Маранта: догляд в домашніх умовах, сорти, розведення, боротьба з хворобами

Молитовна трава — саме так називають маранту квітникарі. Ті, хто вже знають, як доглядати за марантой в домашніх умовах, напевно неодноразово спостерігали щоденний ритуал цього тропічного представника флори. У вечірній час доби кімнатний квітка піднімає свої листя-лапищи вгору, трохи підкручуючи їх і демонструючи лише зовнішню пластину. А до ранку «руки» маранти опускаються, відкриваючи людському погляду всю красу її дивовижного «принта».

Ця квітка — яскравий представник сімейства багаторічних трав, які так і називаються — «Марантовие». Цікавий факт: квітка названий на честь відомого середньовічного цілителя, який займався глибоким вивченням флори, — Бартоломео Маранта. Листя цієї квітки зверху набагато яскравіше і контрастнішим, ніж знизу. В горщиках і діжках тропічний кущ, як правило, виростає сантиметрів до 30-40, а тому — запросто поміщається на підвіконнях міських квартир. Втім, деякі «одомашнені» сорти маранти можуть «вистрілити» вгору до півтора метрів.

Маранту дуже люблять дизайнери. За рахунок свого соковитого і яскравого забарвлення квітка нерідко використовують в якості акценту в інтер’єрах квартир-студій, просторих заміських котеджів та закладів громадського харчування. До того ж догляд за квіткою маранта не вимагає особливих зусиль і матеріальних витрат. Так що рослина це не тільки ефектний, але і «зручне».

Одна з назв маранти — «десять заповідей». Мабуть, хтось порахував кількість темних цяток на верхній стороні листя одного з сортів квітки. Їх виявилося рівно десять. Логіка рахівника була проста: раз рослина іменують молитовним, значить, плями на листі — не що інше, як символ десяти заповідей Господніх.

Видове різноманіття

Точно сказати, звідки конкретно квітка перекочував в наші широти, досить складно. Але це однозначно були або центральні частини Американського континенту, або західна Індія. Саме в цих куточках земної кулі пістрява трава була виявлена вперше.

Найчастіше у вітчизняних будинках зустрічається маранта беложильная — в самих різних варіаціях. Зрідка на підвіконнях і в зимових садах квітникарів-професіоналів можна побачити маранту гребінець. Але це, швидше, виняток із правил. Даний сорт досить рідкісний і в наших краях зустрічається нечасто. Інші популярні різновиди маранти представлені в таблиці.

Таблиця — Одомашнені сорти маранти та їх особливості

Назва сорту Забарвлення фону Особливості
Керховена — Зелений середньої інтенсивності — Найпопулярніший сорт;
— по обидві сторони від середньої жили розташовані коричневі плями;
— слабко виражені поздовжні жили
Массанжа — Зелений середньої інтенсивності краю і світло-зелений – в центрі — Друга назва – маранта чорна;
— яскраво виражені поздовжні жили;
— наявність коричневих мазків між поперечними жилами
Мариселла — Глибокий темно-зелений — Наявність широкої зубчастої смуги в центрі листа;
— поздовжні жили світлого забарвлення
Красножильная або триколор — Темно-зелений;
— іноді має коричневий відтінок
— Наявність світло-салатового смуги по центру;
— яскраво виражені поздовжні жили;
— наявність чітких бордових прожилок з боків
Б’юті Кім — Зелений середньої інтенсивності — Наявність темних зелених, а місцями коричневих плям на листі;
— наявність крапин жовто-салатового кольору;
— великі фрагменти світлих тонів
Эмерал Б’юті — Зелений середньої інтенсивності — Широка центральна смуга світлого забарвлення;
— наявність хаотично розміщених світлих плям

Принципи догляду за марантой

Виростити маранту в домашніх умовах під силу навіть квітникарю-новачкові. Головне — не «засмажити» тропічний кущ в літній період і грамотно його поливати.

