Як правильно сповивати дитину

Ще 30 років тому вважалося, що чим довше дитина в пелюшках, тим краще. Зараз же деякі мами і зовсім відмовляються від сповивання, а вже в пологовому будинку одягають на малюка повзунки і розлітайку.

Але у більшості молодих батьків питання про те, як сповивати дитини є одним з найважливіших в перші дні життя малюка.

Про користь пелюшок

Справа в тому, що маленький чоловічок дуже погано контролює своє тіло. Звідси різкі здригування, мимовільні помахи ручками і ніжками – все це може налякати малюка, особливо під час сну. Саме в такі моменти пелюшка допомагає обмежити простір і не допустити неусвідомлених рухів.

Психологи стверджують, що в пелюшках дитина відчуває себе «як в животику у мами», де рухи були обмежені. А значить, малюк відчуває себе в безпеці, захищеним.

Безсумнівним плюсом пелюшок є простота використання, а при належній вправності загорніть малюка в пелюшку набагато швидше, ніж одягнути його в розлітайку і повзунки.

Про шкоду пелюшок

Скутість рухів, загорнутого в пелюшку, малюка може заважати його розвитку, адже дитина не має можливості самостійно зрозуміти своє тіло, навчитися керувати ним.

Зараз багато дітей страждають м’язовим тонусом, при якому сповивання категорично протипоказано, тому що постійний рух – це терапія тонусу.

Якщо дитину не сповивати, то він швидше вчиться координувати свої рухи, а значить, краще розвивається розумово і фізично.

Способи сповивання

Існує два основних способу пеленання: повне і вільне сповивання.

Повне сповивання – це коли дитину щільно, повністю загортають в пелюшку. Такий спосіб підходить для малюків з народження. Обмеженість рухів допоможе дитині легше адаптуватися до нового середовища.

Щоб сповити дитину необхідно підготуватися. Для початку виберіть відповідне місце, достатньо широке і зручне, щоб розстелити всю пелюшку. Добре, якщо це місце буде високим, щоб ваша спина не перебувала довго зігнутою.

 • Повне сповивання: розкладіть полотно так, щоб край пелюшки проходив за рівнем шиї малюка. Щільно, але не туго, оберніть краю пелюшки на рівні пахв, навколо грудей малюка. Правий кут пелюшки — під ліву ручку дитини, лівий — під праву. Нижньою частиною полотна не туго загорніть ніжки немовляти, закріпивши на поясі кінці пелюшки. Зверніть увагу, що зараз лікарі не рекомендують туго замотувати малюка, не варто випрямляти ніжки і сповивати «солдатиком» як це робили наші бабусі. Залиште дитині маленьких простір для рухів.
 • Повне сповивання з головою: цей метод хороший тим, що тільки за допомогою пелюшки ви завертаєте малюка повністю, укутываете його. Для початку, загніть край пелюшки у формі складки шириною, приблизно, в долоню. Потім, підвернувши краю, акуратно загорніть голову малюка «в косиночку», краї якої йдуть в пахвову западину. Низ пелюшки обертаємо навколо животика, як і в попередньому варіанті.
 • Вільне сповивання: затверджена техніка передбачає часткове укутування малюка в пелюшку, як правило, загортають тільки нижню частину тіла дитини, а ручки залишаються вільними. Це сприяє тому, що дитина може активно досліджувати навколишній світ і в той же час залишатися у безпечному для нього будиночку – пелюшки.

На сьогодні з’являється все більше нової одягу для малюків, яка несе ту ж функцію, що і пелюшки, але набагато зручніше, за рахунок зав’язок і інших пристосувань. В них зручніше міняти підгузник сплячого малюка, так щоб він не прокинувся.

Є й варіанти у формі мішечка на блискавці, який також легко використовувати для фіксації малюка. Або тканинна смужка на липучці, яка фіксує тільки ручки малюка під час сну, тим самим не даючи йому розбудити себе мимовільними вздрагиваниями рук.

Як правильно сповивати дитину, і який з цих способів вибрати вирішувати саме вам. Обов’язково під час сповивання слідкуйте, щоб не було складочок, добре розправляйте пелюшку. Інакше замість користі і задоволення можете доставити своєму малюкові дискомфорт і неприємні відчуття.

Як вибрати спосіб сповивання, який підходить саме вам

Якщо маляті ще кілька днів, а то і годин зроду, молодим батькам дуже важливо правильно сповивати новонародженого дитини.

Ідеальним для малюка буде повне сповивання або сповивання «з головою». Саме в цьому віці ви зможете за допомогою пелюшок вирішити кілька важливих для дитини завдань:

 • захистити малюка від переохолодження;
 • профілактувати або лікувати кривошею за допомогою «сповивання з головою»;
 • допомогти малюкові впоратися з підвищеною збудливістю, обмеживши його руху
  попередити розвиток попрілостей;
 • широке сповивання допоможе в лікуванні дистонії м’язів спини і дисплазії тазостегнових суглобів.

Коли ваш малюк стане трішки старше і йому захочеться більше свободи, то він сам стане витягувати ручки з пелюшок. Саме тоді варто практикувати часткове або вільне сповивання, тобто загортати тільки ніжки від животика, а ручки залишати вільними.

Готуємо пелюшки

Важливо пам’ятати, що пелюшки повинні бути не лише випрані, бажано дитячим порошком (тому що звичайні порошки можуть викликати алергію на ніжною шкірочкою немовляти), але, і випрасувані з двох сторін.

Гладити так пелюшки коштує до тих пір, поки у вашого малюка не зажила пупкова ранка. Вона загоюється від декількох днів до місяця. Потім можна прасувати полотно тільки з одного боку – тій, яка буде торкатися до тіла малюка.

Сповивання при кольках

Часто у малюків до трьох місяців болить животик. Це пов’язано з тим, що кишечник у дитини ще не сформований і відходження газів утруднено, звідси меса неприємних відчуттів, а бувають і болю, під час яких малюк кричить, звивається і ніяк не може «пропукаться». У такій ситуації поряд з різними препаратами добре допомагає «бабусин» метод – загорніть малюка в теплу пелюшку. Тепло і «утробний скутість» допоможуть дитині розслабитися і газики тут же вийдуть.

Основні правила:

 • По-перше, сповивати малюка слід тільки в суху, чисту і добре глаженую пелюшку. Не можна використовувати пелюшку, в яку дитина попісяла або срыгнут. Зіткнення ніжної шкіри з брудною і вологою тканиною може викликати алергію, попрілість, роздратування і заподіяти багато незручностей вашій дитині.
 • По-друге, пам’ятайте, що не можна залишати дитину одну при сповиванні, навіть не секундочку. Адже саме в цю секунду він може перевернутися, скотитися і впасти. Якщо дуже треба відійти, то візьміть малюка на руки або віднесіть в ліжечко. Важливо залишити його там, де малюк буде в цілковитій безпеці.
 • По-третє, не перестарайтеся! Якщо дитина вередує, вивертається і всіляко показує, що йому не комфортно в пелюшках, то не варто наполягати. Розгорніть його і дайте маленькому тіла більше свободи.

Звичайно ж, далеко не завжди саме сповивання доставляє малюкові дискомфорт. Це можуть бути коліки, перепади тиску, прорізування зубок. Зрозуміти, що «пелюшка» не винна ви зможете в ту секунду, коли розгорнете свій скарб, а його поведінка зовсім не зміниться. І не забуде, що з сповиванням потрібно вчасно зупинитися — в певному віці, у кожного він буде своїм, слід відмовитися від пелюшок, щоб дати дитині повноцінно розвиватися.

Залишити коментар