Понос під час місячних: причини появи і способи лікування

Не кожна жінка здатна похвалитися відмінним самопочуттям під час менструації. Буває так, що до звичної дратівливості і втоми може додатися і який-небудь розлад шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, пронос при місячних).

Іноді такі симптоми справедливо викликають тривожні відчуття. Чому під час місячних буває пронос і як з цим боротися?

Причини розлади ШКТ і симптоматика

Під час місячних в організмі жінки спостерігається особливий гормональний склад, який впливає на регенерацію слизової матки. Які ж причини появи проносу ще до початку менструації, а також в перші її дні?

Таких чинників кілька:

 • Гладка мускулатура матки знаходиться в розслабленому стані для можливості її скорочення. Наповнений кишечник може перешкодити нормальній роботі органу. А це означає, що сама природа передбачила більш часте його спорожнення, ніж у звичайні дні.
 • Підвищений рівень простагландинів, що збільшують маткові скорочення. Крім того, ця речовина, впливаючи на больові рецептори, стає причиною неприємних відчуттів під час місячних. Простагландин може спровокувати посилене скорочення гладкої мускулатури кишечника, викликає понос у самому початку менструації.
 • Підвищений апетит і поява нових переваг в їжі – з причини можливого порушення в роботі кишечника. Чому це відбувається? Жінка в критичні дні може вживати в їжу багато солодкого, що тягне за собою бродіння в кишечнику, здуття, з’являється діарея, а в деяких випадках навіть блювота. Вживання більшої, ніж зазвичай кількості рідини розріджує калові маси, а також викликає набряклість. Тому дуже важливо стежити за своїм харчуванням в критичні дні.
 • Понос може з’явитися з-за різних стресових ситуацій, які, як відомо, провокують збільшення перистальтики кишечника.
 • Затримка менструації може супроводжуватися проносом. Для підтвердження або виключення вагітності рекомендується скористатися більш надійними методами.
 • В органах малого тазу, посилюється кровообіг, матка стає набряклою і, тим самим, стимулює активність кишечника.
 • Пронос перед місячними може бути одним із проявів передменструального синдрому. Слід зазначити, що критичні дні у таких випадках зазвичай проходять складніше, можлива поява нудоти і блювання, больові відчуття значно посилюються.

Вплив різних патологій

Не завжди причини блювоти і проносу під час місячних носять природний характер. Іноді ці симптоми виникають в результаті деяких патологічних змін у жіночому організмі.

Чому так відбувається?

 • Загин матки – у цьому випадку матка чинить подразнюючу дію на стінки кишкового тракту. Напередодні місячних цей орган набрякає і підштовхує кишечник до очищення. Міома матки може впливати на перистальтику подібним чином.
 • Ендометріоз часто супроводжується проносом з кров’ю під час менструації. Болючими стають не тільки спазми в животі, але і сам процес дефекації.
 • Цистит (інфекційна хвороба сечового міхура) може загострюватися під час критичних днів. Сечовий міхур роздратований, він змушує активніше скорочуватися матку, стимулюючи при цьому моторику кишечника.
 • Захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту (ентерит, коліт та інші) також зазвичай загострюються в період менструації. Затримка може значно знизити імунітет жінки, що викликає посилення прояву всіх хронічних хвороб.
 • Альгодисменорея, як правило, виражається сильними больовими симптомами в області живота. Пронос і блювота при місячних – додатковий, але не менш частий симптом цієї проблеми гінекологічної.
 • Інфекції у шлунково-кишковому тракті загострюються під час передменструального періоду, а також у період затримки критичних днів. Чому? Пояснюється це тим зниженням імунітету.

Діарея, затримка менструації

Дуже часто пронос під час затримки місячних свідчить про настання іншого, не менш цікавого стану жіночого організму. Мова йде про вагітність.

Одночасно можуть з’явитися блювання, часті позиви сечовипускання і незначне підвищення температури тіла. Таким чином відбувається самоочищення організму та забезпечення комфортних умов для розвитку малюка. Діарея у такому разі продовжується від одного до декількох днів затримки.

Якщо ж вагітність виключена, але є затримка, а також розлад кишечника, значить, з дня на день прийдуть і критичні дні. В таких випадках не варто панікувати. Але іноді затримка може сигналізувати і про будь-яких серйозних патологій.

Взагалі, якщо циклічне кровотеча не настає більш ніж через 35 днів – це вже вважається затримкою. Може відбуватися в різні вікові періоди життя жінки (від становлення менструального циклу до настання менопаузи). Якщо затримка триває більше п’яти днів, то пора відправитися на прийом до фахівця.

Безумовно, найбільш частою причиною виступає настання вагітності. Якщо ж це виключено, затримка може настати внаслідок інших факторів (фізіологічних і патологічних).

З природних причин настає:

 • затримка, яка була викликана психоемоційними потрясіннями;
 • помилка, що виникає внаслідок недостатнього насичення їжею;
 • затримка в період перебудови гормонального фону;
 • затримка після відміни орального контрацептиву;
 • затримка в післяпологовому періоді, під час годування грудьми і т. д.

Існують і патологічні пояснення затримки менструації. Найчастіше, у цьому випадку затримка буває пов’язана з наявністю якого-небудь захворювання статевої сфери.

До них відносяться:

 • затримка, пов’язана із запальними процесами або пухлинами в органах репродуктивної системи;
 • затримка в результаті серйозних гормональних порушень і т. д.

У будь-якому випадку потрібно дуже уважно поставитися до свого організму, почути його у випадку, якщо циклічне кровотеча не настала вчасно.

Діарея і менструація: способи полегшення стану

Не слід поспішати і приймати таблетки, адже пронос при місячних – це нормально. Але все ж існують методи, здатні полегшити стан і звести це неприємний стан.

Необхідно ретельно стежити за своїм раціоном, тримати під контролем апетит. Перевагу потрібно віддавати вареної і тушкованою їжі, причому вона обов’язково повинна бути свіжоприготованою. Сіль і цукор вживаються по мінімуму. Жирну і гостру їжу краще виключити. Деякі овочі і фрукти, а також кефір здатні спровокувати появу діареї.

Важливо висипатися в цей період. А щоб не залежати від різних стресових ситуацій, рекомендується вживати валеріану або інші заспокійливі засоби. Корисний відвар, приготований з кори дуба, ромашки та деревію. Вода, що вживається всередину, повинна бути обов’язково кип’яченою, а її температура – кімнатної.

Краще всього буде виключити фізичну активність на «ці» дні. Корисні будуть спокійні прогулянки на свіжому повітрі. Якщо турбують больові відчуття, в цьому випадку можна випити кілька таблеток «Но-шпи».

Небезпечні сигнали

Існують ситуації, коли діарея у житті жінки зобов’язує її відвідати лікаря. До таких випадків можна віднести наступні:

 • Пронос триває протягом двох і більше днів.
 • Сильні больові відчуття, а також блювота і температура вимагають негайного звернення до лікаря.
 • Наявність піни, зелені, крові в рідкому стільці.

Взагалі, пронос до або під час менструації – явище нерідке. Але якщо правильний режим життя і раціон харчування не рятують від делікатної проблеми, то фахівець допоможе впоратися з недугою. Будьте здорові!

Залишити коментар