Чи допомагати дитині робити уроки?

Перший клас – серйозне випробування не тільки для маленького школяра, але й для його батьків. Дитина має звикнути до нового режиму, освоїти зростаюча кількість обов’язків і кожен день виконувати домашні завдання. Бажання батьків допомогти йому і взяти хоча б частину роботи на себе зрозуміло, але наскільки воно корисно – питання відкрите.

Більшість батьків в прямому сенсі починають повторне навчання з першого класу, роблячи всі завдання разом зі своєю дитиною, вивчаючи особливості програми та проводячи по кілька годин в дитячій кімнаті, поки все не буде готове.

Допомагати робити уроки теж можна по-різному. Одні батьки вважають, що диктувати малюкові вирішення завдань і виводити його рукою палички в зошиті – це навчання. Інші намагаються обмежити власне втручання і дати дитині можливість самому писати, рахувати, читати, робити помилки і вчитися їх виправляти.

Щоб зрозуміти, як правильно діяти, потрібно постаратися спрогнозувати, до чого приведуть ті чи інші дії. Крім того, дорослим потрібно вирішити для себе: дитина вчиться отримувати хороші оцінки або вчиться отримувати нові знання і самостійно освоювати нову інформацію. Тоді буде легше визначитися в обсягах допомоги.

Роль батьків в процесі навчання

Основне завдання дорослого – допомогти дитині в організації свого часу і розподілу сил. Батьки не повинні робити уроки за своїх дітей, підказувати, сидіти над ними по кілька годин і контролювати написання кожної букви. Важливо навчити дитину вчитися, щоб з часом він міг це робити сам. І нести відповідальність за отриманий результат.

Зробити це не так складно, як може здатися. Потрібно пам’ятати про батьківської ролі і обсязі необхідного участі. У цьому допоможе дотримання таких принципів:

  1. З перших днів навчання треба докласти максимум зусиль, щоб допомогти дитині перебудуватися на новий режим. Забирати його зі школи, годувати обідом, промовляти, скільки у нього є час на відпочинок і навіщо він потрібний дитячому організму, готувати до виконання домашніх завдань та контролювати їх виконання. Алгоритм повинен бути простим, зрозумілим і чітко здійсненним. Тоді першокласнику буде нескладно до нього звикнути і надалі виконувати самостійно.
  2. Важливо правильно розподіляти час дитини, щоб уроки робилися не поспіхом, а спокійно і послідовно. І навчити його робити те ж саме. Через кожні 20-30 хвилин робити невелику перерву, дати йому можливість відпочити, а потім нагадати, що пора попрацювати ще. Тільки коли все буде закінчено, можна дозволити собі повноцінний відпочинок.
  3. Батьки повинні залишатися спокійними і врівноваженими. І хоча це одна з найскладніших завдань для молодих мам і тат, потрібно намагатися тримати себе в руках. Допомогти цьому може спогад про власне дитинство і домашніх завданнях. Як не хотілося нічого робити, як до останнього відтягувався нелюбимий предмет, як придумувалися різні заважають обставини. Згадати це і спробувати допомогти дитині подолати це, мотивувати його посмішкою і підтримкою, а не покараннями і погрозами.
  4. З кожним разом присутність батька при підготовці домашнього завдання повинно зменшуватися. Сьогодні просиділи над листом півгодини, завтра дві букви дитина написав без мами, через кілька днів мама тільки направила, а потім прийшла і перевірила. Організація процесу набагато важливіше постійної присутності і контролю.

У деяких сім’ях батьки допомагають робити уроки дітям навіть у старшій школі, тому що вони просто не привчені займатися самостійно.

Мами і тата зазвичай мотивують це тим, що, якщо вони підуть і дозволять дитині робити все самому, на наступний день він отримає погану відмітку. Але адже це буде його оцінка. І у віці 10-12 років і навіть старше підліток уже має розуміти відповідальність за це. Адже його навчання потрібно не батькам, а тільки йому.

Як привчити дитину до самостійності

Щоб дитині із самого початку було легше адаптуватися до шкільних правил, батькам доведеться докласти зусилля. Перш за все, треба з ним поговорити, і бажано, щоб при цьому були присутні і мама, і тато. Можливо, таких розмов буде кілька, але підготовка до школи починається саме з підготовки свідомості малюка. Потрібно пояснити йому важливість навчання, пообіцяти підтримку і допомогу, але обов’язково зробити акцент на дорослих обов’язки, які у нього тепер з’являються.

Щоб після школи дитині було простіше розподілити свій час і приділити увагу всіх уроків, можна скласти план або розпорядок дня. Частково його можна прописати, а дещо намалювати. Важливо, щоб дитина бачила, що після закінчення шкільних уроків є ще кілька справ, які він обов’язково повинен зробити. І домашнє завдання – одна з таких справ.

Деякі батьки думають, що дитину потрібно звільнити від будь-яких інших справ по дому, щоб тільки він встигав робити уроки. Насправді, чим більше у нього буде обов’язків, тим швидше він сам навчиться розподіляти свій час і все встигати.

Важливо хвалити його кожен раз, коли все виходить, і підбадьорити, якщо він не встиг. Позитивний настрій і впевненість батьків передається дітям, вони ростуть сильними і самостійними. А ось зменшити кількість додаткових секцій та гуртків бажано. Краще залишити одну-дві, які допомагають дитині розслабитися і по-справжньому приносять задоволення. А решта додати через пару років, коли режим буде чітким і розміреним.

Робити уроки на чернетки – важливий етап для дитини, який допоможе йому не боятися робити помилки. Він повинен знати, що в чернетці може писати як завгодно, черкати і пробувати кілька варіантів вирішення завдань. А знайшовши правильний – переписати його в чистовик. Особливо важливо привчити його працювати з чернетками, якщо він робить уроки сам до приходу батьків. Тоді їх можна буде просто перевірити і переписати начисто.

Таким чином, щоб розібратися, чи варто робити уроки разом з дитиною, потрібно для початку визначити, який результат хочеться отримати. Мета батьків навчити дитину вчитися самостійно, тоді він в будь-якому віці зможе засвоювати потрібну йому інформацію і легко освоювати нове.

Залишити коментар