Температура

Кімнатні умови маранту цілком влаштовують. Для цього рослини абсолютно неважливо, в якому місці будинку вона знаходиться: тропічної траві підійде будь освітлення. Судячи з відгуків досвідчених квітникарів, горщик можна поставити хоч на підвіконня, хоч у глибині кімнати. Єдине, чого робити точно не варто, — підставляти горщик з квіткою під палючі прямі промені сонця. Оптимальною для маранти вважається температура від 18°С до 20°С. Максимальна — 28°С. Мінімальна — 14°С. Ідеальної локацією для маранти буде вікно, яке дивиться на північний захід або на схід.

Вологість

Достатній рівень вологості — важливий критерій для здоров’я квітки. Оптимальний показник вологості, який повинен видавати гідрометр біля горщика з рослиною, — 70%. Цього можна досягти, встановивши рослина біля акваріума або поставивши діжку в широкий наповнений водою піддон. В літній період потрібно проводити часті обприскування листя. Мінімум раз в тиждень, але можна частіше.

Горщик з марантой можна вписати в інтер’єр ванної кімнати, якщо в ній є вікно. Завдяки високій вологості в цій частині будинку молитовне рослина буде почувати себе на п’ять з плюсом і перетворитися в оригінальний інтер’єрний штрих.

Полив

Коли за вікном спека, поливати маранту слід частіше звичайного. Висохлий верхній шар грунту в горщику — сигнал того, що рослина мучить спрага. Для поливу слід використовувати тільки фільтровану воду.

Маранта погано ставиться до хлорованої воді. Надлишок хлору рано чи пізно призводить до появи хворобливих темних плям на листовій пластинці.

Підгодівля

Догляд за марантой в період цвітіння і активного росту припускає обов’язкову підгодівлю. Період внесення добрив починається на початку весни і закінчується в кінці літа.

Підгодовувати рослину потрібно двічі на місяць — у перших числах та в кінці місяця. Якщо додати в грунт занадто багато підживлення, рослина відреагує на надлишок корисних речовин хворобою листя.

Можна використовувати будь-добриво, призначене для декоративно-листяних кімнатних квітів. Алгоритм дій передбачає три кроки.

 1. Беремо 1 л води.
 2. Додаємо в нього 1 г добрива.
 3. Перемішуємо і використовуємо для поливу.

Зимові особливості

У зимовий період ніякого особливого догляду маранта не вимагає. Квітникар повинен переконатися в тому, що з вікна, на якому стоїть горщик з рослиною, не дме холодне повітря. Цей кімнатний квітка не терпить протягів, тому віконну раму краще трохи утеплити.

Згідно філософії фен-шуй, маранта повинна стояти в будинку на робочому столі або поблизу шкільної парти. Послідовники даоської практики впевнені: вона сприяє засвоєнню нових знань і допомагає представникам підростаючого покоління правильно вибрати майбутню професію.

Пересадка

Пересаджувати маранту слід кожен рік. Бажано робити це у весняний період, коли рослина остаточно прокидається після зимівлі. Ємність для пересадки завжди повинна бути більше попередньої. При цьому матеріал горщика абсолютно неважливий. Маранта однаково добре реагує як на пластик, так і на глину. Алгоритм пересадки передбачає вісім дій.

 1. Беремо дві частини листової землі.
 2. Додаємо одну частину перегною.
 3. Додаємо одну частину хвойної грунту.
 4. Висипаємо трохи піску.
 5. Якісно дренируем суміш грунтів.
 6. Додаємо в отриману суміш трохи подрібненого деревного вугілля.
 7. Насипати дренаж на дві третини горщика.
 8. Зверху насипається грунт і пересаджуємо рослина.

Магазинний торф використовувати для приготування ґрунту під пересадку не варто. За відгуками, маранта погано росте в такій землі.

Цвітіння

Суцвіття маранти — зовсім не те, заради чого вирощують цю тропічну красуню. Подібне видовище не доставляє естетичного задоволення, а лише виснажує материнське рослина. Повірте бувалим садівникам на слово: цвіте маранта не дуже красиво, та й цей період обмежується лише кількома днями. Щоб не дати колосовидним суцвіттям витягнути з материнського стебла всі соки, краще на корені припинити цей процес. Як правило, квітконіс видаляють в зародку, перешкоджаючи таким чином його розвитку.

