Низький білок в крові при вагітності: причини, норма, профілактика

Для повноцінної роботи всіх систем організму людини потрібно стежити за рівнем білка в крові, який виконує безліч важливих функцій: відповідає за імунітет, згортання крові, бере участь у будівництві клітин.

Особливо важливо підтримувати нормальний рівень білка при вагітності, оскільки саме ця речовина забезпечує розвиток плода, здатність материнського організму протистояти різним вірусним захворюванням.

Однак часто у вагітних жінок спостерігаються відхилення від норми в більшу або меншу сторону, що вимагає термінового коригування за допомогою дієти або медикаментозних засобів.

Загальний білок у крові: норма при вагітності

Рівень протеїну визначається за допомогою біохімічного аналізу крові, взятої з вени. Дослідження проводиться вранці, до сніданку.

На результат впливають навіть невеликі нюанси, тому необхідно ретельно виконати всі рекомендації з підготовки:

 1. Напередодні не слід багато є. Потрібно, щоб між забором крові та прийомом їжі був великий інтервал – від восьми годин. Тому, якщо є звичка вечеряти пізно ввечері, краще утриматися від їжі перед здачею аналізу.
 2. Не можна пити солодкий чай до дослідження. До процедури можна вживати тільки очищену, обов’язково негазовану воду.
 3. Приходити в клініку для забору крові треба натщесерце.

Норма для жінки під час вагітності на порядок нижче, ніж у звичайної людини. У неї загальний білок повинен знаходитися в межах від 55 до 65 г/л, в той час як у дівчини, що не збирається поки ставати матір’ю, білок може досягати 85 г/л. Така різниця пояснюється змінами, що відбуваються в материнському організмі.

Низький білок в крові при вагітності: причини

Загальний білок може бути нижчою, ніж показники, які диктує норма під час вагітності. Якщо різниця незначна, то, швидше за все, це пов’язано з погрішностями дослідження. Під час процедури забору матеріалу для аналізу важлива не тільки підготовленість вагітної жінки, але і те, наскільки туго затягнутий джгут, в якому становищі перебуває пацієнтка. Занадто низький білок при вагітності можуть обумовлювати такі причини:

 • Наявність захворювань печінки (цироз, гепатит, пухлини).
 • Проблеми з травною системою (панкреатит, запалення кишечника).
 • Важкі форми отруєння.
 • Порушення роботи нирок.
 • Надлишок або нестача води в організмі.
 • Онкологія.
 • Спадкові захворювання.
 • Аутоімунні хвороби.
 • Тривале голодування або незбалансоване харчування.

Наявність яких-небудь захворювань призводить до того, що білок не засвоюється організмом жінки. Якщо його рівень виявився низьким, необхідно терміново обстежитися, щоб визначити причини цього. Виходячи з них, призначається курс лікування, спрямований на усунення проблеми. Своєчасне виявлення і виправлення недоліку протеїну допоможе виносити малюка здоровим.

Далеко не завжди загальний білок у крові знижений при вагітності із-за якихось проблем зі здоров’ям. Іноді це пов’язано лише з неправильним харчуванням, відсутністю в раціоні білкової їжі.

Як підняти білок в крові при вагітності

Жінка, яка готується стати матір’ю, повинна особливо ретельно стежити за своїм здоров’ям, адже від цього залежить багато чого: нормальне протікання вагітності, повноцінне розвиток плода, своєчасне народження дитини. Саме тому при наявності найменших відхилень, виявлених дослідженнями, не можна відкладати прийняття необхідних для лікування заходів.

Перше, що потрібно зробити – сходити з результатами аналізів до свого лікаря, спостерігає вагітність. Не варто самій намагатися розібратися з проблемою, задаючи питання на різних форумах і дотримуючись порад невідомих людей. Такий підхід може тільки погіршити ситуацію, яка спочатку могла бути зовсім не небезпечною. Консультація з лікарем допоможе знайти потрібне рішення. Його рекомендації слід виконувати неухильно.

Підняти рівень загального білка при вагітності можна двома способами:

 1. Медикаментозно. Призначення ліків здійснюється тільки після того, як були визначені причини виниклих змін. Доктор рекомендує препарати, виходячи з діагнозу та стану вагітної жінки. Вони можуть бути спрямовані на лікування хвороб, що зумовили недолік протеїну, або на допомогу організму в засвоєнні останнього.
 2. Дотримання дієти. Одна з найчастіших проблем жінок під час вагітності – відсутність збалансованого харчування. Причини цього можуть пояснюватися поганим апетитом, сильним токсикозом, коли певні продукти провокують у вагітної напади нудоти або просто харчовими звичками, що склалися у дівчини ще до вагітності.

Часто нестача протеїну спостерігається у вегетаріанок, не стежать за достатнім споживанням білкової їжі. У всіх цих випадках єдиним вірним способом виправити проблему є дотримання спеціальної дієти.

Харчування при низькому рівні білка

Існує спеціальний список продуктів, які потрібно вживати при зниженні протеїну. Виглядає він таким чином.

Найбільш насичені білком продукти:

 • сир;
 • кисломолочна продукція;
 • риба;
 • морепродукти;
 • горіхи;
 • м’ясо.

Продукти з середнім вмістом протеїну:

 • жирне м’ясо;
 • ковбаса;
 • яйця;
 • молоко.

Також перелік рекомендованих до вживання продуктів, що містять різні овочі, фрукти, ягоди, майже не містять білок, але необхідні для насичення організму корисними мікроелементами, без яких протеїн може просто не засвоїтися.

Щодо жирної їжі, сирокопчених виробів є застереження: від них не слід повністю відмовлятися, однак потрібно вживати таку їжу в обмежених кількостях. Жінкам під час вагітності рекомендована добова норма білка вдвічі більше, ніж зазвичай. Також важливо пам’ятати про різноманітність меню: не можна постійно харчуватися одним і тим же набором продуктів.

Профілактичні заходи

Профілактика зміни рівня протеїну в крові також пов’язана з харчуванням. Можна виділити кілька простих правил, які потрібно виконувати постійно, а не тільки при вагітності.

 1. Регулярне харчування без пропусків прийомів їжі (їх повинно бути не менше чотирьох за день).
 2. Включення в раціон страв тваринного походження: риба, яйця, м’ясо.
 3. Вживання кисломолочної продукції, бобових, горіхів.
 4. Регулярне пиття води (не менше літра щодня).
 5. Споживання достатньої кількості овочів, фруктів.
 6. Відмова від куріння, алкоголю.

Також слід постійно стежити за своїм здоров’ям, щоб запобігти розвитку захворювань, що ведуть до зміни рівня протеїну при вагітності.

Низький білок в крові при вагітності — часта проблема багатьох жінок. Вона може сигналізувати про наявність і розвиток серйозних захворювань, які потребують негайного лікування, або бути наслідком неправильного способу життя, харчування.

Майбутньої матері необхідно постійно стежити за тим, щоб в її організмі були присутні всі важливі для здоров’я – її і дитини – речовини, ретельно виконувати всі вимоги та рекомендації доктора, включаючи проведення додаткових досліджень.

Саме від свідомості та відповідальності жінки під час вагітності залежить здоров’я її малюка.

Залишити коментар