Підвернув ногу, опухла щиколотка, що робити для зцілення?

Невдало подвернутая кінцівку може обернутися миттєвим дискомфортом або тижнями відновлення в лікарні. Прикра неприємність може статися в самий несподіваний момент, коли непомічене перешкоду різко підвертає стопу вбік, а ногу пронизує різкий біль.

У таких випадках необхідно зуміти надати собі першу допомогу.

Наслідки травми

У більшості випадків, подворачивание ноги не несе ризику для здоров’я, крім тих ситуацій, коли пошкоджений гомілковостопний суглоб і опухла прилегла тканина. У таких ситуаціях зростає навантаження на зв’язковий апарат, кістки і мускулатуру: від того, як сильно вони травмовані, залежить тривалість лікування.

З-за того, що наслідки підвернулася ноги приймає на себе голеностоп, його рухливість помітно знижується. Так що ускладнення, які виникли при подворачивании стоп, пов’язані саме з ним: це розтягнення і розриви зв’язок, вивихи і переломи кісток.

Нерідко нога підвертається всередину, що призводить до розтягування зв’язок з зовнішньої сторони. В такому випадку виконати діагностику можна за характерним хрускоту: поява даної ознаки вказує на те, що кісточка щиколотки пошкоджена. Словом, ускладнення бувають різні: від легких до досить небезпечних.

Підвернув ногу, опухла щиколотка, що робити в домашніх умовах?

Якщо через кілька хвилин біль стихла, і людина легко стає на ногу – перша допомога не потрібна. Однак якщо неприємні відчуття не проходять – потрібно оглянути гомілковостопний суглоб і щиколотку. Підозрілою є і біль, яка не вщухає більше години, виникаючи і посилюючись при спробі йти. Більш небезпечний симптом – зміна форми і порушення рухливості суглоба з відхиленням ноги в сторону. У найбільш небезпечних ситуаціях відбувається деформація прилеглих кісток, що є ознакою перелому.

Якщо вивих має серйозні наслідки, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Поберегти підвернуту ногу. Важливо в найближчі пару днів вести нерухомий спосіб життя, звівши рух до мінімуму;
 • Охолодити пошкоджену ногу. Краще всього для цих цілей підійдуть кубики льоду, проте можна використовувати і рушник, змочений водою. Протягом перших двох днів прикладають холод на 20 хвилин кожні 4 години, але якщо шкіра дуже бліда, робити цього не потрібно;
 • Надіти на ногу щільну тканину. Це можуть бути гольфи, компресійні колготи або туга пов’язка: вони потрібні для того, щоб кісточка не спухла. Матеріал повинен бути обов’язково щільним, але при цьому не заподіювати дискомфорт, інакше буде порушений кровообіг судин. Рекомендується і злегка задерти набряклу ногу вгору, підклавши під неї невелику подушку або скатанное валик в ковдру.

При ушкодженні гомілковостопного суглоба також застосовуються і народні засоби:

 • Ріпчасту цибулю подрібнити на м’ясорубці і, загорнувши кашку в марлю, прикласти до ураженої ділянки. Отриманий засіб нанести на ногу і залишити на ніч;
 • Подрібнити цибулю на тертці і додати в кашку спирт в рівних частках. Настоювати протягом дня і прикласти компрес до ноги;
 • Листя столітника розрізати вздовж і прикласти соковитою стороною до пошкодженої поверхні ніг. Робити не більше десяти процедур.

Якщо біль здається нестерпним, можна прийняти стероїдні засоби з знеболюючим ефектом: Парацетамол, Ібупрофен і т. д. Ефективними також є і мазі: Фастум-гель, Индовазин, Диклофенак та інші.

Коли необхідна медична допомога?

Найпоширеніше пошкодження гомілковостопного суглоба – розтягнення зв’язок – проходить самостійно і без наслідків, але коли травма має ускладнення без допомоги лікаря не обійтися.

Існує кілька ознак, що вказують на ушкодження:

 • Після вивиху суглоб став обертатися з незвичайною траєкторією, погіршилася його рухливість;
 • З’явилася видима деформація кістки;
 • При зіткненні з шкірою у гомілковостопного суглоба виникає гостра біль;
 • Через чотири дні на постраждалу ногу раніше боляче наступати;
 • Сильні болі не проходять, опухла кісточка, виникла кровотеча;
 • Знизилася чутливість пошкодженої стопи з її повним або частковим онімінням.

При появі даних ознак потрібно терміново звернутися до лікаря. Як правило, для точної постановки діагнозу роблять рентгенографію, але іноді для підтвердження травми проводять УЗД гомілковостопного суглоба і комп’ютерну томографію. Якщо симптоми не дали про себе знати, рекомендується почекати і поспостерігати, як буде вести себе кінцівку: проведення обстеження через сім днів після травми достоверней, ніж зроблене безпосередньо після травми.

Профілактика

При частому подворачивании гомілкостопа потрібно уникати повторного травмування суглоба: це підвищує ризик ускладнень. Що стосується частоти ушкоджень, то найчастіше вони виникають під час активних занять спортом, тому тенісистам, футболістам і легкоатлетам необхідно робити розминочні вправи. Втім, отримати травми в домашніх умовах може і дитина.

Щоб їх уникнути, необхідно виконувати наступні правила:

 • Носити комфортне взуття. При плоскостопості варто купити собі ортопедичні устілки, а жінкам слід пам’ятати про те, що туфлі на підборах роблять суглоби крихкими;
 • Зміцнювати м’язи ніг. Для цього рекомендується робити комплекс вправ, що зміцнюють м’язовий апарат і знизять навантаження на ногу;
 • Бути уважним при ходьбі. Багато травми виникають із-за того, що людина ігнорує дане правило.

Підводячи підсумки, зазначимо, що, перш ніж почати лікування, необхідно провести обстеження, яке допоможе встановити діагноз.

Можливо, що звичайна на перший погляд неприємність на ділі має серйозні наслідки. Будьте здорові!

Залишити коментар