Гострий гломерулонефрит, чим небезпечний, виникнення та ознаки

Гломерулонефрит – це захворювання, що вражає тканина нирок. В першу чергу уражаються ниркові клубочки, які виконують функцію первинної фільтрації крові. Загострена форма хвороби призводить до того, що здатність нирок виконувати свої головні функції тимчасово втрачається.

Вони не можуть у повному обсязі очищати кров від різних токсинів. В результаті може розвинутися ниркова недостатність.

Давайте розглянемо, що ж відбувається з нирками, коли розвивається гострий гломерулонефрит за МКХ-10, які причини його виникнення, основні симптоми, яку небезпеку несе в собі ця хвороба, як проводиться діагностика, і які використовуються методи лікування.

Які зміни відбуваються в нирках при розвитку захворювання

Як правило, при появі цієї хвороби в основному уражуються ниркові клубочки. Стінки клубочків стають проникними для елементів клітин. Утворюються мікротромби, вони закривають просвіт судин. У підсумку кровотік в судинах стає менше або взагалі припиняється. Клітинні елементи крові проникають в просвіт боуменовой капсули і закривають її просвіт.

Також закривається просвіт канальців. В результаті в нефроне порушується процес очищення крові і сечі.

Порушення кровопостачання відображається на запустевании просвіту судин і заміщення їх сполучною тканиною. Стінки канальців злипаються, і нефрон заміщається сполучною тканиною. Відмирання нефрона веде до того, що скорочується обсяг очищеної крові. В крові накопичується багато токсинів, все це призводить до розвитку ниркової недостатності.

Форми, види та стадії захворювання

Гломерулонефрит має кілька форм:

 • циклічна – має яскраво виражені симптоми;
 • латентна (прихована) – симптоми не проявляються або малопомітні. Таку форму можна виявити при здачі аналізу сечі. Часто переходить в хронічну. Симптоматика проявляється при розвитку хронічної ниркової недостатності.

Види

 1. Внутрикаппилярный – внутрішній шар судинної стінки розростається, звужується просвіт, знижується функція органу.
 2. Мезангиопролиферативный – сполучна тканина між судинами клубочків розростається, за рахунок цього капіляри звужуються, порушується функція органа.
 3. Мезангиокаппилярный – змішана форма двох вищеназваних. Такий вид може прогресувати.
 4. Дифузний – стінки капілярів клубочків стають товщі, на них осідають імунні комплекси.
 5. Быстропрогрессирующий – найбільш важка форма перебігу хвороби, призводить до ниркової недостатності. В органі утворюється запальний процес.
 6. Постстрептококовий – виникає після перенесеної стрептококової інфекції, скарлатини, гострої інфекції органів дихання, отиту, остеомієліту.

Стадії

 1. Гостра – триває три тижні, потрібно грамотне лікування.
 2. Хронічна – може бути довічною.
 3. Період одужання.
 4. Період розвитку ускладнень.

Отрый і хронічний гломерулонефрит, причини виникнення

Основною причиною порушення функцій нирок є запалення, що розвивається в ниркових клубочках.

Причини розвитку такого запалення полягають у наступному:

 • перенесені інфекції (ангіна, тонзиліт, скарлатина);
 • інфекційні захворювання (кір, малярія, краснуха, гепатит, бруцельоз, пневмококова пневмонія, менінгококова інфекція, мононуклеоз, свинка, вітрянка);
 • аутоімунні хвороби (червоний вовчак, васкуліт, хвороба Шенлейна –Геноха);
 • побічна реакція на певні медичні препарати, продукти, вакцину, пилок рослин;
 • сильне переохолодження;
 • переливання крові;
 • отруєння ртуттю, органічними розчинниками, свинцем;
 • променева терапія.

Найбільш часто зустрічається гострий дифузний гломерулонефрит. Вражає переважно судини клубочків і проміжну тканину органу. Може бути гострим і хронічним із загостреннями і ремісіями. Розвивається після отруєння, застуди, отримання травми, на тлі алергічної десенсибілізації. У мкб-10 для позначення хвороби використовується таке поняття, як гострий нефрітіческій синдром.