Якщо ви маєте намір розмножити тропічну траву насіннєвим способом, дозвольте маранта зацвісти і дочекайтеся появи плодів. Кожен такий плід — це коробочка, в якій міститься одне насіння.

Формуюча обрізка

Час від часу деякі стебла пишного куща спрямовуються вгору, обганяючи побратимів у зростанні. У таких випадках потрібно обрізати маранту. Інакше кімнатний квітка знайде безглузду хаотичну форму.

Існує повір’я: будинок, в якому є маранта, — це територія без сварок і розбіжностей. У такому будинку подружжя живуть душа в душу. Мабуть, це найкраща відповідь на питання, чи можна тримати маранту будинку?».

Способи розведення

Бажання збільшити кількість марант в будинку рано чи пізно приведе читача до глави про способи розведення молящейся трави. Існує два ефективних способу — живцювання і ділення куща.

Варіант № 1

Особливості. Вегетативний спосіб розмноження можна застосовувати при кожній пересадці. При цьому чим більше материнське рослина, тим на більшу кількість «дітей» вдасться його розділити.

Алгоритм дій

 1. Дістаємо кущ з горщика.
 2. Поділяємо таким чином, щоб кількість коренів в кожному відокремленому фрагменті було приблизно однаковим.
 3. Розсаджуємо фрагменти по горщиках.
 4. Змочуємо грунт теплою водою.
 5. Накриваємо поліетиленом.
 6. Після появи молодих пагонів поліетилен прибираємо і продовжуємо традиційний догляд.

Варіант № 2

Особливості. Щоб розмножити маранту листям, беремо живці, що залишилися після формувальної обрізки кімнатної квітки. Кращий час для розмноження — пізня весна. Однак цей метод можна застосовувати цілий рік, якщо материнське рослина відмінно себе відчуває і нічим не хворіє.

Алгоритм дій

 1. Живці висотою 8-10 мм опускаємо у воду.
 2. Чекаємо появи корінців довжиною 3-4 див.
 3. Вкорінюємо майбутню тропічну красуню в грунт.

Хвороби маранти і способи лікування

Будь-який дискомфорт відбивається на якості листя молящейся трави. Надмірний холод чи спека, тривала відсутність поливу — всі ці проблеми миттєво перероджуються в хвороби листків, що видно з наступної таблиці.

Таблиця — Захворювання маранти і способи їх лікування

Хвороба Причина Лікування
Листя сохнуть — Не вистачає вологи — Обприскування стебел з пульверизатора водою кімнатної температури;
— відновлення графіка поливу
Листя скручується — Занадто низька температура повітря — Поступове збільшення температури в приміщенні;
— неприпустима різка зміна температурного режиму
Листя бліднуть і жовтіють — Переміщення горщика в затемнене місце;
— щотижневе добриво рослини протягом місяця
— Сонячний опік

Питання про те, як доглядати за марантой після покупки, особливо актуальне тоді, коли придбання квітки відбувається в зимовий період. Температурні режими в садовому центрі і у вас вдома можуть сильно відрізнятися. Постарайтеся максимально згладити перехід, щоб захистити рослину від стресу.

Методи боротьби з шкідниками

Найчастіше молитовну траву вражають такі шкідники, як щитівка і павутинний кліщ. Інший раз позбутися від паразитів допомагають водні процедури. Але якщо стан здоров’я кімнатної квітки не поліпшується, варто вдатися до «хімічної атаки». Що робити — описано в таблиці.

