Ознаки зневоднення у дитини: допомога

Швидкість обміну речовин у маленьких дітей набагато вище, ніж у дорослих, і навіть молекулярна вода в організмі немовляти не затримується довше п’яти діб. Це пов’язано з особливостями дитячого організму, пристосованого до отримання харчування у вигляді рідини.

Чим старше дитина, тим повільніше молекули води залишають його організм, тому зневоднення особливо небезпечно для немовлят. Втрата води може відбуватися з різних причин, але основні ознаки зневоднення у дитини будь-якого віку завжди однакові.

Причини втрати рідини дітьми

Рідина втрачається з організму малюків з причин, деякими з яких можуть бути як захворювання, так і несприятливі зовнішні умови. І якщо малюк не звик пити достатньо води у нього може настати зневоднення. Найбільш частими причинами зневоднення дитини є:

 1. Спекотна погода, при якій діти сильно потіють, втрачаючи вологу.
 2. Недостатнє надходження води в організм у вигляді пиття або рідкої їжі. Навіть немовлятам, які харчуються молоком, треба давати кип’ячену воду кілька разів на добу, особливо влітку.
 3. Порушення обміну речовин, при яких організм втрачає воду, наприклад, цукровий діабет.
 4. Гострі кишкові інфекції, отруєння, що супроводжуються проносом і блюванням. Порушення травлення завжди супроводжується втратою рідини і мінералів.
 5. Прийом лікарських засобів, що прискорюють виведення рідини, наприклад, сечогінних препаратів.

Симптоми зневоднення

У медицині прийнято поділяти ознаки зневоднення людського організму на три підгрупи, відповідні ступені дегідратації. Перша ступінь є найбільш легкою, для компенсації цього стану не потрібно особливих заходів, крім поповнення водного балансу шляхом дачі води. Друга ступінь характеризується погіршенням стану дитини, розвивається протягом доби і вимагає негайних заходів по відновленню водного балансу. Третя, найбільш тяжка ступінь розвивається як наслідок сильної інтоксикації, призводить до появи реальної небезпеки шоку і коми. Дитина потребує екстреної госпіталізації.

Зневоднення 1 ступеня:

 • рідкісне сечовипускання;
 • спрага;
 • сухість і розтріскування губ;
 • невелика втрата ваги;
 • занепокоєння малюка;
 • сухість губ і язика;
 • темна, концентрована сеча;
 • сечовипускання раз на шість-вісім годин.

Зневоднення 2 ступеня:

 • сонливість, апатія, небажання грати;
 • блідість шкіри, сіруватий відтінок;
 • темні кола навколо очей;
 • прискорений пульс, тахікардія;
 • западання тім’ячка у новонароджених.

Зневоднення 3 ступеня:

 • відмова від води і їжі;
 • холодні пальці рук і ніг;
 • сплутаність свідомості, втрата орієнтації;
 • сильне серцебиття;
 • зниження пружності шкіри;
 • набряк кінцівок;
 • запалі очі;
 • втрата більше десяти відсотків ваги.

Перша допомога

Якщо дорослі помітили перші ознаки зневоднення у дитини, то треба швидко прийняти заходи, щоб стан малюка нормалізувався. Для цього треба визначити, що викликає дегідратацію і усунути першопричину. Наприклад, в спекотний полудень дітей обтирають вологим рушником, дають попити прохолодну воду, укладають в тінь. Якщо є можливість, малюка треба викупати під проточною теплою водою.

Якщо причиною зневоднення є пронос або блювота при кишкової інфекції, то потрібно терміново звернутися до лікаря. До нормалізації роботи кишечника і шлунка, дітям дають розчини електролітів, призначені для малюків. «Регідрон», «Педиалит», звичайна вода з краплею лимона і дрібкою солі пропонується в обмеженій кількості. Шлунок малюків при розладі травлення не може утримати колишній обсяг рідини, тому розчини дають по одній ложці, в теплому вигляді, через десять-двадцять хвилин. Як варіант, можна використовувати мікроклізми з теплою водою: в прямій кишці вода швидко всмоктується.

Вірусні або бактеріальні захворювання можуть викликати інтоксикацію і пов’язане з нею небажання пити і їсти. Не треба наполягати, насильно годувати дитину, але воду треба давати по ложці, навіть якщо малюк не хоче її пити. Введення рідини дозволяє полегшити симптоми інтоксикації і не допустити наростання симптомів зневоднення.

Лікування зневоднення

При безуспішних спробах самостійно допомогти дитині, батьки обов’язково повинні відправитися в лікарню, де дитині нададуть невідкладну допомогу. Найчастіше педіатр призначає курс внутрішньовенних вливань фізіологічного розчину та глюкози, які заповнять дефіцит води і мінералів. Крім цього, у стаціонарі проводиться лікування основної причини зневоднення.

Ускладнення

Одним із страшних, непоправних ускладнень дитячого зневоднення є летальний результат. Дивно, але саме зневоднення є першою у всьому світі причиною дитячої смертності. Крім цього, втрата рідини може стати причиною дисфункцій серця і нирок, нервової системи та дихальних шляхів. При своєчасному лікуванні ці явища оборотні, але якщо некомпенсована стадія зневоднення триває досить довго, то у дитини можуть спостерігатися зміни в нервовій системі.

Профілактичні заходи

Всі дорослі повинні знати основні методи профілактики втрати рідини у дітей:

 1. У жаркий час року малюкам періодично пропонується будь-прохолодний напій, так як діти просто забувають пити, загравшись.
 2. При будь-якому підвищенні температури, особливо якщо малюкові дають ліки, його треба поїти часто. На засвоєння лікарських препаратів організм витрачає деяку кількість води, тому для запобігання втрати рідини, поять дітей багато.
 3. Не варто давати занадто солодкі або солоні продукти і напої дітям з підвищеною температурою або в спеку. Сіль і цукор поглинають рідину, провокуючи зневоднення.
 4. Пронос або блювота – стану, потенційно небезпечні для дітей, особливо небезпечні для новонароджених. За кілька годин дитина може втратити значну кількість рідини. Негайне звернення до педіатра – ось перша дія батьків у цьому випадку.

Залишити коментар