Рахіт у немовлят: симптоми та причини розвитку

Будь-яка мама хоче, щоб її дитина виросла здоровою. Саме тому батьківська турбота зобов’язана поєднуватися з увагою до самопочуття малюка.

Деякі захворювання з дитячого періоду здатні «відгукнутися» і в більш дорослому віці. Таким є рахіт у немовлят, симптоми якого повинні насторожити кожного з батьків.

Перші ознаки захворювання

Найчастіше, у дітей можна зустріти Д-дефіцитний тип хвороби, яка загрожує в майбутньому порушенням обміну таких елементів, як фосфор і кальцій. Ризикують дитини віком від 2-3 місяців, в більшості своїй вскармливаемые за допомогою сумішей.

Що відбувається у таких немовлят? Нестача вітаміну D призводить до того, що спочатку порушується всмоктування кальцію в кишечнику, а на наступному етапі він просто перестає відкладатися в кістках. Фіналом подібної проблеми стає не тільки розм’якшення і витончення кісток, крім них погіршується робота як нервової системи, так і внутрішніх органів.

Але ознаки рахіту у немовлят — ще не час робити сумні прогнози.

Батьки повинні звернути увагу на наступні симптоми:

 1. У малюка змінюється поведінка. Це виражається в його раптової лякливості, млявості і частою примхливості.
 2. Дитина часто потіє: це проявляється крапельками на обличчі (особливо під час їжі) і на потилиці, коли він спить (причина вологою подушки). А іноді виникає відчуття, що з малюка просто ллється вода — він постійно мокрий.
 3. Супроводжуючим ознакою є і свербіж. Щоб позбутися від нього, дитина починає часто тертися головою. Зрештою, це призводить до того, що на потилиці починають випадати волосся.
 4. Один з важливих показників — погано зарастающий джерельце. Він має неподатливу краю.
 5. Недуга проявляється і в тому, що погано ростуть зуби (пізніше вони будуть сильніше схильні до карієсу).

Наслідки рахіту у немовлят

Важливо не пропустити перші ознаки рахіту у немовлят, інакше найближчим часом доведеться зустрітися з багатьма труднощами. Дорослішаючи, такі діти насилу тримають голову (самостійно це зробити важко). Дитина з подібним захворюванням не робитиме спроб щось зробити без допомоги дорослих: особливо важко йому будуть даватися перевороти з животика на спинку і назад.

Нервовий стан можна описати одним словом — постійний стрес. Хворіють діти більше схильні до захворювань легеневих шляхів (бронхіту і пневмонії). Ось чому важливі батьківську увагу і невсипущий контроль: вони не дозволять пропустити, коли проявляється рахіт у немовлят.

Лікарі виділяють три стадії такого рахіту, що протікає у немовляти.

Кожна з них завдає організму малюка певний шкоду:

 1. Рахіт 1 ступеня у немовляти помітний тільки в невеликих відхиленнях в нервовому розвитку. Не рідкість запори, тому що м’язи теж трохи відстають у розвитку. Хороша новина: якщо своєчасно почати лікувати хворобу, то згодом не залишиться навіть нагадування про цей факт.
 2. Знижується рівень гемоглобіну, що загрожує розвитком анемії. У дитини збільшується печінка, порушується робота всіх внутрішніх органів. Рахіт 2 ступеня у немовляти також підозрюють збільшення селезінки. Нерідко в цей період відбувається зсув фаз сну та неспання.
 3. Зміни стають незворотними для всіх органів і систем організму.

Особливо актуально контролювати ознаки недуги в осінньо-зимовий період, коли ймовірність захворювання в рази підвищується через нестачу сонячного світла (і, як наслідок, поганого засвоєння організмом вітаміну D). Але не завжди лише погодні умови стають провокаторами виникнення захворювання.

Причини появи рахіту у немовлят

Передумов для розвитку такого захворювання багато.

