в бронхах починає накопичуватися мокрота, яка закупорює і без того вузький просвіт.
 2. При дії на дихальну систему малюка алергічних агентів – частинок пилу, вовни тварин, квіткових ароматів, харчових алергенів, відбувається набряк бронхіальної стінки. Саме такий стан і провокує різку задишку, утруднене дихання і сильний кашель.
 3. Алергічний обструктивний бронхіт у дітей може також виникати на тлі надмірної ваги у малюка, пригнобленої імунної системи при впливі на організм алергенів з навколишнього середовища.
 4. Серйозною причиною обструктивного бронхіту у малюка може виступати вплив на бронхи дитини пухлинних процесів поряд з бронхами, що здавлюють дихальні шляхи.

Найпоширенішою причиною розвитку обструктивного бронхіту у малюків лікарі вважають вірусні інфекції, які дитина-дошкільник активно збирає з навколишнього середовища. Саме такі патології здатні активно впливати на вироблення мокротиння в бронхах, яка, в свою чергу, провокує бронхоспазм.

Небезпека бронхіт з обструктивним компонентом для здоров’я дитини

Педіатри звертають увагу батьків на те, що бронхіти, як правило, протікають без ускладнень за умови дотримання рекомендацій по лікуванню. Однак, приєднання до патології обструктивного компоненту значно ускладнює процес, і в ряді випадків малюкові потрібна негайна госпіталізація.

 1. Бронхіт з обструктивним компонентом у малюків дитячого віку (до року) лікується тільки в умовах стаціонару і під постійним наглядом лікарів. Посилюють фактором вважається те, що маленькі діти дуже чутливі до зовнішніх і внутрішніх впливів, будь препарат може викликати непередбачену алергічну реакцію, яка спровокує посилення спазму і задишки.
 2. Госпіталізувати малюка будь-якого віку слід в тому випадку, якщо до проявів бронхіальної обструкції приєднуються симптоми інтоксикації: в’ялість, підвищена температура, слабкість, сонливість, небажання їсти навіть найулюбленіші страви.
 3. Показаннями для госпіталізації малюка служать симптоми сильної задишки, що супроводжується синюшністю шкірних покривів. У цьому випадку у дитини наявності показники кисневої недостатності.

У тому випадку, якщо обструктивний бронхіт у дитини протікає без ускладненої симптоматики, в тому числі алергічної етіології, лікування можна проводити і в домашніх умовах.

При цьому постійний лікарський контроль залишається обов’язковою умовою ефективної терапії бронхіту в дітей. Схему лікування, корекцію та дозування препаратів призначає тільки дитячий лікар, виходячи з анамнезу, клінічної картини захворювання.

Терапевтична схема лікування

Ще пару десятиліть тому докора знімали спазм у малюків, які страждають на бронхіт з обструктивним компонентом, з допомогою теплої ножної ванни і пігулок Но-шпи. Спазм вдавалося зняти швидко, при його поверненні батьки повторювали процедуру. Побічним ефектом від такого симптоматичного лікування вважалося часте розлад стільця у малюка на тлі прийому Но-шпи.

Сьогодні спазм при бронхіті, в тому числі алергічного характеру, знімається за допомогою інгаляцій через небулайзер. Препарат для інгаляції, дозування і частоту процедур призначає лікуючий лікар.

Крім того, малюкам, які страждають на бронхіт з обструктивним спазмом, лікар призначає:

 • прийом протикашльових сиропів на основі бронхолітиків: Аскорил, Сальметерол;
 • кошти, що знімають бронхіальну обструкцію у таблетованій формі або в сиропі (Эреспал або його аналоги);
 • мукорегуляторные засоби, що сприяють відходженню мокротиння;
 • жарознижуючі препарати при підвищеній температурі тіла у малюка;
 • антигістамінні засоби для попередження алергічного відповіді організму на прийом лікарських препаратів.

Поради батькам

Особливу увагу батькам варто звернути й на умови, в яких проходить лікування дитини.

 1. Повітря в кімнаті має бути досить вологим, кімнату слід провітрювати декілька разів на день.
 2. Батькам слід уникати перегрівання дитини: температура повітря в кімнаті повинна бути 18-20 градусів.
 3. Не варто нехтувати і своєчасної прибиранням приміщення, бажано робити вологе прибирання не менше двох разів на день. Таким способом можна значно знизити ризик рецидиву захворювання алергічного на тлі вдихання запиленого повітря.
 4. Малюкові слід забезпечити рясний питний режим для розрідження та виведення мокротиння з бронхів. Варто уникати під час лікування цитрусових соків, лимонних напоїв з-за високої алергічного ризику.
 5. З кімнати, де знаходиться хворий малюк, слід прибрати і усунути всі різкі запахи: освіжувачі повітря, хлорку, тютюн від молі, ацетон – всі ці запахи здатні спровокувати різкий алергічний напад.

Корисно знати батькам і народні методи зняття гострої симптоматики задухи при бронхіті у малюка.

Лікування обструктивного бронхіту народними засобами

Народна медицина має у своєму розпорядженні багатою скарбницею засобів, які дозволяють полегшити напади бронхіального задухи у дітей. Найпопулярніше з них — звичайна олія — соняшникова або вершкове.

 1. Соняшникова олія без запаху злегка підігрівають, змочують у ньому чисту марлю і накладають на груди малюка, накривши поліетиленом і тепло обгорнувши зверху. Компрес залишають на всю ніч.
 2. Вершкове масло змішують з медом у рівній пропорції на слабкому вогні до однорідної консистенції, дають охолонути до теплого стану. Намазують груди і спинку малюка, накривають натуральною тканиною, поліетиленом, утеплюють і укладають дитину спати всю ніч з таким компресом.

Для відходження слизу з бронхів можна легко постукувати пучками пальців по спинці дитини. Особливо корисно це після обіду, рано вранці, а ось на ніч не рекомендується: малюка замучить мокрий кашель і не дасть поспати.

Залишити коментар