Таблиця — Способи боротьби з комахами-шкідниками

Комаха Симптоми хвороби Лікування водою Лікування хімічними препаратами
Щитівка — Висип на вузьких частинах аркуша;
— поява липких крапель;
— жовті ділянки на листі
— Приготувати мильну воду;
— нанести розчин за допомогою губки на листя рослини;
— змити в процесі обприскування
— Розвести системний інсектицид;
— полити розчином грунт;
— обприскати листя;
— зробити те ж саме через тиждень
Павутинний кліщ — Дуже світлий, зблідлий колір листя;
— множинні мініатюрні проколи у листі
— Провести обприскування і обмотати горщик з рослиною поліетиленовим пакетом на добу-двоє;
— промити стебла і листя під гарячим душем (температура 55°С)
— Провести обприскування акарицидами

Маранта — одна з небагатьох кімнатних мешканок, несуть не тільки красу та естетику, але і користь. Суцвіття, які так виснажують квітка, мають загальнозміцнюючою дією на організм і є незамінним компонентом багатьох натуральних дієтичних добавок. А склоподібний корінь часто зустрічається у складі баночок з дитячим харчуванням для малюків-алергіків і тих, хто страждає на атопічний дерматит.

У народі кажуть, що вирощування маранти в домашніх умовах — це заняття-антистрес: диво-квітка поглинає негатив і фантастичним чином лікує господарів будинку від безсоння і неврозів. Вірити в це чи ні — кожен вирішує для себе сам. Можливо, дива не станеться, але естетичну насолоду власникам цього колоритного рослини вже точно гарантовано.

Відгуки: «Маранта — вибір тих, хто не любить возитися з квітами, але любить красу!»

Маранта з’явилася в моєму будинку випадково і після переїзду єдина не захворіла і не припинила ріст, а навпаки розрослася і навіть зацвіла. Квітка невибагливий, хоча коли я заводила її вперше, вона не прижилася. Моя різновид триколірна, красножильная. Я посадила квітку в горщик з керамзитом і поставила на холодильник, він у мене низький, стоїть біля вікна. Саме там вона почала цвісти. Зараз квітка знаходиться в залі, у відносній затененности, тому що на кухні прохолодно і протяг, чого маранти не люблять, вони теплолюбні. Але на весну переставлю назад. У мене вона не стоїть, так би мовити, а ніби плететься. Мені дуже подобається ця квітка, тьху-тьху, він росте у мене добре на відміну від інших невибагливих рослин. Я раджу всім, хто не дуже любить возитися з квітами, але любить красу. АЛЕ, хоча маранта не любить занадто сильного контролю, забувати про неї не можна. По можливості пшикайте її, стежте за вологістю землі. А так просто знайдіть їй тепленьке і в міру яскраве місце в будинку, але часто переставляти теж небажано.

Nimeria

З кімнатною рослиною під назвою маранта, я знайома вже досить давно. З усього сімейства марантових, вважаю її найменш примхливим рослиною. Але все ж маранта досить вибаглива в своєму догляді. Рослина невисока, моє зросла приблизно до 20 см. Довгий час я не знала, що маранта цвіте. Цінувала її за гарні великі листя овальної форми, світло-зелені або блакитні, мають темні плями. А одного разу влітку моя маранта зацвіла, що дуже мене здивувало, так як на той момент я не знала, що вона цвіте. Квітки її маленькі, утворюють кісточки або колосся, світло-бузкового кольору, дуже ніжні. Вважаю це кімнатна рослина досить вибагливим у догляді. Маранта не переносить різкі перепади температури. Як-то саме із-за раптової зміни температури, ледь не загинула одна з моїх марант. Влітку намагаюся притіняти від занадто спекотного сонця, не виносить перегріву. Живе моя маранта в півтіні, при яскравому світлі листя втрачають свою яскраву забарвлення, стають блідими. Поливаю водою кімнатної температури, досить рясно. Регулярно обприскую листя. Це дуже вологолюбна рослина. Розмножують маранту діленням рослини, коли пересаджую. Вкорінюється досить складно. В цілому, рослина маранта мені дуже подобається. Вважаю її досить цікавою рослиною. Любителі-квітникарі безсумнівно не розчаруються у придбанні цього кімнатного квіточки.

kseniya

Залишити коментар