Крім нестачі вітаміну D можна виділити такі ознаки:

 1. У матері були пізні пологи або, навпаки, дитя народилося в дуже ранньому віці.
 2. Між двома вагітностями був маленький проміжок, організм мами просто «не прийшов в норму», а значить, немає можливості дати малюкові всі ті вітаміни і мінерали, яких він потребує.
 3. Ще один фактор-провокатор з вагітного періоду — погане харчування майбутньої мами.
 4. Також до «вагітним» причин можна віднести багатоплідну вагітність.
 5. Малюк народився раніше терміну? Потрібно відразу приготуватися до можливих ускладнень, адже плід починає інтенсивно збагачуватися елементами фосфору і кальцію саме на останніх термінах.
 6. Дуже важливо стежити за правильним і своєчасним введенням пригодовування. Актуальний і склад поступаемой в організм дитини їжі — тут важлива присутність таких елементів, як кальцій і фосфор.
 7. Рахіт у немовлят може розвинутися через порушення всмоктування вищеназваних елементів. Це буває із-за недосконалості травної системи.
 8. Спадковий фактор.

Як лікувати рахіт у немовлят

При підозрі на рахіт у грудничка лікар призначає спеціальні дослідження, за результатами якого буде йти мова про діагностуванні захворювання. В аналізі крові буде розглядатися вміст кальцію, лужної фосфати і самого фосфору. Можливо, що знадобиться і рентгенологічне дослідження.

Всі ці методи допоможуть у питанні, як визначити рахіт у немовляти. Обов’язково звертають увагу на вказані симптоми. Подальший перебіг подій залежить від призначеного лікування.

Лікувати це захворювання починають з задоволення потреб у тих елементах, яких організму виявляється недостатньо. Доктор може призначити вітамін D, а разом з ним прийом препаратів кальцію і фосфору.

Не все так просто: в такому захворюванні, як рахіт у немовлят, лікування індивідуально, його повинен призначати тільки лікар (мова стосується тривалості курсу та величини корисної дози).

Є й інші правила прийому: наприклад, препарат дається тільки в першій половині доби і під час їжі. Самолікування загрожує передозуванням, яка погіршить стан серцево-судинної системи, створить підвищене навантаження для печінки і нирок, а також погіршить роботу шлунково-кишкової системи.

Серед інших рекомендацій, які надасть доктор, буде рекомендація більше гуляти (особливо, якщо на вулиці сонячні дні), робити спеціальні вправи і раціонально харчуватися.

Профілактика рахіту у немовлят

Щоб убезпечити малюка від такого неприємного і небезпечної недуги, необхідно починати його профілактику ще під час очікування малюка. Майбутня мама повинна в достатній кількості вживати їжу, що містить вітамін D. Також в цей період можна рекомендувати вагітним пити риб’ячий жир. Профілактика може включати в себе і курс ультрафіолетового опромінення.

Грамотна мама попереджена, як проявляється рахіт у немовлят, а тому за рекомендацією педіатра під час активного росту (з трьох місяців до трьох років) вона буде проводити профілактичні заходи з прийому дитиною вітаміну D (для немовлят краще використовувати препарат на водній основі). Хоча стандартною дозою вважається одна крапля в день, тут треба орієнтуватися на індивідуальний розрахунок дози лікарем. Дуже корисні щоденні прогулянки, спеціальні повітряні ванни і регулярно проводяться масажі.

Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, він повинен отримувати тільки спеціально адаптовані суміші. У тому випадку, коли син або донька на грудному вигодовуванні, жінка повинна приймати спеціальні вітамінні комплекси. Важливий момент — дитина обов’язково повинен висмоктувати переднє, так і заднє молоко (у разі відмови – додатково поїти малюка з ложечки).

Своєчасно помічені перші симптоми захворювання і вчасно проведена профілактика убезпечать здоров’я вашої дитини. Батьківський нагляд за здоров’ям дозволять йому вирости сильним, міцним і щасливим.

Залишити коментар