Ознаки ожиріння внутрішніх органів

Ожиріння стало найбільш масовою епідемією по всьому світу. Деякі вчені називають причинами надмірної ваги велику кількість жирної і солодкої їжі в раціоні – фастфуд, напівфабрикати і десерти. Інші говорять про поведінкові зміни в основі зростання маси тіла.

Хвороби та їх наслідки

Однак існують генетичні, біохімічні та гормональні синдроми, які порушують механізм накопичення енергії.

Наприклад, ожиріння, спричинене ураженням гіпоталамуса – невеликого області мозку, регулює функцію гіпофіза і енергетичний баланс – призводить до надмірного апетиту, накопичення жиру. Людям з ендокринним порушенням не допомагають фізичні навантаження і правильне харчування.

Дослідження показало, що патології гіпоталамуса підвищують рівень інсуліну через активності блукаючого нерва, який з’єднує мозок і підшлункову залозу.

Тому люди навіть при низькокалорійній дієті, можуть відчувати почуття голоду, якщо гіпоталамус пошкоджений в результаті операції або інших хвороб.

Зайва вага пов’язана з низкою ендокринних захворювань, і механізми його появи залежить від патології:

 1. гіпотиреоз пов’язаний з накопиченням гіалуронової кислоти в тканинах, затримкою рідини, зменшенням серцевого викиду і зниження термогенезу (спалювання жиру);
 2. синдром полікістозних яєчників пов’язаний із зростанням рівня андрогенів у жінок, які викликають скупчення жиру;
 3. синдром Кушинга, що визначає взаємодію щитовидної залози і гормонів росту, призводить до утворення нових жирових клітин.

Вісцеральний жир: небезпеки ожиріння внутрішніх органів

Зайвий жир погано впливає на здоров’я, підвищує ризик розвитку раку, хвороб серця і печінки, діабет. Здається, що його легко розпізнати за відсутності талії. Але існують люди нормальної комплекції, у яких кількість жирових тканин перевищує норму.

У кожного є така подруга або друг, який їсть, що хоче, в тому числі шкідливу їжу, не займається фітнесом і не гладшає. На заході таку категорію людей називають «skinny fat» або худі товстуни, що мають жирові запаси всередині. Вони не щасливчики, а люди з ознаками ожиріння внутрішніх органів і позбавлені м’язової маси.

Внутрішні жирові відкладення навколо печінки, серця, нирок і виявляється за допомогою МРТ або УЗД. Жир, який видно зовні називається підшкірним. Однак всі люди, у яких присутня 20% зайвої ваги, мають також надлишок вісцерального або внутрішнього жиру. Саме він підвищує рівень холестерину, провокує запальні реакції, блокує артерії і підвищує артеріальний тиск.

Внутрішні жирові клітини виробляють маркери запалення, які циркулюють в крові, викликаючи хронічні хвороби, підвищує рівень інсуліну, лептину, збільшує вироблення тестостерону у жінок і знижує його кількість у чоловіків.

Інші ознаки ожиріння внутрішніх органів

Худого товстуни можна розпізнати за відсутність форм. Незважаючи на худобу, така людина не може похвалитися стрункістю, його тіло наче зліплено з поганого тесту – бовтається на кістках жир замість м’язів. Ніякої пружності — тільки целюліт і в’ялість.

Інші більш явні ознаки ожиріння внутрішніх органів – очевидні, і стосуються обсягу талії. Таких людей відносять до типу «яблук», які мають пивний животик навіть у непитущих, коли все зайве з’їдене відправляється саме на талію, маскує її.

Відсутність надлишкової ваги на стегнах, руках і грудях не захищає таких людей від зайвого жиру. Найчастіше до категорії яблук відносяться чоловіки. Рецептори естрогену направляють жіночі запаси жиру в області стегон, тому жіночі гормони роблять захисний ефект проти хвороб серця до початку менопаузи, після якої у жінок різко збільшується живіт.