Основні ознаки: набряклість, наявність сечового синдрому, підвищення тиску. Найчастіше розвивається гостра форма. У хворого з’являється лихоманка, слабкість, головні болі, зменшення об’єму сечі, що виділяється. Також знижується гемоглобін, кількість еритроцитів, підвищується ШОЕ.

Не менш часто зустрічається і гострий постстрептококовий гломерулонефрит. Розвивається через кілька тижнів після перенесеної скарлатини, ангіни, інфекції органів дихання. Отит, остеомієліт, шкірні хвороби теж можуть давати ускладнення у вигляді цього захворювання. В результаті розвитку хвороби ушкоджуються структури нефрона.

Пошкодження тканин органу викликає негативний вплив токсинів. Захворювання з імунокомплексного переходить в аутоантительное. В органі відбуваються патологічні зміни у вигляді імунної аутоагресії, запалень і алергічних реакцій.

Яку небезпеку таїть в собі

Якщо лікування призначено несвоєчасно або неправильно, то хвороба починає прогресувати, переходить в хронічну форму. Розвивається ниркова недостатність. У підсумку хворому потрібна пересадка органа або заміна на штучний. Якщо під час перебігу хвороби часто підвищується тиск, це може призвести до інсульту чи інфаркту. Також може статись отруєння організму невыведенными продуктами розкладання, в результаті внутрішні органи уражаються токсинами, зокрема, кишечник і ЦНС.

Основні симптоми хвороби

Гострій формі характерні наступні виражені симптоми:

 • підвищення температури;
 • постійна спрага;
 • больові відчуття в області попереку;
 • гематурія;
 • олігурія;
 • набряклість обличчя, кінцівок (ніг);
 • гіпертонія.

Проведення діагностики

При виявленні виражених ознак хвороби треба негайно звертатися до лікаря, пройти повне обстеження, виявити точну причину виникнення цієї недуги, щоб лікар зміг призначити грамотне лікування.

Обстеження включає в себе складання загального аналізу крові, сечі. Для аналізу сечі береться проба Зимницьким (добовий об’єм сечі, що виділяється). При діагностиці гострого гломерулонефриту обов’язково робиться УЗД нирок для того, щоб подивитися, в якому стані вони знаходяться. Також робиться біопсія. Від симптомів залежатиме і лікування гострого гломерулонефриту.

Проведення лікування

При розвитку гострого гломерулонефриту мкб 10 хворому рекомендується дотримання постільного режиму, щоб зменшити навантаження на орган.

Обов’язково треба дотримуватися дієтичне харчування, менше споживати солі, рідини, тваринного білка. Включення в раціон продуктів, що містять калій, кальцій, рослинні жири, складні вуглеводи.

Лікування гострого гломерулонефриту включає в себе і прийом медичних препаратів, антикоагулянтів, антиагрегантів.

Препарати нормалізують плинність крові, запобігають закупорку судин тромбами. Це «Дипіридамол», «Гепарин», «Тиклопідин». Дозування і тривалість прийому визначає тільки лікар після проведеного обстеження.

Лікування включає прийом препаратів, що пригнічують активність імунної системи. Вони усувають руйнівні процеси, що відбуваються у клубочках. Це стероїди («Преднізолон»), цитостатичні засоби («Азатіоприн», «Хлорамбуцил», «Циклоспорин а»). Крім цього, прописуються препарати, що зменшують тиск («Каптоприл», «Еналаприл»), сечогінні ліки («Фуросемід», «Урегіт»), антибіотики.

Заходи профілактики

Заходи профілактики зводяться до попередження і своєчасного лікування інфекцій, особливо тонзилітів, ангін. Слід уникати переохолоджень, робіт з токсичними речовинами. Алергікам профілактичних вакцинацій.

Нирки є дуже важливим органом. Їх основна функція полягає в очищенні крові, виведення токсинів, води, кінцевих продуктів обмінних процесів. І якщо цей орган уражений, то він втрачає здатність нормально функціонувати. У ньому розвиваються різні хвороби. Однією з таких є гломерулонефрит.

Тому лікування і обстеження повинні бути проведені своєчасно і правильно, інакше є ризик появи ускладнень, що представляють загрозу для життя і здоров’я.

Залишити коментар