Мурайя: вирощування з насіння, пересадка, розмноження і чому не цвіте

Мурайя в останні роки знаходиться на піку популярності. Невибагливість у відході, гарне цвітіння і корисні властивості забезпечили їй любов більшості квітникарів. Екзотичний вічнозелений багаторічник гармонійно вписується в будь-який інтер’єр. Які особливості має догляд за мурайей в домашніх умовах?

Природний ареал зростання рослини — тропічні ліси. Кімнатна культура, яку також називають «імператорським деревом», «апельсиновим жасмином, часто застосовується в нетрадиційній медицині, кулінарії. Зрілі плоди мурайи їстівні, корисні, навіть приємні на смак.

Зовнішній вигляд і особливості екзотичного квітки

Мурайя зарахована до сімейства рутових. Рід включає вічнозелені чагарники і дерева. Відомо кілька різновидів культури, деякі з них успішно вирощуються в якості кімнатної рослини. Сімейство рутових вважається прямим родичем цитрусових культур. Ягоди мурайи не тільки їстівні, але і містять корисні речовини.

Тільки що з’явилися пагони опушені. З віком опушення втрачається. Листя мурайи непарноперістосложние, темно-зеленого кольору, шкірясті, еліптичної форми. Від листя виходить приємний запах.

Квітки мурайи дрібні, білі або блідо кремові, з вираженим ароматом. У деяких різновидів збираються в суцвіття. Висушені квіти мурайи — лікувальна або ароматична добавка до чаїв. Плоди дозрівають довго — до чотирьох місяців. Визрілі плоди набувають насичений червоний колір.

Одну з різновидів — мурайю Кеніга — прозвали деревом каррі. Її висушене листя використовують як пряну добавку до овочевих і м’ясних страв.

Популярні кімнатні різновиди

Рід нечисленний — в нього входять лише вісім різновидів мурайи. Тільки два види з восьми приживаються в квартирних умовах.

 1. Мурайя Кеніга. Рослина родом з Індії. Окремі екземпляри в дикій природі досягають п’яти метрів. Листя невеликі, перисті. Білі квіти утворюють досить великі суцвіття, виділяють сильний, але не важкий аромат. Після цвітіння дозрівають подовжені, майже чорні плоди з глянцевою шкіркою. Цей різновид відрізняється складністю вирощування.
 2. Мурайя волотиста. Росте у вигляді високого чагарника, іноді досягає триметрової висоти. Листя у рослини довгі і вузькі. Квіти бувають одиночними або зібраними в густі суцвіття, виділяють виражений пряний аромат. Визрілі плоди червоного кольору, приємні на смак. Повноцінне цвітіння починається не раніше п’ятого року життя. Порівняно з мурайей Кеніга, відрізняється невибагливістю.

Цвітіння і дозрівання плодів мурайи можна спостерігати цілий рік. На кущі одночасно формуються бутони, розпускаються квіти і дозрівають плоди.

Догляд за мурайей: створюємо «тропічний клімат»

Як для будь-якого тропічного рослини, для «апельсинового жасмину» створюють певні параметри мікроклімату — вологості, температури, освітлення. В іншому рослина не вибаглива. Як правильно доглядати за мурайей?

 • Освітлення. Найкраще мурайя зростає при яскравому розсіяному освітленні. На південному вікні притіняють. З східної і західної сторони притіняти не обов’язково — тільки в саму жарку погоду. Влітку корисно виносити мурайю на свіже повітря. На балконі або в саду для горщикового рослини знаходять місце, захищене від вітру, опадів, прямих променів сонця.
 • Температура. Влітку мурайя воліє помірні температури, близько 20-25°С. Восени температуру починають поступово знижувати, взимку доводять її до 17°С.
 • Полив. Це вологолюбна рослина. Якщо ви забудете полити мурайю, вона відразу опустить листя. Влітку поливають рясно і часто, але застою води в області кореневої системи не допускають. До зими інтенсивність поливів знижують. Поливають рослину по мірі необхідності, з урахуванням температури змісту.
 • Вологість. Для мурайи створюють умови підвищеної вологості. Листю вимагається щоденне обприскування чистою, теплою, відстояною водою. У гігієнічних цілях протирають листя і пагони мурайи вологою тканиною. Пізньою весною і влітку рослину раз на тиждень купають під теплим душем. Взимку батареї завішують мокрою тканиною. Для підтримки постійно високого рівня вологості горщик ставлять на піддон з декоративною галькою, щодня підливають в нього воду. Дно горщика не повинно контактувати з водою.
 • Грунт. Для мурайи використовують пухкий грунт. Кислотність — нейтральна або слабокисла. Допускається використання магазинних почвогрунтов для цитрусових з додаванням будь-якого розпушувача — кокосового волокна, крупного піску, вермикуліту. Чим молодше рослина, тим вище потреба в пухкості грунту. Будинку грунт для мурайи готують з листяної землі, дерну, перегною і крупного піску.
 • Підживлення. Добрива вносять в теплий період — з березня до вересня. Використовують комплексні мінеральні препарати. Підгодовують кожні два тижні. Під час цвітіння можна підгодувати органічними добривами.
 • Пересадка. Пересадка мурайи в інший горщик виконується по мірі необхідності. Дорослі рослини перевалюють раз у три роки, молоді потребують щорічної заміни грунту і горщика. Привід для позапланової пересадки мурайи — загнивання коренів, грибкові захворювання, поява деяких шкідників, закисання ґрунту. Догляд за мурайей після пересадки — помірна вологість ґрунту, захист від сонця, протягів, виражених температурних перепадів. Підгодівлі припиняють на місяць.

