Очні зуби у дітей – коли прорізуються, симптоми, видалення

Очні зуби – назву швидше народне, ніж медичне. Скоріше всього, що їх назвали з тієї причини, що коріння зубів локалізуються в безпосередній близькості від очних нервів. Будь-які запальні процеси в цій галузі можуть стати причиною сльозотечі, кон’юнктивіту, сильні болі в області очних ямок і т. д.

З-за цієї особливості видалення іклів відбувається тільки після сильної анестезії і руками досвідченого лікаря. Цікавий факт: раніше вважалося, що невірно вирваний очної зуб цілком може стати причиною сліпоти.

Що потрібно знати про очних зубах?

У дітей і дорослих ікла ростуть як на нижньому, так і на верхній щелепі і, як ви розумієте, і там і там їх по дві штуки. Очні займають простір між малими молярами і бічними різцями. У маленьких дітей їх прорізування стосується місця посеред бічних різців і звичайних молярів.

Як і всі їх «сусіди», очні зуби закладаються у дітей ще на стадії їх ембріонального розвитку, ось тільки в кісткову тканину вони проникають набагато глибше.

Характерні відмінності, якими володіють ікла у дітей і дорослих, виглядають наступним чином:

 • Глибоко залягає одиничний корінь, трохи сплощений з боків;
 • Ґрунтовна «важка» коронка, два ріжучих краю якої утворюють гострий кут;
 • Кілька плоска форма коронки;
 • Мовна і губна поверхні коронки, що контактують у ріжучого краю;
 • Очні ікла, розташовані зверху, як у дорослих, так і у дітей стикаються більш широкими площинами, мають довгі ріжучі краї, та й на вигляд вони більше нижніх.

Те, де саме знаходиться ікло, його форма і грунтовність в цілому – найкраще, що могла придумати природа. Завдяки своєму розташуванню і будовою очні зуби сприяють утриманню і розрізання навіть дуже твердої їжі. Тому за їх здоров’ям і цілісністю треба стежити з особливою ретельністю.

Прорізування очних зубів у дітей: симптоми і терміни

Прорізування іклів викликає у дітей досить хворобливі симптоми, а саме:

 • Тривале підвищення температури тіла супроводжується ознобом, ломотою і т. д.;
 • Набряк порожнини рота і носових ходів, із-за чого виникає фізіологічний нежить, закладеність носа і утруднене дихання в цілому;
 • Постійна примхливість, стривоженість і плаксивість, які заважають малюкам спокійно спати, бавитись та їсти. З-за цього прорізування стає справжнім випробуванням не тільки для них, але і для всієї родини;
 • Запальний процес в місці появи іклів;
 • Розлад стільця;
 • Занепад захисних сил організму;
 • Кон’юнктивіт і рясне сльозотеча. Ці симптоми можливі у випадку занадто близького розташування коренів до початку очного нерва.

Якщо у дітей лізуть ікла, і цей процес супроводжується підвищенням температури до позначки 39 і більше градусів, має місце сильна діарея, кашель, блювота і ознаки інтоксикації організму, має сенс терміново звернутися до педіатра. Цілком можливо, що ви просто плутаєте симптоми прорізування та отруєння.

Прорізування очних зубів: як його полегшити?

Симптоми появи іклів у дітей складно проігнорувати, тим більше що є перевірені способи зменшення ступеня їх прояву.

До таких можна віднести наступні заходи:

 1. Масування набряклого ділянки десни чистим пальцем або спеціальним силіконовим насадкою на нього. Останню потрібно попередньо охолодити в холодильнику, а сам масаж передбачає слабку пальпацію, але ніяк не розтирання і не сильний тиск;
 2. Для дітей давно роблять пристосування, що полегшують процес появи зубів. Називаються вони прорізувачі, мають форму бублика, зроблені з гіпоалергенного харчового силікону, а всередині заповнені дистильованою водою. Перед використанням аксесуар кладеться в морозилку на 10 хв, а потім пропонується дитині. Як правило, у дітей є бажання постійно тягнути в рот різні речі, і, кусаючи яскраву іграшку, вони непомітно для себе полегшують свої страждання;
 3. Хворобливі симптоми вдається тимчасово нейтралізувати за допомогою знеболюючих дитячих гелів за типом «Камистада» або «Калгеля». Зазвичай їх виражену аналгезуючу дію починається ледь не з перших хвилин нанесення, а воно може тривати кілька годин поспіль. Так у дітей з’являється можливість повноцінно поспати або нормально поїсти;
 4. Закладеність носа у дітей, у яких прорізуються очні ікла, рекомендується усувати шляхом закапування «Отривина», «Фармазолина» або іншого судинозвужувального кошти, відповідного віку;
 5. Жар, озноб і ломота, викликані підвищенням температури, знімаються спеціальними жарознижувальними продуктами для дітей. Дозволено використовувати «Ібупрофен» у формі сиропу або свічок, супозиторії «Анальдим», «Вибрукол» і т. д.

Якщо ви є прихильником народної медицини, то для дітей, у яких дуже болісно ріжуться очні ікла, можна порадити наступні засоби:

 • Ромашковий настій, який потрібно випивати в кількості трьох-чотирьох ч. л. на добу;
 • Змазування ясен бинтиком, змоченим у відварі шавлії. Краще, щоб малюк полоскав їм рот, але з малими дітками це дуже проблематично;
 • Використання охолоджених твердих фруктів або овочів в якості «гризунків». Почистіть моркву, свіжу буряк, щільне яблуко або грушу;
 • Хворобливі, запалені і припухлі ділянки десни можна обробляти аптечним настоєм валеріани, для чого зручно користуватися ватною паличкою;
 • Введення в раціон малюка вітамінізованих і молочних продуктів в обсязі, більшому, ніж зазвичай.

Очні зуби у дорослих: специфічні моменти

Після випадання молочних очні ікла у дітей формуються в 9-10 років (стосується нижнього ряду) і в 11-12 (актуально для верхнього ряду). Як правило, вони мають постійне місцезнаходження, хоча зустрічається і аномальне їх розташування. Останнє може бути результатом генетичного збою, серйозної помилки дантиста в процесі видалення молочних зубів або адентії – загибелі зачатків постійних зубів.

Всі ці дефекти прикусу реально виправити за допомогою брекетів, кап або сучасного вирівнювання ряду шляхом виривання кривих його складових і впровадження імплантів.

Очної зуб: видалення

Видалення пропонується дантистами в тому випадку, якщо очні ікла у дітей не вдається врятувати шляхом консервативного лікування. Неприродна і несвоєчасна втрата молочного зуба здатна стати першопричиною неприродного і некрасивого прикусу у дітей, тоді як для дорослих вона може закінчитися нездатністю нормально жувати і тотальної невпевненістю у власній привабливості.

Як вже говорилося вище, видалення кликів відбувається в крайніх ситуаціях.

Проводити його повинен професійний стоматолог, інакше підвищується ймовірність таких ускладнень:

 • Накладення швів в результаті розтину десни. Останнє робиться заради більш швидкого і безпечного витягання зуба;
 • Запалення або сухість лунки;
 • Набряк і запалення ділянки десни;
 • Пошкодження очного нерва;
 • Луночковое кровотеча;
 • Тривала болючість ясен і неприємний запах з рота.

Всі зазначені наслідки можуть трапитися з кожним із нас. Головне – це не ігнорувати необхідність повторного відвідування дантиста і не займатися самолікуванням.

Залишити коментар