Флюс у дитини: причини, симптоми і лікування

Ви помітили, що ваш малюк поводиться неспокійно, і при цьому у нього розпухла десна? Ймовірно, це флюс. Старші діти при цьому захворюванні виявляють скарги на сильний пульсуючий біль у роті. Флюс у дитини може з’явитися в будь-якому віці, однак найчастіше дане явище починається тоді, коли молочні зуби вже прорізалися у повному обсязі.

Також патологія може дати про себе знати при зміні зубного ряду.

Що це за хвороба?

Що таке флюс за своєю суттю?

Це запальний процес, локалізований в області окістя. У медичній практиці дане явище носить наукова назва «періостит». Що ж робити, якщо флюс у дитини, і як допомогти своєму малюкові позбутися від болісної болю? Обов’язково показувати його лікаря, або таке захворювання можна вилікувати народними засобами?

Взагалі, флюс – це застаріла назва даної хвороби, і зараз воно використовується тільки в просторіччі.

Медики називають це явище периоститом, і трактують його як інтенсивний запальний процес, локалізований в надкостничной області. Окістям називається пориста тканина, яка покриває і захищає кістки верхніх і нижніх щелеп.

По мірі розвитку патологічного процесу, запалення залучаються і інші тканини, особливо м’які. Ясна починають хворіти і розпухати, а потім під ними проявляються гнійні кульки різних форм і обсягів.

Флюс молочних зубів у дітей безпосередньо пов’язаний з проникненням у надкостнічний область інфекції. Це може відбутися де і як завгодно, тому конкретну етіологію проблеми повинні знати швидше ви самі. Ми лише назвемо вам кілька найпоширеніших джерел отримання великої інфекції ротової порожнини.

Що викликає флюс?

Отже, причинами флюсу можуть стати наступні чинники:

 1. Глибокі каріозні ураження. Всім відомо, що щільність і міцність молочних зубів істотно знижена порівняно з тими ж параметрами в їх корінних «опонентів». Таким чином, перші дитячі зуби псуються швидше і глибше, ніж «дорослі», складові постійний прикус. Навіть найменше каріозне ураження цих зубів може призвести до стрімкого поширення інфекційного процесу і нагноєння тканин. Ось чому так важливо показувати дитину стоматолога при таких незначних, здавалося б, проблеми;
 2. Незадовільна гігієна ротової порожнини. Всім відомо і зрозуміло, що дотримуватись стандартні правила гігієни порожнини рота у маленьких дітей 2-4 років досить складно і трудомістко як для них самих, так і для їх батьків. Внаслідок накопичення нальоту та частинок їжі в ясенних кишенях може відбутися інфікування твердих тканин, в результаті чого почнеться флюс. Ось чому необхідність відвідування стоматолога з дитиною йде не тільки в лікуванні зубів, але і в профілактичних цілях;
 3. Травматизм слизової оболонки рота. У маленьких дітей є згубна звичка пізнавати світ через пробу предметів на смак. Вони постійно намагаються запхати в рот предмети, які ніяк не в’яжуться з їжею. Через зіткнення з ніжною дитячою слизової грубих і твердих матеріалів може статися таке явище, як травматизм десни. А будь-яка рана, як відомо, є цим порталом для проникнення патогенних мікроорганізмів, особливо коли вона локалізована в роті;
 4. Видалення зуба. Якщо малюкові довелося зазнати видалення одного або декількох молочних зубів, і при цьому в ротовій порожнині є постійне джерело інфекції – гінгівіт, фарингіт, запалення мигдаликів або банальний карієс, періостит може початися і в цьому випадку. Притому неважливо, видаляли ви їх самі, чи робив це дитина, або видалення вироблялося відповідним фахівцем;
 5. Проникнення гнійної інфекції іншої локалізації. Даний варіант зараження відбувається вкрай рідко, однак він має місце, тому про нього не можна не згадати. Якщо в організмі дитини вже існує вогнище гнійного запалення, локалізований у внутрішніх органах або м’яких тканинах, інфекція може проникнути в окістя разом із зараженою кров’ю.