Інші форми внутрішнього ожиріння

Жирові відкладення в печінці або жировий гепатоз – це поширене захворювання, пов’язане з надмірною вагою. Незрозумілі болі і дискомфорт в області живота, розлади і важкість у шлунку стають зрозумілими після УЗД печінки. Збільшення жирових відкладень в органі до 10-15% загрожує організму в цілому.

Жирове ураження печінки — це наслідок порушення метаболізму жирів, тому з’являється на тлі інсулінорезистентності та цукрового діабету. Провідником до хвороби є алкоголь, але ураження печінки відбувається і у непитущих, які не правильно харчуються або мають високий рівень заліза в крові.

Жирове ураження печінки має ряд зовнішніх ознак: постійна втома, нудота і слабкість, зниження апетиту, труднощі концентрації уваги. При розвитку хвороби печінки з’являється важкість у підребер’ї, на шкірі шиї з’являються темні плями. Іноді збільшення печінки можна діагностувати промацуванням під час огляду.

Як розпізнати зайву вагу ендокринного типу?

Порушення в тому чи іншому органі визначається ознаками ендокринного ожиріння.

Тироидальный тип пов’язаний з поредением зовнішньої частини брів, арочної формою неба, сухістю шкіри, випаданням волосся, червоністю щік, мішками під очима. Жир в основному накопичується вище лінії талії, на верхніх частинах рук і плечах. Характерно порушення пам’яті і погана переносимість холодної погоди. У випадках тиреоїдної недостатності з’являються камені в жовчному міхурі.

До ознаками гіпофізарного ожиріння у жінок відносяться: відкладення жиру в ділянці грудей, сідниць, стегон та нижньої частини живота, порушення менструального циклу, головні болі і порушення зору, потовщення шкіри біля коренів нігтів.

Порушення роботи гіпофіза і статевих залоз проявляється в появі численних родимок, порушенням менструального циклу у жінок, збільшеною відстанню між передніми зубами.

При поликистозе яєчників або порушення їх роботи у жінок грубіє голос, з’являється волосся на верхній губі.

Тимусное порушення відноситься до рідкісного типу. Вилочкова залоза антагонистична роботу статевих залоз, і захворювання може проявлятися розвитком астми, ожиріння або раптової смерті.

Симптоми ожиріння можуть включати слабкість, тяжкість в ногах, задишку, головний біль, оскільки ослаблення м’язів на тлі великої кількості жиру відображається на роботі всього організму, поступово приводячи до метаболическому синдрому і діабету. У жінок вісцеральне відкладення жиру набирає обертів після менопаузи, коли рівень естрогену знижується. Основна небезпека для жінок полягає в тому, що вони мають менш розвинену м’язову масу порівняно з чоловіками, тому швидко набирають жир.

Як побороти хворобу?

Лікування ожиріння починається з коригування способу життя, усунення факторів, які впливають на нього.

Неможливо змінити генетику, фігуру у формі яблука, але можна вплинути на ситуацію іншими шляхами:

 1. відмовитися від напівфабрикатів, жирної і солодкої їжі, консервів і газованих напоїв;
 2. обмежити спожитий
  ие алкоголю;
 3. харчуватися досить, закинути дієти з низькою калорійністю;
 4. полюбити спорт і більше ходити;
 5. навчитися справлятися зі стресами;
 6. спати до 7 годин за ніч.

Коли йдеться про гормональні порушення осі гіпофіза і надниркових залоз, то проти ожиріння можуть знадобитися лікарські препарати.

Якщо вага не падає при правильному харчуванні, хорошому сні і фізичної активності, пора йти до ендокринолога.

У жінок першою ознакою ендокринного ожиріння завжди стають проблеми з менструальним циклом: рясні або мізерні виділення, відсутність менструації.

Як бачите, перемогти ожиріння реально, якщо повністю зайнятися вирішенням даної проблеми. Будьте стрункими і здоровими!

Залишити коментар