Чому у дитини болять коліна і що робити батькам

Більшість дітей люблять бігати, стрибати з висоти, грати в рухливі ігри, лазити по закинутих будівлях та деревах. Ці забави чреваті травмуванням колін, появою на них ударів і садна. Постійно зростаючий і несформировавшийся опорно-руховий апарат дитини часто відчуває перенапруження м’язів і зв’язок, що призводить до розтягування сухожиль. Тому всі батьки періодично стикаються з скаргами дитини на біль у колінах. Як правильно на них реагувати? Відразу ж їхати в лікарню або почекати поки само пройде?

Самостійна діагностика

Не завжди необхідно везти дитину в лікарню при перших же скаргах на болі в колінах. Однак і зовсім ігнорувати їх не можна, адже можна пропустити початок патологічного процесу. Перш за все, батьки повинні самостійно з’ясувати у дитини наступне: як давно з’явилася біль в коліні і передували болю травми (падіння, удар).

Потім потрібно оглянути коліно. Якщо є подряпини і садна на шкірі, інших ознак травми не спостерігається, то джерело болю очевидним. Рани треба продезінфікувати, і їхати в лікарню немає необхідності. У випадках, коли крім пошкодження шкірного покриву спостерігається почервоніння, набряк і припухлість тканин на коліні, місцеве підвищення температури, варто звернутися за медичною допомогою.

Поширені причини болю

Іноді при огляді коліна дитини видно лише кілька подряпин, а він продовжує скаржитися на біль, навіть через 2-3 дні після травми. У подібній ситуації треба відвезти дитину до травматолога, так як біль без видимих причин може свідчити про глибоке і серйозне пошкодження:

  • При розриві меніска, травмуванні суглоба, зміщенні колінної чашечки потерпілий відчуває таку сильну біль, що не може навіть стати на ногу. Тільки негайна допомога травматолога і хірурга допоможе дитині повністю вилікуватися, і не залишитися кульгавим.
  • Запалення сухожиль і м’язів гомілки або стегна віддається сильним болем в районі коліна. Дане захворювання може призвести до контрактурі і деформації зв’язок. Потерпілому необхідно якомога швидше накласти знімну пов’язку з гіпсу (лонгет) або гіпс.
  • Після падінь і сильних ударів в стегнової кістки може утворюватися тріщина. При цьому пошкодження шкірного покриву може бути відсутньою.
  • У підлітків і дітей йде інтенсивний і постійний ріст суглобів, кісток і зв’язкового апарату. У такій ситуації навіть незначні травми можуть призвести до розтягування зв’язок. Воно не проходить самостійно без медичної допомоги, і може тривалий час нагадувати про себе болем в коліні.

Інші причини болю в колінах

Існують і цілком природні причини болю в колінах, не пов’язані з травмами.

До болів в стегнах і колінах в кінці дня може призвести підвищене фізичне навантаження, наприклад, тривала прогулянка у маленької дитини або інтенсивне тренування у підлітка.

Плоскостопість і зайва вага підсилюють навантаження на колінні суглоби при будь-якій фізичній активності, з-за цього можуть з’явитися болючі відчуття і підвищена стомлюваність.

Дітям із зайвою вагою протипоказані інтенсивні тренування, так як це збільшує і без того велике навантаження на колінні суглоби, що загрожує вже деформацією зв’язок і суглобів.

У період активного росту і розвитку дитячого організму (до 12-річного віку) може без видимих причин з’явитися біль у ногах, колінах і зокрема. Це відбувається з-за нерівномірного зростання зв’язок, судин, кісток. Кровоносні судини дитини недостатньо еластичні, тому кров може з ним нормально циркулювати лише під час інтенсивних рухів. Коли струм крові в ногах сповільнюється, найчастіше ввечері або вночі, може з’явитися біль в ногах і колінах. У такому випадку необхідно зробити дитині масаж ніг. Завдяки цьому циркуляція крові посилиться, тканини розігріються, і біль пройде.

У підлітків і дітей рідко діагностуються такі серйозні захворювання, як ревматизм або подагра, так як для розвитку важкого патологічного зміни в суглобах потрібно багато часу. Тим не менш, якщо у дитини тривалий час болять коліна, не можна залишати це без уваги. Треба обов’язково з’ясувати, чому з’явилася біль, і при необхідності провести лікування. Якщо проігнорувати подібний сигнал, що в майбутньому у дитини може розвинутися деформація суглобів, контрактури зв’язок, і, як наслідок, порушення рухливості.

Залишити коментар