Ви напевно знаєте, що будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати. Тому ми закликаємо вас зайнятися профілактикою флюсу у малюка вже зараз, особливо якщо для його розвитку вже існує певна грунт (наприклад, у малюка є карієс).

Симптоми та клінічні прояви

У перші дні формування і розвитку захворювання, дитина починає висловлювати скарги на помірні болі, локалізовані в ротовій порожнині. Вони не доставляють йому вираженого неспокою, однак при накусывании або розмові стають цілком відчутними, що приносить певний дискомфорт.

Ясна в місці розташування запалення може ставати червоною і кілька припухлою. Діти до трьох років зазвичай стають примхливими і буйними в цей період. Дуже часто батьки в даному випадку списують все на погану поведінку дитини і втрачають ідеальний момент для початку лікування.

По мірі поширення інфекції і запального процесу, стан малюка різко погіршується. Малюк починає відмовлятися від їжі і скаржитися на відсутність апетиту. Його загальне самопочуття також переживає не кращі зміни – піднімається температура тіла, аж до спека.

Десна, тим часом, стає ще більш опухлою і червоної.

По мірі прогресування хвороби, на ній виступають гнійні прожилки, розташовані на тлі червоної запаленої «кайми». Болю набувають виражений пульсуючий характер, дитина навряд чи може переносити їх.

Завершальною стадією активації поширення гнійного процесу стає набряк м’яких тканин обличчя.

Причому якщо флюс розташований на нижній щелепі, опухає тільки щока, а якщо він перебуває на верхній щелепі, набрякати може вся середня третина особи, включаючи вушну і скроневу область.

Для лікування флюсу у дитини в домашніх умовах неодмінно потрібна попередня консультація фахівця. Найчастіше малюк потребує термінової госпіталізації та деяких медичних маніпуляцій, які проводяться в амбулаторних умовах поліклініки або лікарні. І тільки потім, у періоді відновлення, терапія в домашніх умовах стає доречною в якості «підтримки» і профілактики.

Щоб призначити вірну і адекватну схему лікування флюсу молочних зубів у дітей, винятково важливо звернутися до грамотного і компетентному фахівцю в галузі стоматології та / або щелепно-лицевої хірургії.

Ускладнення і наслідки

Важливо: запідозривши недобре, батьки часто намагаються надати дитині допомогу «у міру можливостей». Це є фатальною помилкою, яка може призвести до незворотних наслідків.

Особливо часто матусі роблять спроби прогріти флюс за порадою бабусі або сусідки, або, того гірше, прикладають на ніч мазь Вишневського. Обидва дії, спрямовані на «лікування» лише посилюють патологічний процес – запалення починає поширюватися і прогресувати ще більш активно.

Врахуйте, що невылеченная патологія може спровокувати такі ускладнення, як:

 • Адентія (беззубість на тлі загибелі зачатків зубів);
 • Флегмона;
 • Абсцес.

Причому ознаки даних процесів носять характер ремісії – первинний гнійник розкривається, біль вщухає, дитина перестає скаржитися на біль, а набряк обличчя самостійно зникає.

Лікування періоститу у маленьких дітей

Що робити при виявленні флюсу у малюка? Чим його гріти і полоскати, і чи можна взагалі вдаватися до таких заходів?

Перш за все, зверніться до фахівця.

Лікар може призначити вам:

 1. Оперативне втручання з розкриття і дренування гнійника;
 2. Антибіотична терапія;
 3. Полоскання антисептичними розчинами (актуально вже на етапі ремісії та відновлення).

Чим можна полоскати флюс у дитини:

 • Розчин «Фурациліну»;
 • Хлоргексидин;
 • Мірамістин;
 • Содовий розчин;
 • Настоянка прополісу;
 • Відвари трав (календула, ромашка, череда).

Батьки! Не займайтесь самолікуванням! Обов’язково узгодьте з лікарем всі нюанси лікування вашого малюка!

Залишити коментар