ІФА — розшифровка аналізу крові

Сьогодні аналіз крові може дати лікарям практично повну картину того, що хворий і хворів пацієнт. Мова йде про такому лабораторному дослідженні, як іфа.

Його розшифровка цікавить багатьох, адже він допомагає виявити СНІД та інші, не менш небезпечні, хвороби. Що ж показав Ваш аналіз? Давайте розбиратися!

Імуноферментний аналіз: що покаже, навіщо робити, як проводиться?

До числа високоточних інноваційних діагностичних методів відноситься і аналіз іфа. Що це таке?

Він дає можливість визначити антитіла до 600 алергенів, а також застосовується, щоб виявити антигени збудників хвороб (в основному інфекційних: вірусних гепатитів, ВІЛ, Сніду, Епштейн-Барра вірусу герпесу, токсоплазмозу, бореліозу, сифілісу), глистів, дослідити гормональний фон, дізнатися про наявність автоімунної патології, виявити маркери онкозахворювань.

Хоча існує 4 різновиди такої діагностики (непрямої, прямої, конкурентний аналіз та метод блокування), на практиці використовується тільки спосіб, який позначається абревіатурою ELISA. Якщо коротко, то суть його полягає в наступному: у фахівця лабораторії є планшет, що містить 96 лунок. На їх поверхні нанесені антигени різних збудників. У пацієнта беруть венозну кров і наносять її по крапельці в кожну з лунок. Це запускає реакцію між антитілом, який присутній в крові, і антигеном. В результаті утворюється речовина певного кольору. За інтенсивністю забарвлення і кількістю антитіл оцінюють результат.

Для ІФА-діагностики використовується кров з ліктьової вени, рідше – ліквор, навколоплідні води, секрет каналу шийки матки і рідина очного яблука.

Вчимося читати аналіз

Таке тестування крові дозволить встановити присутність в організмі антитіл 3 видів: IgM, IgA, IgG. Вони виробляються на різних стадіях хвороби. Якщо відбулося зараження, то спочатку з’являються IgM. Якщо іфа на антитіла M позитивний, що це означає? Їх наявність підтверджує, що є хвороба, а якщо людина здорова, то їх не виявлять. Титри IgM будуть зберігатися в сироватці крові приблизно 5-6 тижнів.

Позитивний аналіз на білки класу G розповість про те, що людина колись перехворіла такою недугою, тому він — носій інфекції, хоча сам і не хворий. Вони починають з’являтися після антитіл IgM (на 3-4 тижні). Їх можуть знаходити в крові протягом декількох років, а за певних інфекціях (прикладом можуть служити інфекційний мононуклеоз і сифіліс) вони залишаються в крові на все життя. Якщо людина перехворіла на кір, краснуху, цитомегаловірусом, токсоплазмозом, то антитіла G затримаються в організмі на 10 років.

Що стосується стафілококів, стрептококів, то імуноглобуліни до них знаходять у всіх. Тому для оцінки активності таких бактерій необхідно робити імуноферментний аналіз двічі, щоб оцінити, наростають чи титри. Антитіла IgG на гепатит А нерідко виявляють у здорових. Це пояснюється перенесеною інфекцією або зниженням імунітету. Але титри G до інших гепатитів (В, С, D) у тих, хто ними не хворий, не виявляють.

Якщо ж виявилися IgA, то у людини є хронічне інфекційне захворювання, тому необхідно починати лікування. Якщо в подальшому аналізі ці імуноглобуліни зникли, значить, інфекція знищена.

Важливо! Якщо аналіз ІФА роблять дитині, яка не досягла півтора років, слід враховувати одну особливість: в крові таких дітей можуть міститися імуноглобуліни класу G, які йому передав організм матері. Малюк не хворий, лікарі вважають, що це норма. Якщо ж виявлені IgM, це свідчить про те, що мало місце внутрішньоутробне інфікування або зараження сталося після народження, так як подібні білки не можуть проходити через плаценту.

Імуноглобуліни IgD в малих концентраціях можуть бути у всіх здорових людей. Вони досягають максимальних показників, починаючи з 10-річного віку. Кількість цього білка зростає у вагітних, хворих на бронхіальну астму, ВІЛ, системними хворобами сполучної тканини.

Є ще й імуноглобулін IgE. Він використовується виключно в паразитології.

Інтерпретація можливих комбінацій імуноглобулінів

Якщо робиться аналіз крові методом іфа, розшифровка багато в чому залежить від того, які саме тест-системи використовуються в лабораторії, тому що різні виробники застосовують свої референтні значення, на підставі яких дають характеристику показникам. Загальний принцип такий: перевищення встановленого значення слід трактувати як наявність патології в організмі пацієнта, який проходив дослідження.

Ось декілька варіантів розшифровки аналізу крові ІФА:

  • імунітету до інфекції немає — всі три імуноглобуліну (G, M, A) не виявляються;
  • розвинувся імунітет, отриманий після перенесеної інфекції або придбаний завдяки вакцинації, — антитіла IgG — позитивний, IgM і IgA – негативний;
  • інфекційний процес у гострій стадії — виявлені IgM, антитіла А і G можуть бути присутнім або відсутнім;
  • загострення наявного хронічного захворювання — аналіз показав позитивну відповідь на всі три типи антитіл (М, G, A +);
  • є хронічна інфекція — негативно – IgM, а IgG і IgA — +/-.

Однак щоб дати точну розшифровку, необхідно враховувати не тільки наявність, але і кількісний вміст різних антитіл. Приміром, про позитивному результаті на хламідіоз говорять такі значення: IgM — 1:8 і більше, IgG – 1:64 і вище. Якщо у дитини хламідійна пневмонія, то титри збільшуються до дуже високих показників — 1:2000-1:4000.

Важливо! Остаточний діагноз, у тому числі ВІЛ, не може бути поставлений тільки на підставі ІФА — потрібно і інше обстеження.

Отже: Ви здали аналіз на імуноглобуліни. Якщо він показав, що у Вас виявили антитіла класу М, то можна припустити, що відбулося первинне інфікування або загострився хронічний процес. Якщо виявлені одночасно титри М і G, це вказує на первинну інфекцію. Якщо через 3 тижні в крові помічені IgA (поодинці або в «компанії» з G), то мова йде про хронічному процесі.

Залишити коментар