«Дюфастон» і овуляція: основні властивості препарату

Цей медичний препарат випускається у формі таблеток і має головне діюча речовина – дидрогестерон, яке за своїм хімічним, фармакологічними властивостями і структурою молекул нагадує природний гормон, що виробляється організмом – прогестерон.

Але оскільки він не є похідним тестостерону – природного гормону з чоловічого «набору» – то андрогенних побічних ефектів прогестагенового не має. Він не володіє негативними властивостями – андрогенної, естрогенної, анаболічну та термогенной активністю, не пригнічує кровотворні функції, не знижує метаболізм і не пригнічує роботу печінки.

Його призначають при прогестероновою ендогенної недостатності, так як він благотворно впливає на ендометрій, що не дає розвиватися гіперплазії, купірує надлишок естрогену. При цьому він не впливає на репродуктивні функції, не пригнічує менструальний цикл. Не впливає на зачаття і вагітність.

Препарат починає діяти через 2 години після того, як ви отримали дозу, а остаточно і повністю виходить через три повних діб.

Побічні дії спостерігаються досить рідко.

До них відносяться:

 • анемія гемолітичного характеру;
 • головний біль;
 • незначні порушення роботи печінки;
 • слабкість;
 • біль у животі;
 • алергічні реакції;
 • біль у молочних залозах;
 • проривні маткові кровотечі.

Якщо виник останній побічний ефект, то прийом препарату припиняти не слід, а навпаки, підвищити дозу.

Протипоказання одне – індивідуальна непереносимість.

Оскільки «Дюфастон» впливає на гормональну сферу, то приймати його без призначення лікаря небажано. Самолікування може надати несприятливий вплив на дозрівання яйцеклітини.

«Дюфастон» і овуляція

Овуляція – це природний фізіологічний процес, що відбувається в здоровому організмі жінки репродуктивного віку, під час якого зрілий фолікул розривається і яйцеклітина виходить. По матковій трубі вона починає свій шлях до матки.

Якщо вона зустрінеться в цей час зі сперматозоїдом, то запліднюється і впроваджується в стінку матки, де і почне розвиватися майбутня життя. Зустріч не відбулася – потрібно чекати настання чергового менструального циклу.

Якщо зачаття настав, то жіночий організм починає посилено виробляти прогестерон. Коли прогестерону недостатньо, вагітність закінчується невдало – ембріон відторгається.

Саме тому і призначають «Дюфастон» після закінчення овуляції – щоб вагітність протікала благополучно.

Гормон, який міститься в лікарському засобі, замінюючи природний, не допускає видалення плодового яйця з порожнини матки, так як купірує скорочення її м’язів.

При самоназначении препарату, незважаючи на те, що він є замінником природного жіночого гормону вагітності найчастіше не відбувається, хоча жінки вважають, що його прийом – це стимуляція вироблення яйцеклітини.

Чому так відбувається, пригнічує чи «Дюфастон» овуляцію? Вироблення клітини синтетичний аналог прогестерону не заважає, але на дозрівання фолікула може чинити несприятливий вплив.

Вплив «Дюфастона» на овуляцію

Настання вагітності залежить не тільки від роботи гормональної системи. Іноді досить для настання цього процесу виробляється гормонів, а жінка все ходить по лікарях.

Репродуктивність залежить від безлічі факторів, і гормональна система є лише одним із складових, нехай і найбільш важливих. Впливає на перебіг вагітності загальний стан організму, наявність статевих інфекцій, хронічних захворювань. Вже після запліднення, вагітність може перерватися, якщо порушується робота щитовидної залози, змінюється структура крові, недостатньо корисних речовин для формування органічних систем плода – природа бореться за здоров’я потомства своїми, іноді жорстокими методами, відтинаючи нежиттєздатні ембріони.

Коли жінка, не звертаючись до медичної допомоги, начитавшись медичних відомостей і надивившись на подруг, яким зберегти вагітність допомогло гормональний засіб, починає його приймати, а вагітність не наступає, вона впадає у відчай.

Якщо б вона уявляла, яким чином впливає «Дюфастон» на овуляцію, вона б не допустила помилки.

