Токсоплазмоз у дітей, симптоми і лікування

Складним і небезпечним захворюванням вважається токсоплазмоз у дітей (симптоми і лікування його визначаються неврологами, педіатрами або інфекціоністами). Позитивний прогноз у значній мірі залежить від форми та різновиди захворювання, оперативності лікування.

Що являє собою токсоплазмоз

Токсоплазмоз у дітей відноситься до інфекційних захворювань, і може протікати як зовсім безсимптомно, так і з яскраво вираженими і небезпечними ознаками.

Викликати токсоплазмоз у дитини можуть тільки токсоплазми. Це найпростіші мікроорганізми, які проживають в живих тканинах. Потрапляючи в організм живої істоти, вони можуть просто перебувати в його клітинах (в даному випадку господарів проміжний) або перероджуватися в цисти (якщо знаходяться в тілі постійного господаря). Хоча на планеті відомо понад 300 різновидів ссавців і 150 видів птахів, які можуть заражатися токсоплазмами, тільки тварини сімейства котячих можуть бути довго їх годувальниками і вважаються постійними господарями. По суті, істоти, в клітинах яких постійно проживають мікроорганізми, опиняються у так званому епідеміологічному глухому куті. До цієї категорії можна віднести і людини, який, будучи зараженим токсоплазмами, не створює небезпеки для живого світу.

Найбільша схильність до токсоплазмозу спостерігається у дітей. І чим менше вік дитини, тим більші ризики для нього. У перелік найбільш небезпечних дитячих патологій можна віднести ті, причиною яких став вроджений токсоплазмоз.

Основним місцем локалізації найпростіших стає скелетна або серцева м’язи, а також центральна нервова система. Хоча в тілі людини паразити розмножуються безстатевим шляхом, проте, це не заважає накопичуватися тисячам найпростіших. Як результат — розвивається токсоплазмоз у дитини. Якщо не боротися з паразитами медикаментозно, вони можуть перебувати у людському організмі протягом багатьох років.

Шляхи зараження токсоплазмозом

Оскільки переносниками токсоплазми можуть бути і люди, і деякі тварини і птахи, і зараження паразитами може відбуватися по-різному. Прийнято виділяти кілька варіантів.

Аліментарний. Має місце такий шлях зараження у тих випадках, коли дитина споживає погано приготовлені або термічно не оброблені м’ясні і молочні продукти. Крім цього, джерелом можуть виступати і овочі, фрукти, ягоди чи гриби, які знаходяться в інфікованій токсоплазмами середовищі.

Контактний. У цьому випадку токсоплазмоз у дітей пов’язаний з немитими руками. Граючи в пісочниці, саду, дитина брудними руками може торкнутися очей або рота.

Внутрішньоутробний. Хвороба, що виникла, таким чином, називають вроджений токсоплазмоз. Паразити в такому випадку проникають з крові матері через плаценту до дитини. Чим більше термін вагітності, тим більше ймовірність, що центральна нервова система і очі дитини будуть вражені. Так, у першому триместрі заражається приблизно 15-20% дітей. У другому — більше 65%.

Вроджений токсоплазмоз у новонароджених призводить до найскладніших патологій і навіть до загибелі плоду.

Через кров. Зафіксовані випадки зараження токсоплазмами при переливанні крові. Щоправда, такі випадки поодинокі і не відрізняються особливою небезпекою.

Різновиди захворювання

У відповідності з механізмом зараження, а також особливостями протікання, захворювання поділяють на окремі види.

Вроджений токсоплазмоз. Має місце, коли вагітна вперше в житті зустрічається з токсоплазмами. Проникнувши в її організм, паразити через кровотік вражають і сам плід.

Придбаний. Зараження відбувається вже після того, як дитина народилася.

Окремою формою захворювання лікарі називають латентну, або іншими словами, приховану. Навіть дуже професійному інфекціоніста рідко вдається виявити захворювання з цією формою. Все тому, що ознаки повністю відсутні. В окремих випадках спостерігаються залишкові симптоми.

Симптоми токсоплазмозу

Токсоплазмоз у новонароджених протікає, як правило, в гострій формі. Серед основних симптомів у такому випадку виділяють:

 • загальну слабкість;
 • помутніння кришталика ока;
 • чітко виражену інтоксикацію;
 • косоокість;
 • високу температуру;
 • екзантему;
 • втрату ваги;
 • відмова від грудного вигодовування.

Вроджений токсоплазмоз доповнюється висипом. Вона має рожевий або червоний колір, особливо сильно покриває кінцівки і живіт, але може проявлятися на будь-яких інших частинах тіла, крім волосний частини. Вона може зберігатися до 2-х тижнів і вказує на важкий перебіг хвороби.

Про ускладнення свідчить жовтизна шкіри, генералізовані часті судоми, а також можливий параліч кінцівок. Лікування токсоплазмозу у дітей в такому випадку дуже ускладнено. Навіть якщо дитині вдається вижити, нервова, психічна і фізична неповноцінність зберігається фактично до кінця життя.

Симптоми токсоплазмозу у дітей більш старшого віку з’являються в проміжку від 3-го до 21-го дня з моменту інфікування. Дитина може скаржитися на біль у ногах, голові, важкість при виконанні будь-яких фізичних вправ. Температура у дітей шкільного віку тримається на позначці 38-39 ° С, але відносно непогано збивається з допомогою ібупрофену. Лімфатичні вузли збільшуються в районі пахви, шиї.

