Ніж сантоку: японська класика в європейській кухні

Ніж сантоку – це ріжучий інструмент для приготування їжі родом з країни висхідного сонця. Японці люблять цей ніж, оскільки він є універсальним і зручним. У перекладі з японської мови, слово «сантоку» означає «три хороші речі» або «три варіанта використання», що сповна відображає технічні характеристики цього інструменту.

З його допомогою можна працювати в будь-якій техніці різання, яка бажана вашої душі. Словом, один цей інструмент може замінити вам відразу кілька традиційних ножів на кухні.

Спочатку використання багатофункціонального ножа сантоку було не таким, як зараз. Його розробили в якості заміни, або запасного варіанту французької ріжучого інструменту для оброблення яловичини. Потім його адаптували під потреби японської кухні, і він став по-справжньому універсальним засобом як в професійній, так і в домашній кулінарії.

Важливі плюси сантоку та мета його застосування

Цим інструментом дуже зручно працювати.

Для чого він потрібен?

В першу чергу, для оброблення м’яса, риби та інших мускулястих продуктів. Також він ідеально підходить для подрібнення овочів та фруктів на рагу, суп, салат або інші закуски.

Зрозуміло, використовувати його краще саме з прямими цілями. Хоча іноді господині ріжуть їм навіть хліб, застосовуючи японський кухонний ніж для всіх важливих цілей.

Деякі, обзаводитися даними інструментом, начисто забувають про його аналоги, оскільки він перевершує їх у багато разів за своїм якісним характеристикам.

Він стане оптимальним придбанням для практичних людей, які не хочуть захаращувати свою кухню масою інструментів.

Отже, для чого і як використовуються ножі сантоку?

Ключові відомості про корисний інструмент

Розміри і форма сантоку оптимальна для нарізки дрібними кубиками, пластами і соломкою. Нарізати при цьому можна і м’ясо, і овочі. Але, хоча в японських ножах характерною особливістю є універсальність, їх краще не перевантажувати.

Наприклад, якщо ви бажаєте здійснювати повноцінну розрубування м’яса, вам краще додатково придбати стандартний топірець, який призначений для рубки кісток і сухожиль. І перевантажувати цим сантоку точно не варто. А якщо ви працюєте переважно з м’якоттю, його покупка стане для вас найкращим рішенням.

Сантоку має лезо у формі «баранячі ноги». Це забезпечує дрібний зазор між різальною кромкою і обробною дошкою при використанні. Таким чином, найбільш цей інструмент підходить для нарізки рівними рухами по напрямку вниз. Також їм зручно здійснювати плавні переходи при фігурної нарізки. Даний кухарський ніж має деякі обмеження щодо розгойдування, тому хрящі та інші щільні включення, особливо в м’ясі або рибі, їм краще не різати.

Для чого ж потрібен ніж сантоку?

Для того, щоб подрібнювати продукти традиційними способами:

 • Кубиками;
 • Соломкою;
 • Півкільцями;
 • Кільцями;
 • Квадратами;
 • Шатківницею.

В принципі, його можна використовувати для оброблення м’яса та риби за умови знаходження в продукті невеликих хрящів і кісток.

Довжина леза у даного інструменту менше, ніж у традиційних. Класичний японський сантоку має максимально хорошу балансування, а от західні його аналоги не відрізняються такою. Якщо ви хочете купити справжній інструмент, вам краще купувати, ніж саме японського виробництва.

Зручно різати ножем сантоку?

Безумовно. Однак ви повинні бути знайомі з техніками нарізки продуктів, щоб досягти дійсного комфорту у приготуванні.

Правильна техніка різання

Багато початківці, так і досвідчені господині, задаються питанням про те, який же зручніше – кухарський ніж, або сантоку?

Однозначної відповіді тут дати не можна, оскільки у різних людей абсолютно різні уявлення з цього приводу. Деяким рішуче незручно тримати в руках японський інструмент, інші ж, одного разу спробувавши працювати з ним, більше ніколи не повертаються до звичних кухарським інструментів. Але не можна не виділити головного – сантоку дійсно більш практичний і універсальний, ніж звичайний кухарський ніж.

А тому якщо ви прагнете до практичності, вам варто вибрати для постійного використання саме його.

І звичайно, щоб використовувати інструмент вам було зручно, необхідно знати техніку кухарського захоплення інструмента.

Правильний захоплення:

 1. Візьміть лезо, стискаючи його великим і вказівним (підігнутим) пальцем правої або лівої руки (в залежності від того, ви правша або лівша);
 2. Іншими трьома пальцями обхопіть рукоятку ріжучого предмета;
 3. Не слід стискати інструмент пальцями занадто сильно, оскільки це може призвести до непотрібного дискомфорту, через якого ви не зможете використовувати ніж протягом тривалого часу. Ваш захват повинен бути не занадто міцним, але твердим і впевненим – це найголовніше в техніці різання продуктів. Балансуючи в цьому плані, ви зможете працювати протягом досить тривалого часу, і не будете відчувати жодних незручностей.

Найбільш поширеними помилками в плані захоплення є ті, коли кухар уявляє, ніби в його руці знаходиться меч. Ні в якому разі не можна класти вказівний палець на зворотний бік леза – так ви можете поранитися.

Маленькі ножі тримають прямо в долоні, поперек пальців. Великий палець при цьому відставлений трохи вгору, а всі інші підігнуті під сам інструмент. Такі вироби зазвичай використовуються для чищення деяких овочів і фруктів.

При нарізці продуктів використовуються різні частини леза. Зазвичай упор робиться на його середину. Та частина леза, що розташовується біля вістря, застосовується для так званої «делікатною» нарізки, коли потрібно дуже дрібно нашаткувати продукти або зелень. П’ята (протилежна вістря сторона) використовується в тих випадках, коли необхідно нарізати щось тверде. Тобто там, де потрібно прикладати найбільше сил.

Загальні рекомендації щодо вибору і експлуатації

Який би ніж ви планували придбати, вам потрібно придивитися до його якісних характеристик.

Вибирати інструмент потрібно ретельно і обережно. Не варто вірити всьому, що скаже вам консультант в магазині. Потрібно спочатку вивчити характеристики металів, з яких можуть бути виготовлені такі інструменти, і вибрати серед них підходящий для себе. Зрозуміло, краще всього набувати ніж з нержавіючої сталі, оскільки він підходить для більшості продуктів і не має властивості псувати їх окисляющимся металом. Також можна звернути увагу на такі матеріали леза, як вуглецева сталь, високовуглецева сталь і легована сталь.

Загальні рекомендації щодо правильної експлуатації ножів:

 1. Інструмент завжди повинен бути заточеним. Різати продукти тупим ножем не тільки незручно і небезпечно, але і шкідливо для самого інструменту;
 2. Якщо ви зберігаєте ножі в ящику, після миття їх слід насухо витирати;
 3. Ніколи не залишайте інструменти в раковині на ніч. Якщо сьогодні ви не можете вимити весь посуд, то очистіть хоча б їх;
 4. Зберігати ножі краще всього в дерев’яних підставках;
 5. По можливості не ріжте на скляній дошці. Вона дійсно є більш гігієнічним, ніж дерев’яні, або навіть пластикова, однак при її використанні ножі дуже швидко затупляются і приходять в непридатність. Ви повинні зробити вибір – або ви забезпечите собі простоту миття посуду, або тривале й продуктивне життя різального інструменту.

Правильне використання і зберігання ножів дуже важливо для їх тривалої і прийнятною експлуатації. Ставтеся до цього інструменту з належною увагою, і він відповість вам довгої і корисною службою.

Залишити коментар