Ударно-хвильова терапія п’яткової шпори

У лікуванні такого неприємного захворювання, як плантарний фасциит, все більшу популярність навіть не у великих містах набуває метод ударно-хвильової терапії, який залучає лікарів і пацієнтів мінімальним числом протипоказань і можливих негативних наслідків.

Крім того, заявлено, що така методика не тільки лікує, але й усуває симптоматику, зокрема, больові відчуття. Наскільки в дійсності результативно лікування п’яткових шпор ударно-хвильовою терапією і в чому особливості процедури?

Що таке ударно-хвильова терапія?

Дана методика – досить молода, оскільки вона народилася лише в кінці минулого століття завдяки німецьким і швейцарським фахівцям.

Їм вдалося зробити майже неможливе: домогтися лікування, яке за своєю результативності в деяких ситуаціях не поступається хірургічного втручання, але при цьому не травмуються тканини, а також шкірні покриви, внаслідок чого процедура набагато безпечніше операції. Правда, вона не є абсолютно безболісною і все ж не позбавлена недоліків, але про це – трохи пізніше.

 • Для ударно-хвильової терапії використовується особливий прилад, що випускає звукові хвилі, частота коливається згідно з визначеними параметрами. Від їх впливу відбувається «блокування» імпульсів, що виходять з боку нервових закінчень, внаслідок чого знижується біль і загальна чутливість.

Однак, крім того, що дана методика дозволяє надати аналгезуючу дію, вона також впливає і на сольові відкладення, виводячи їх з тканин, що в свою чергу підвищує регенеративні здібності клітин і послаблює ступінь вираженості набряку на постраждалій області. Додатково проводиться стимуляція метаболізму в клітинах. Крім того, ультразвук може працювати і за принципом хірургічного скальпеля, тільки з меншою ймовірністю помилки – він ліквідує зони, які торкнулася патологія, не впливаючи на здорові ділянки, оскільки вони мають особливу еластичну мембрану, через яку хвиля не проникає.

 • Відповідно, ударно-хвильова терапія при п’яткової шпори дозволяє домогтися відразу 2-х цілей – зняття болю і запуску процесу відновлення. Також активізується циркуляція крові, знімається запалення і спазм, розсмоктується набряк.

Для повноцінного лікування лікарі радять проходити не менше 5-7 сеансів, між якими потрібен відпочинок. Він може бути як 3 дні, так і 3 тижні, що визначається станом пацієнта. Кожна процедура ударно-хвильової терапії триває до півгодини, але в деяких випадках – всього 10 хвилин. При загостренні неприємних симптомів в області локалізації шпори перерва між сеансами збільшують до їх зникнення.

Тут потрібно зауважити, що, безпосередньо після сеансу біль в області шпори зменшується приблизно на 20%, що відбувається протягом 5 годин. Подальший розвиток подій визначається тяжкістю захворювання – біль може повернутися, а може ослабнути ще сильніше.

Як проводиться процедура?

Перш ніж включити апарат, який впливає на шпору, лікар-ортопед повинен оцінити ступінь тяжкості проблеми і при необхідності додатково отримати результати більш серйозних обстежень – МРТ, рентгенографія.

Після цього пацієнтові потрібно буде також надати дані про швидкості згортання крові, оскільки ударно-хвильова терапія зачіпає і кровоносну систему, а також судини, змушуючи їх розширюватися.

Після проведених маніпуляцій можна починати сеанс, на перших хвилинах якого фахівець з’ясує, яка зона п’яти має найбільшу чутливість (біль), щоб саме туди посилати звукову хвилю.

Пацієнт може прийняти сидяче, так і лежаче положення. Зону, яка піддасться лікування, попередньо обробляють спеціальним гелем (як перед УЗД-діагностикою), а потім на неї кріплять передавач, за допомогою якого і буде проводитися хвиля. Для лікаря на цьому етапі важливо встановити елемент під правильним кутом, а після – задати частоту хвилі (приблизно 1500 імпульсів пацієнт повинен отримати за всю процедуру). Проникати на глибину близько 4 див.

 • Протягом всієї процедури уражена область отримує своєрідний масаж, оскільки хвиля, розходячись по рідини, йде вглиб, але з-за щільності кістки відображається про неї. За рахунок цього створюється вібрація, яка і впливає на хвору зону.

Лікарі стверджують, що ударно-хвильова терапія безболісна, і пацієнт крім легкої вібрації нічого не відчуває, проте відгуки про цю методику оскаржують дані слова. Більшою мірою це пояснюється чутливістю конкретного організму, а також кваліфікацією лікаря, який проводить процедуру, і навіть інтенсивністю спрямованих на уражену ділянку хвиль.

Показання до проведення процедури і заходи

Крім уже згаданої п’яткової шпори, ударно-хвильова методика може використовуватися і для вирішення інших проблем суглобів, хрящів і т. д. – від розтягнення зв’язок до відновлення після переломів (з метою прискорення зрощення кісток) і бурситу.

Незважаючи на цілий перелік позитивних сторін лікування п’яткової шпори ударно-хвильовою терапією, ця терапія має і цілий список протипоказань, серед яких традиційно значиться вагітність, а також:

 • захворювання інфекційної етіології на стадії загострення;
 • знижений артеріальний тиск;
 • проблеми з судинами ніг (особливо тромби, варикоз);
 • недоброякісні пухлини;
 • загострення проблем ЦНС;
 • крихкість стінок судин;
 • схильність до кровотеч;
 • порушення швидкості згортання крові;
 • перебої серцевого ритму.

Небажано проводити сеанси УВТ у осіб молодше 18-ти років, але цей момент обговорюється з фахівцем, який врахує всі ризики і переваги від такої терапії.

Лікування п’яткової шпори ударно-хвильової терапії: відгуки

Висока ціна за проведення однієї процедури (близько 1000 руб. за сеанс), а також її відносна невідомість для більшості пацієнтів призвели до того, що навіть після лікарського призначення люди продовжують сумніватися – а чи варто погоджуватися на цю методику. Що кажуть ті, хто вже встиг оцінити особисто ударно-хвильову терапію при п’яткової шпори? Відгуки з боку пацієнтів надихають:

 • Олена: УВТ – відмінна річ, і не тільки від шпори, яку я з нею лікувала. Знадобилося всього 6 процедур, щоб перестати боятися наступити на п’яту і повернутися до бігу, який закинула з-за хвороби. Цю ж методику довелося використовувати, коли сталося розтягнення зв’язок, правда, всього 3 процедури. Особливих неприємних відчуттів не пам’ятаю.
 • Катерина: З самою процедурою УВТ я познайомилася, коли лікувала артроз, а після неї ж прийшла зі шпорою. Відразу скажу, що це все ж боляче – що би хто про вібрацію ні говорив, а я серйозно відчувала проходить через п’яту хвилю. Однак у порівнянні з болем, яку я відчувала протягом дня, півгодини терпіння – ціна невисока. Для повного лікування мені лікар призначила 9 процедур, перерва між ними був приблизно 8-10 днів. Стан стабілізувався, шпора перестала турбувати.

Необхідно зауважити, що, за словами лікарів, видалення п’яткової шпори ударно-хвильовою терапією не дасть результату, якщо не розібратися з каталізатором цього захворювання. При всій своїй ефективності дана методика не може вважатися абсолютною панацеєю, оскільки не впливає на передумови до виникнення шпори. Тому вона повинна бути лише частина комплексного лікування, але не єдиним способом вирішення проблеми.

Залишити коментар