Для повноцінного цвітіння потрібно формувати крону мурайи. Ранньою весною довгі пагони вкорочують на третину, зрізають зростаючі всередину куща гілки. Кущ мурайи періодично повертають іншою стороною до джерела світла — для рівномірного формування крони. Додатково прищипувати пагони протягом літнього сезону не потрібно.

Способи розмноження

Застосовується насіннєвий і вегетативний спосіб розмноження. Перевага віддається насіннєвому способом — живці повільно і погано вкорінюються.

Насінням

Вирощування мурайи з насіння в домашніх умовах вважається основним способом розмноження. Єдиний недолік — насіння мурайи швидко втрачають схожість. Чим вони свіже, тим вища ймовірність їх проростання. Оптимальний варіант — використання насіннєвого матеріалу зі свого рослини. Беруть кісточку зі свіжого, добре визрілого плода. Для отримання міцних сіянців мурайи дотримуються наступній послідовності дій з чотирьох кроків.

 1. Перед посадкою кісточки замочують на добу в теплій воді. Для швидкого проростання можна додати стимулятор росту.
 2. Висаджувати насіння краще в торф’яні таблетки, щоб не пошкодити кореневу систему при подальшої пересадки. Їх попередньо розмочують. У центр кожної торф’яної таблетки кладуть по кісточці, заглиблюють, злегка прикривають торфом.
 3. Торф’яні таблетки складають на дно плоскої ємності, накривають прозорою кришкою або плівкою. Ставлять у тепле, освітлене сонцем місце. Періодично торф’яні таблетки зволожують, тепличку щодня провітрюють, видаляють конденсат.
 4. В залежності від температури перші сходи з’являються через один—два місяці. Укриття після проростання знімають. На стадії двох—трьох справжніх листків сіянці мурайи прямо в таблетці можна розсадити по невеликих горщиках.

Живцями

Розмноження мурайи живцями — більш складний метод. Укорінюються вони довго і погано. Живці нарізають з запасом — тільки частина з них дасть коріння. Субстрат використовують легкий — суміш піску з торфом.

Діють за наступною схемою з чотирьох кроків.

 1. Гострим ножем нарізають верхівкові живці з молодих, не здерев’янілих пагонів мурайи. Залишають по дві пари листків, обрізують їх наполовину.
 2. Підстава черешка обробляють препаратом «Гетероауксин» або іншим стимулятором коренеутворення. Висаджують в піщано-торф’яну суміш під невеликим кутом.
 3. Грунт зволожують, живці накривають пластмасовими стаканчиками або прозорою плівкою. Живці тримають в теплі. По можливості організують нижній підігрів. Зволожують регулярно — пересихання землі не допускають.
 4. Вкорінені живці мурайи розсаджують по окремих горщиках. Великі ємності не потрібні, достатньо взяти горщики діаметром 10-15 см

Сіянці мурайи, вирощені з насіння, зацвітають на другий рік. Спочатку слабке цвітіння, квіти поодинокі. З віком їх кількість збільшується. Цвітіння послаблює молоду мурайю, тому перші два роки бутони рекомендується обривати.

Поширені помилки вирощування

Неправильні умови утримання, пропущені поливи, відсутність дренажу та інші похибки в догляді за мурайей можуть призвести до ряду проблем. В несприятливих умовах у рослини знижується декоративність, спостерігається пожовтіння листя, іноді воно навіть гине. Таблиця підкаже, що виправити, щоб мурайя добре росла і радувала вас цвітінням.

