Узд матки: на який день циклу робити дослідження?

Сучасні методи діагностики дозволяють отримати вичерпну картину стану організму. Ультразвукове дослідження – самий безпечний і безболісний спосіб, що отримав особливе визнання в акушерстві та гінекології. Якщо ви хочете пройти УЗД матки – на який день циклу робити процедуру і як правильно до неї готуватися?

Завдання та можливості

Регулярне проведення діагностичних процедур є одним з головних запорук жіночого здоров’я. УЗД малого тазу ставить перед собою низку цілей, пов’язаних з попередженням та виявленням захворювань. Ультразвукове дослідження матки та яєчників проводять:

 • для визначення причин больових відчуттів в животі;
 • при необхідності пошуку внутрішньоматкової спіралі;
 • при вагінальних кровотечах;
 • при пошуку причин безплідності;
 • для встановлення форм і розмірів статевих органів;
 • при запальних захворюваннях сечостатевої системи;
 • для підтвердження вагітності і визначення строку;
 • для перевірки сумнівних моментів при гінекологічному огляді.

Будь-які порушення в роботі репродуктивних органів можуть бути сигналом до необхідності проведення УЗД. Ця проста процедура дозволяє визначити більшість небезпечних гінекологічних захворювань.

Як і коли робиться УЗД матки?

Техніка ультразвукового дослідження жіночих статевих органів залежить від типу процедури. Існує три способи проведення.

 1. Трансабдомінальний. При такого виду дослідженні використовується портативний пристрій, за допомогою якого лікар досліджує матку і яєчники по зовнішній поверхні передньої черевної стінки. Цей тип дозволяє діагностувати запалення, новоутворення в матці і багато інші патологічні процеси. Найчастіше комплекс діагностичних процедур починають саме з трансабдомінального УЗД, після чого проводять трансвагінальне. Крім того, цей спосіб застосовується при обстеженні дівчат;
 2. Трансвагінальний. Таке дослідження передбачає огляд органів малого таза через піхву за допомогою введення спеціального датчика діаметром до 3 см. На пристрій попередньо надівається особливий латексний презерватив, після чого воно змащується гелем. Процедура абсолютно безболісна і триває близько 10-20 хвилин. Це найбільш точна діагностична методика, яка дозволяє візуалізувати найдрібніші гінекологічні проблеми.
 3. Трансректальне. Це УЗД проводиться через пряму кишку і теж вимагає використання латексного презерватива і гелю. Необхідність дослідження такого типу найчастіше виникає в тому випадку, якщо пацієнтка не мала статевих контактів, але при цьому є підозра на небезпечні патології репродуктивної системи.

На який день циклу робити УЗД матки?

Одним з важливих аспектів ультразвукової діагностики матки є термін проведення. Протягом усього циклу в цьому органі відбуваються певні зміни, тому правильно обраний час для УЗД дозволить точніше відобразити картину. Найбільш переважний час – через 3-5 днів після завершення місячних. Якщо провести відлік від першого дня менструації, то це 7-10 день.

Призначення УЗД на першу половину циклу обумовлено тим, що ендометрій на внутрішній поверхні матки в цьому часовому діапазоні ще зовсім тонкий. Це дозволяє простіше і якісніше розглянути будь-які патологічні зміни на тлі цього шару, у тому числі міоми і поліпи. Друга частина циклу характеризується потовщенням слизової матки, тому розгледіти дрібні освіти стає складніше.

Те ж стосується і УЗД яєчників: у другій фазі природну фізіологічну кісту органів, що утворилася з фолікула, можна легко сплутати з кістою патологічною. Це ускладнює діагностику і вимагає повторних обстежень. Тому маткові труби і яєчники досліджують у ті ж дні, що і матку.

Як повинна виглядати нормальна матка на УЗД?

Нормальні показники здорової матки при ультразвуковій діагностиці виглядають наступним чином:

 • орган розташований в центрі тазу, трохи ближче до передньої черевної стінки;
 • середня ступінь ехогенності;
 • грушоподібна форма поздовжні сканограмі;
 • овоїдна форма на поперечній сканограмі;
 • однорідність внутрішньої будови, представленого великою кількістю дрібних структур;
 • середня довжина матки у дітородному віці становить 52 мм (від 40 до 59 мм);
 • середня ширина тіла – близько 51 мм (від 42 до 62 мм);
 • товщина тіла найчастіше становить 38 мм (від 30 до 42 мм);
 • довжина шийки матки варіюється від 20 до 35 мм.

Найбільших розмірів матка досягає перед початком менструації, а найменші показники бувають перед секреторною фазою циклу.

Особливості підготовки

УЗД матки і яєчників вимагає від жінки спеціальної підготовки. Нюанси цього заходу залежать від типу дослідження. Однак є загальні рекомендації, актуальні для кожного з них. Так, за 2-3 дні рекомендується:

 • не проводити рентгенографію із застосуванням барію, так як це може спотворити результати УЗД;
 • не вживати їжу, що викликає підвищене газоутворення;

В день проведення УЗД потрібно повністю спорожнити кишечник.

Що стосується специфічних особливостей, то трансабдомінальне УЗД потребує наповнення сечового міхура. Тому за 40-50 хвилин до стартаа процедури доведеться випити 1-1,5 літра води. А ось перед трансвагінальним обстеженням, навпаки, міхур повинен бути порожнім. Перед трансректальним УЗД необхідно зробити клізму — приблизно за годину до заходу. У випадку з двома останніми типами дослідження необхідно повідомити лікаря про можливу алергічної реакції на латекс.

Гінекологічні дослідження органів малого таза за допомогою ультразвуку – безпечна та інформативна процедура, яка не має жодних протипоказань. Правильна підготовка і проведення в оптимальні терміни дадуть жінці можливість одержати точні і повні дані про стан здоров’я репродуктивної системи без будь-якого дискомфорту.

Залишити коментар