Як навчити дитину переказувати прочитаний текст

Вміння переказувати – необхідний навик в житті кожної людини. Коли ми запитуємо про дітей, важливо отримати повну відповідь, заохочувати дитину за говоріння, показувати, що нам цікаво і важливо те, що і як він розповідає.

Діти починають своє навчання переказу, навіть не помічаючи цього. Це відбувається, коли дитина вперше розповідає про події у своєму житті (наприклад, як пройшов день в саду або як впав з велосипеда або гойдалок). Для самих маленьких – це найбільш ефективний спосіб зробити перші кроки і закласти основу для успіху в майбутньому. Проходить час і накопичується практика, відповідно, далі у своєму переказі діти використовують вже не пару слів, а цілі речення.

Навчання переказу є однією з складових навчання грамотності в цілому. Дитині необхідно розуміти сюжет, хто головні герої і як розвиваються події в оповіданні, їх послідовність. Коли діти переказують, що вони вдосконалюють свою мову та уяву, вчаться вирішувати поставлені завдання. Але, варто добирати ті історії, які зможете зачитувати знову і знову, інакше цей процес набридне, і ви втратите інтерес раніше дитини.

Насправді, навіть дошкільнята можуть переказати невеликий текст з деякою допомогою з боку батьків, а подальше вдосконалення цього навику можна перетворити на захоплююче заняття.

Заняття з маленькими дітьми

Щоб навчити маленьких дітей переказувати прочитане керуйтеся наступними правилами:

Вибирати історії з передбачуваним закінченням і запам’ятовуються героями. Задумайтесь, чому всі казки так легко запам’ятовувати і вони надовго залишаються в нашій пам’яті? Діти люблять тексти з кількома героями і повторюваними діями, наприклад, казка «Ріпка»;

Прочитати розповідь самостійно до того, як зачитувати дитині. Вибрати слова, які раніше дитина ще не зустрічав. Можна підготувати фото таких тварин і предметів або місць. Таким чином, діти легше сприймають інформацію і запам’ятовують нові слова;

Перед тим, як розпочати читання, показати обкладинку книги і запропонувати вгадати про що буде книга, хто буде головними героями. Можливо, дитина навіть зможе передбачити сюжет. Потім скажіть її назва і повторіть питання;

Зачитати вголос одну і ту ж історію кілька разів. Як варіант, кожен день на ніч перед сном. Використовуйте різну інтонацію і змінюйте голос, що ще більш захоплює і занурює дитину в оповідання. Після того, як закінчиться казка, можете переходити до наступного етапу – питання.

Запитайте, про що казка, що відбувалося на початку, в середині і в кінці. Потім можна задавати найцікавіші і улюблені питання «чомучок»: чому дідка покликав бабку або будь-які інші, що починаються з цього питального слова. Такі питання розвивають логіку і допомагають розвитку уяву, а допомога батьків збагатить знання дітей навчать цінностям і традиціям країни і суспільства, в якому вони живуть;

Заняття з дітьми постарше

З дітьми старшого дошкільного віку слід використовувати іншу методику: з кожним наступним прочитанням зупиняйтеся час від часу і просите розповісти, що герой сказав далі або просто, щоб дитина доказав пропозицію або фразу. Можливі варіанти в залежності від віку дітей, рівня розвитку мовлення у даний момент і захоплення історією. Чим цікавіше розповідь, тим охочіше діти будуть слухати і розмовляти про нього;

Розіграти сценку: вибрати хто ким буде і влаштувати домашній театр. Це – не тільки прекрасний спосіб залучити якомога більше членів сім’ї і провести час з користю і задоволенням, але і відмінний спосіб задіяти руху тіла і міміку, адже саме з їх допомогою діти ще краще запам’ятовують інформацію. Звичайно, також можна використовувати різні підручні предмети, іграшки та ляльки — все, на що вистачить фантазії! Хтось з дітей, може бути, вибере намалювати казку, а не розігрувати її. Тут також стоїть питання особистих переваг;

Дітям з багатим уяву запропонуйте придумати продовження історії, що було далі і, можливо навіть, діти придумають нових героїв і кінцівка перетворитися на абсолютно непередбачувану.

Пам’ятайте, що якщо на першому етапі діти не можуть переказати прочитане, то це не значить, що текст не зрозумілий, можливо, вони просто не зрозуміли питання і потрібно його переформулювати. Тому варто починати навчання тому, як навчити дитину переказувати текст або ті казки, які вже знайомі.

Як почати переказ?

В першу чергу, батьки самі повинні показати, як правильно переказувати прочитане.

  • Щоразу починаємо зі слів: Одного дня зимовим ранком, Жили-були і т. д.;
  • Розповідаємо хто герої і де відбувається дія (ліс, дім, село);
  • Допомагаємо з деталями розповіді, складними описами і послідовністю подій. Заздалегідь готуємо навідні питання, які допоможуть дитині.

Як допомогти школярам робити перекази?

  • Знизити темп мовлення. Коли діти читають вголос, особливо в класі при всіх, вони замислюються про якості читання, а не про сенс;
  • Попросити прочитати текст вдруге, більш уважно.
  • Пояснити ті слова, які діти бачать в перший раз, або не розуміє їх змісту;
  • Скласти план з опорними словами, включаючи героїв, місце дії і важливі події в оповіданні. Допомогти при необхідності, ставлячи питання щодо змісту прочитаного.

Дуже важливо допомагати дітям освоїти цей необхідний навик – адже навчання в школі практично повністю складається з переказу матеріалів з підручників.

І пам’ятайте, що успіх навчання залежить від багатьох факторів, таких як вік, розвиток мовлення, словниковий запас дитини, особливості пам’яті і темпераменту. Отже, чим раніше буде розпочато навчання, тим швидше і легше будуть досягнуті поставлені цілі.

Кілька порад для учнів про те як швидко запам’ятовувати прочитаний текст:

Залишити коментар