Таблиця — Помилки у догляді за мурайей та їх наслідки

Проблема Причина Усунення проблеми
Сохнуть листя мурайи — Різкі температурні перепади;
— висока температура і сухе повітря в приміщенні;
— пересихання грунту;
— дуже об’ємний горщик
— Нормалізують умови утримання мурайи, дотримуються основних правил догляду
З’являються коричневі плями на листі — Сонячний опік — Притіняють від відкритого сонця
Опадає листя мурайи — Нестача світла;
— невідповідний температурний режим
— Ставлять мурайю в більш освітлене місце;
— нормалізують умови утримання
Кущ росте повільно — Нестача харчування;
— сперте повітря всередині приміщення;
— щільна грунт;
— занадто тісний горщик;
— нашестя шкідників
— Мурайю регулярно пересаджують у міру розростання кореневої системи;
— кімнату систематично провітрюють;
— вносять збалансовані добрива згідно графіку
У мурайи жовтіють листя — Недостатній полив;
— загнивання кореневої системи;
— поява шкідників на листках
— Регулюють режим поливу;
— перевіряють стан кореневої системи, пересаджують мурайю при її пошкодженні;
— оглядають на наявність шкідників
Опадають квітконоси, сохнуть кінчики листя — Сухе повітря;
— нестача вологи у ґрунті;
— висока температура
— Обприскують повітря навколо мурайи;
— підвищують вологість будь-якими способами
Не цвіте мурайя — Невідповідний розмір горщика (занадто тісний або надміру просторий);
— нестача поживних речовин;
— купівля голландської мурайи (часто не цвіте)
— Мурайю пересаджують в горщик відповідного розміру;
— регулярно підгодовують рослина збалансованим добривом
Листя мурайи жовтіють, покриваються плямами, жилки залишаються зеленими — Хлороз — Обприскують засобами з вмістом заліза хелати
Після цвітіння не зав’язуються плоди — Тривала спека — Мурайю притіняють від сонця, намагаються уникати надто високої температури;
— у спекотні дні ставлять у півтінь, часто обприскують

Іноді буває, що після пересадки мурайя повністю скидає листя. Це обумовлено сильним стресом і можливим пошкодженням коренів. Після відновлення кореневої системи з’являться нові листя. До цього моменту мурайю не підгодовують, поливають помірно, щодня обприскують. Судячи з відгуків, корисно помістити рослину в тепличку, щотижня обприскувати слабким розчином стимулятора «Епін».

Шкідники і хвороби

До шкідників мурайя досить стійка. Але невідповідні умови утримання іноді все ж таки призводять до атак комах. Найчастіше доводиться стикатися з павутинним кліщем. Його поява і масове поширення провокує сухе повітря. Більш детальну інформацію про шкідників дивіться в таблиці.

Таблиця — Шкідники мурайи

Комаха Ознаки ураження Способи боротьби
Павутинний кліщ — На листках з’являються маленькі світлі точки, які швидко перетворюються в великі знебарвлені ділянки;
— мурайя покривається тонкою павутиною;
— листя жовтіє, сохне, обпадають
— Проводять обрізку з видаленням сильно пошкоджених пагонів, видаляють засохлі листя;
— обприскують препаратом «Актеллік», на кілька годин надягають на рослину поліетиленовий пакет;
— обробку повторюють з тижневими інтервалами до повного зникнення шкідників
Щитівка — З’являються коричневі горбки на листках і стеблах мурайи;
— рослина виглядає пригніченим, повільно зростає;
— листя бліднуть і обпадають
— Стебла мурайи очищають від шкідників механічним способом;
— місця масового скупчення комах протирають спиртом або мильною водою;
— обприскують препаратами «Інта—вир», «Вермитек»
Попелиця — Молоді пагони мурайи скручуються, покриваються липкими виділеннями комах;
— листя жовтіють і обпадають
— Купають мурайю під душем з використанням розчину господарського або калійного мила;
— обприскують настоєм листя тютюнової пилу або будь-яким препаратом з вмістом перметрина
Борошнистий червець — У пазухах листків мурайи утворюються грудки білої «вати»;
— стебла, черешки і підстави листя покриваються білястим восковим нальотом;
— листя опадає
— рослина уповільнює зростання
— Обприскують рослина будь-яким системним інсектицидом «Актеллік», «Вермитек»;
— обробку проводять тричі, з тижневими перервами

Стикатися з хворобами доводиться вкрай рідко. Єдина проблема мурайи — коренева гниль, яка виникає в результаті систематичного перезволоження субстрату або зараження грибком. Хвороба проявляється появою цвілі на кореневій шийці рослини, почорніння пагонів і листя. Лікування полягає у видаленні всіх уражених частин мурайи, обробки фунгіцидами, обмеження поливів і пересадки з повною заміною грунту.

Знаючи, як доглядати за мурайей, можна домогтися стабільного цвітіння і плодоношення. Культура вважається невибагливою, але чуйно реагує на невідповідні умови утримання. Мурайя — рослина довгожитель. При правильному догляді рясність цвітіння з кожним роком буде тільки збільшуватися.

Залишити коментар