Після пологів болить поперек: чому і що робити?

Як часто можна зустріти жінку, у якої в одній руці дитина, а в іншій — сумка з продуктами! І після цього ви скаржитеся на болі в спині? А якщо серйозно, то багато мам після виношування дитини стикаються з новими фізичними проблемами. Отже, після пологів болить поперек: причини і способи відновлення.

Чому болить?

Біль у спині зазвичай з’являється як тупа або різка у місці з’єднання таза і крижово-клубових суглобів – у так званій поперекової області. Крім того, буває, що молоді матері страждають від радикуліту або защемлення нерва, біль від яких випромінюється вниз по нозі. А адже ще дев’ять місяців тому про це знали тільки з чуток, не підозрюючи, що простріли в спині бувають так рано.

Чому після пологів болить поперек? Під час вагітності зв’язки тазового поясу, особливо крижово-клубових суглобів, значно слабшають. Болі в попереку і сідницях, які виникають після виношування плоду, зумовлені закупоркою крижово-клубових зчленувань.

Іншою причиною цих болів, на думку фахівців, є закупорка і роздратування міжхребцевих суглобів в поперековому відділі, які утворюються під час вагітності. Рідко біль провокує починається грижа міжхребцевого диска. При цьому вона випромінюється в ногу і супроводжується поколюванням.

Крім того, є ряд інших чинників, які призводять до того, що після пологів болить спина в області попереку, а також викликають додаткові навантаження на м’язи, загострюючи симптоми:

 • Часті нахили до дитячого ліжечка, піднімання і опускання дитини.
 • Грудне вигодовування в напруженій позі, в якій не підтримується нижня частина спини.
 • Переноска дитячих автомобільних сидінь, оскільки вони не дуже легкі та зручні в переміщенні.
 • Низький столик для сповивання, над яким доводиться нахилятися, тримаючи в постійному напруженні м’язи поперекового відділу.
 • Прогулянкові коляски, які потрібно піднімати і складати.
 • Носіння дитини на руках або з використанням слінгу по кілька годин на день.

Необхідно також враховувати, що опорно-руховий апарат у жінок за своєю природою більш гнучкий, ніж у чоловіків, а це робить його сприйнятливим до проблем спини. До того ж м’язи живота після пологів дуже слабкі, тому організм намагається компенсувати утворений дефіцит сили шляхом напруги м’язової тканини рук, плечей і поперекового відділу спини.

Як запобігти або полегшити післяпологові болі в спині?

Що ж робити, якщо болить поперек після пологів? Тим, хто страждає від тяжкої або тривалої болю, яка не вщухає через кілька днів сама по собі, важливо пройти огляд у лікаря. За допомогою рентгена або інших методів візуалізації доктором або ревматологом буде поставлений клінічний діагноз і при необхідності призначена відповідна терапія. Найчастіше допомагають фізіотерапевтичні методи впливу.

Страх, що постнатальна біль у спині — початок хронічної спинномозкової історії хвороби, не вважається виправданим. У більшості випадків у матерів з дітьми молодшого віку болю в шийному, грудному або поперековому відділі хребта – це не що інше, як результат напруження м’язів плечового пояса і спини.

Поради на кожен день:

 • Важливо вміти зупинятися в повсякденному житті і звертати увагу на поставу: плечі тримати рівно, не нахиляючись, а м’язи живота втягнутими, не носити взуття на високих підборах, голову не опускати, дивитися тільки вперед.
 • Намагайтеся піднімати дитину, не нахиляючись, а присідаючи та піднімаючись потім з прямою спиною.
 • Після того як дитина достатньо підріс, носіть його на спині, тому що переднє розташування буде занадто обтяжливим.
 • При годуванні візьміть дитину до грудей, а не нахиляйтеся самі до нього. Для сидіння можна використовувати ергономічну подушку.
 • Відрегулюйте ручку прогулянкової коляски таким чином, щоб уникнути порушення постави.
 • Висота столика для сповивання повинна бути обрана таким чином, щоб ви могли зручно стояти у вертикальному положенні.
 • Тепла ванна з ароматними есенціями допоможе вам розслабитися і зняти напругу.

Регресійні вправи

Навіть якщо ви були дуже спортивні до вагітності, перші 6 тижнів після пологів повинні утримуватися від напружених тренувань і побалувати себе відпочинком. Після закінчення цього терміну можете зайнятися післяпологовий гімнастикою. На малюнку зображені два ефективних вправи з цього курсу, які можна легко виконувати в домашніх умовах. Вони під силу навіть непідготовленим жінкам.

Вправа №1:

 1. Встаньте на карачки.
 2. Руки поставте на ширині плечей.
 3. Коліна повинні бути розташовані на ширині стегон.
 4. Зробіть глибокий вдих і акуратно до максимуму прогніть спину. Потім видихніть і, опускаючи голову вниз, вигніть спину дугою, дивіться в цей час в напрямку пупка.
 5. Повторіть цю вправу від 10 до 15 разів.
 6. Ляжте на спину і, зігнувши коліна, поставте ступні на підлогу.
 7. Напружуючи м’язи тазового дна, піднімайте і опускайте стегна.
 8. Підйом робіть на видиху, спершись на лопатки і шкарпетки.
 9. Вдихніть і опуститеся в початкове положення. В процесі намагайтеся сідницями не торкатися підлоги.
 10. Повторіть вправу від 10 до 15 разів.

Вправа №2:

Ви можете також виконувати вправи разом з дитиною. Ось побачите, як малюкові весело робити гімнастику разом з мамою.

Вправа з немовлям:

 1. Покладіть дитину на м’яку ковдру і встаньте над ним на коліна таким чином, щоб ваше обличчя було навпаки його головки.
 2. Руки на ширині плечей.
 3. Тягніть живіт в себе, напружуючи тазове дно.
 4. На вдиху зігніть руки в ліктях і нагніться до дитини, а видихаючи, випрямляйте руки і піднімайтеся в початкове положення. Намагайтеся підтримувати рівномірне дихання.
 5. Зробіть від 5 до 10 повторень.

Дайте собі час і відпочити, щоб оговтатися від важкої фізичної навантаження під час пологів. Як правило, через деякий час біль у попереку зникне сама. До речі, свіжоспечені батьки майже не страждають від проблем зі спиною, тому має сенс, принаймні, тимчасово доручити носити дитину татові.

Залишити коментар