Якщо прогестерону в організмі виробляється досить, і настання вагітності не відбувається з інших причин, то замість стимуляції овуляції «Дюфастоном» відбувається її блокування. Прогестерон починає вироблятися у другій половині жіночого менструального циклу неспроста, після овуляції. Якщо зачаття настав, то організм захищає себе від подібного процесу повторно.

У деяких ссавців подібного не відбувається, і у них в матці завжди є «запасний» варіант. При втраті одного дитинчати настає наступна вагітність, яка може затриматися ще на деякий час, якщо період несприятливий – нестача корму або самка перебуває в стані стресу.

Людині такої здатності природа не дала, більше того, вона подбала про те, щоб поки що плід розвивається в матці – і деякий час потім поза її повторного зачаття не відбувалося. Блокує подальші овуляції підвищена вироблення прогестерону.

Як тільки організм перестає його виробляти постійно, повертається до циклічності, овуляції поновлюються.

Тому перед тим, як призначити «Дюфастон», гінеколог направляє жінку на УЗД-обстеження, щоб визначити, чи відбулася овуляція. І тільки потім призначає препарат. У деяких випадках день овуляції розраховується, виходячи із циклічності менструацій.

Коли власного прогестерону не вистачає, «Дюфастон» п’ють з першого дня циклу. Рівень показника гормону в крові визначають за аналізом крові.

Показання для прийому «Дюфастона» і способи застосування

Призначають препарат у наступних випадках:

 • при безплідді, внаслідок гормональної недостатності;
 • при загрозі викидня або звичному невиношуванні
 • під час проривних маткових кровотечах;
 • для лікування ендометріозу;
 • для усунення менструальних болів і аменореї.

На стадії планування препарат призначають з 15 по 24-й день циклу. Однак грамотний гінеколог розраховує курс лікування в індивідуальному порядку після спостереження за овуляцією в динаміці. У середині циклу проводиться УЗД обстеження, з чого робиться висновок, дозріває яйцеклітина в організмі жінки і якщо так, то коли.

Зазвичай при такому методі лікування, бажана вагітність настає швидко, проте до 20 акушерських тижнів «Дюфастон» не скасовують. Це допомагає запобігти неправильне розвиток органічних систем плода – дуже часто викидні відбуваються при відхиленні від нормальної фізіології – і зберегти вагітність, не даючи матці увійти в тонус. Прогестерон розслаблює м’язи плодохранилища.

Призначають препарат і в тому випадку, коли вагітність наступила самостійно, а потім поставлений діагноз – гіпертонус матки.

Дозування та кратність прийому «Дюфастона» уточнюються в залежності від встановленого діагнозу.

 • З профілактичною метою для запобігання дисфункціональної маткової кровотечі – 2 рази на добу по 1 таблетки з 11 по 25 день менструального циклу;
 • Замісна гормональна терапія – по таблетці раз на добу в один і той же час, від 14 до 28 день циклу – лікар сам вибирає період – поєднуючи з прийомом естрогенів;
 • Ендометріоз – 2-3 таблетки на добу, від 5-го по 25-й день циклу, але може бути обрана й інша схема;
 • Безпліддя – по таблетці на добу після овуляції до 25 дня менструального циклу. Лікування триває до півроку, потім роблять перерву;
 • Під час вагітності при загрозі викидня – 4 таблетки відразу і потім по 1 таблетці 3 рази на добу до повної стабілізації стану. Може застосовуватися й інша схема – 2 таблетки в день до 20 тижня вагітності;
 • При ПМС – 1 таблетка 2 рази на добу з 11 по 25 день циклу;
 • Дисменорея – по 1 таблетці 2 рази на день з 5 по 25 добу менструального циклу;
 • Щоб зупинити проривний маткова кровотеча, п’ють «Дюфастон» 2 рази в день протягом тижня.

Різка відміна ліків неможлива – дозу знижують поступово, гінеколог пояснює, як це зробити правильно.

Якщо різко припинити прийом, може виникнути проривний маткова кровотеча. Вагітність у цьому випадку зберегти не вдається.

Залишити коментар