Особливості діагностики

Про велику ймовірність вродженої форми токсоплазмозу лікарі можуть судити ще в період, коли мама виношує дитину. Для цього вагітна здає аналіз на торч-інфекції.

Запідозривши захворювання у новонародженого, лікар повинен ретельно оглянути пацієнта на наявність збільшених лімфатичних вузлів, а також зміна форми або положення селезінки і печінки, оцінити загальний стан хворого.

Щоб виявити захворювання у новонароджених іноді лікарям доводиться здійснювати біопсію мозку. У взятих клітинах можна помітити велику кількість токсоплазм.

Варіанти лікування

Якщо захворювання знаходиться в латентній формі, лікарі не пропонують ніякого лікування. У такому випадку немає загрози для здоров’я дитини, однак періодична діагностика дитині все ж не завадить.

Лікування інших різновидів і форм токсоплазмозу безпосередньо залежить від складності ситуації і симптомів. Схема лікування підбирається в кожному окремому випадку.

Лікування в більшості випадків триває близько 10-12 місяців і включає, принаймні, три напрямки.

Етіотропне

Має на меті боротьбу зі збудником токсоплазмозу. З цією метою виписуються протимікробні та протипаразитарні препарати (наприклад, Трихопол, Хлоридином, Делагіл тощо), а також сульфаниламиры (Бактрим, Сульфадимезин та інші). У парі з таким варіантом лікування обов’язково повинні використовуватися пробіотики. Вони насичують кишечник корисними бактеріями, які посилюють природну опірність організму і сприяють нормальному травленню (воно в результаті застосування протипаразитарних препаратів може порушуватись).

Патогенетичне

Передбачає використання препаратів 2-х груп:

 • для поліпшення природної опірності — сюди входять і всілякі вітаміни, фолієва кислота, імуномодулятори.
 • спрямовані на знищення токсоплазмозу — токсоплазмин.

Симптоматичне.

Залежить від того, який орган або яка система вражені. Наприклад, коли проблема стосується печінки, призначають використовуватися кошти для відновлення роботи та форми органу (Гепабене, наприклад). Якщо пораженна серцева м’яз — Рибоксин, Аспаркам, Преднізолон, Моваліс тощо.

Лікування гострої форми відбувається виключно в стаціонарі.

Профілактика захворювання

Токсоплазмоз у дітей можна запобігти. Але для цього повинен бути обережним і відповідальним не тільки дитина, але і його матір ще на етапі вагітності. Побоюватися, в першу чергу, вона повинна котів: не впускати їх на кухню і краще, узагалі не контактувати з ними. Фактично до мінімуму зводиться вроджений токсоплазмоз у дитини, якщо ще до вагітності його мама була заражена токсоплазмами. Таким чином, з організму матері малюк буде отримувати готові антитіла до цього захворювання, при цьому не заражаючись. Перелік профілактичних заходів варто з кількох пунктів.

 • Ні в якому разі не куштувати сирі або погано просмажені шматки м’яса і м’ясних продуктів (відварені сосиски, фарш тощо).
 • Після будь-якого контакту з сирим м’ясом, ретельно повинні бути вимиті руки, ножі, кухонні поверхні і все, чого торкався сирий м’ясний продукт. Самій дитині категорично забороняється після контакту з м’ясом стосуватися слизових оболонок і очей.
 • Батьки повинні стежити за дотриманням дитиною основних правил гігієни: ретельне миття рук після кожної гри з домашніми тваринами, і після прогулянок на вулиці.
 • Якщо в будинку проживає кішка, перевіряти її на наявність антитіл до токсоплазмам необхідно регулярно. Виявивши їх, потрібно або знайти для тваринного інше житло, або зайнятися серйозним і оперативним його лікуванням.

Частим має стати кип’ятіння котячої посуду (хоча б 6-8 хвилин). Можна додавати дезінфікуючі засоби або звичайну харчову соду.

 • Працюючи в саду, на городі, майбутня мама повинна використовувати рукавички. Особливо якщо у неї є відкриті рани, подряпини, через які збудник токсоплазмозу може проникнути в організм.
 • Токсоплазмоз частіше вражає дітей зі слабкою імунною реакцією, а також після перенесеного вірусного або якогось інфекційного захворювання. Враховуючи це, батьки повинні всіляко сприяти зміцненню дитячого імунітету.

Дотримуючись такі прості правила, мама може не тільки вберегти від захворювання вже дорослих дітей, але і попередити найбільш небезпечну форму токсоплазмозу у малюка, який ще не народився. Важливо розуміти, що навіть при своєчасному і дорогому лікуванні токсоплазмоз у дітей може мати ряд негативних і незмінних наслідків.

Можна сказати, що токсоплазмоз — підступне захворювання. Не проявляючись на УЗД, між тим, воно може привести до важкого каліцтва, а також смерті дітей. На щастя, уберегтися від нього можна, і для цього не потрібно багато зусиль. Достатньо просто дотримуватися елементарних правил гігієни, а також слідкувати за харчуванням дитини.

Залишити коментар