Біполярний афективний розлад: симптоми і лікування

Біполярний розлад – досить важке захворювання в психіатрії, яке давно ставиться медиками на один щабель з депресією і шизофренією. Але, на відміну від них, воно все ж підлягає результативною терапії, якщо сам хворий усвідомлює необхідність в ній і добровільно до неї звертається.

Раніше дане порушення іменувалося у психіатричній практиці як маніакально-депресивний психоз.

На жаль, афективні розлади можуть торкнутися кожного з нас, особливо в сучасний вік напруженого та ускладненого ритму життя. В основному це стосується тих, хто має лабільною психікою та тонким емоційним сприйняттям. Таких людей називають особами з тонкою душевною організацією, і кожен потенційний подразник приймається ними «близько до серця».

Давайте вивчимо всі аспекти біполярного афективного розладу, або маніакально-депресивного психозу, щоб захистити себе і своїх близьких від подібних патологій.

Звідки береться дане захворювання?

Биополярное афективний розлад зазвичай пов’язують із спадковою схильністю, зміною біохімічних процесів у мозку, наявністю в житті пацієнта сильного стресу або звичайних змін, які здаються йому особливо важливими. Хронічний перебіг даного захворювання не варто плутати з короткочасним «помутнінням». Наприклад, сезонне афективний розлад, пов’язаний із зміною настрою від зміни пори року, може зустрітися і у абсолютно нормального, психічно врівноважену індивіда.

Психіатрія називає безліч етіологічних причин захворювання. Маніакально-депресивний психоз, згідно думку одних лікарів, не приходить самостійно. Йому потрібна вже існуюча, заздалегідь підготовлена «база» з нестабільною або хворої психіки, яку людина отримала чисто генетично. Інші фахівці запевняють про протилежне: вони не бачать ніякого взаємозв’язку даного захворювання зі спадковою схильністю, а тому ототожнюють його поява лише з певними дратівливими чинниками.

Так чи інакше, точні конкретні причини появи розлади у нормального раніше людини поки що не з’ясовані. Досить складним для вивчення є і механізм його розвитку. Тим не менше, більшість вчених і психіатрів схильні думати, що генетична підґрунтя тут все ж є. Для того щоб з’ясувати це, проводилися численні дослідження на монозиготных близнюках.

Клітинні зміни в організмі пацієнтів при цьому відстежувалися допомогою прийому ними антидепресантів. Такі тести показали, що близько 70% хворих дійсно мають спадкову схильність до подібних порушень. Однак решта 30% отримали маніакально-депресивний психоз на фоні зовнішніх дратівливих чинників.

Згідно психіатрії афективних розладів, біполярні часто зустрічаються у представників чоловічої статі, в той час як для жінок, які є постійними пацієнтками психіатричних клінік і відповідних лікарів, більш актуальними стають монополярні розлади.

Як розпізнати недугу?

Симптоми і лікування біполярних афективних розладів тісно пов’язані між собою. Дуже багато залежить від того, в яку емоційну бік схиляється пацієнт протягом своєї хвороби.

Поява даного захворювання може бути пов’язано з наступними факторами:

 • Генетична схильність (причому це стосується і тих випадків, коли в роду є люди, які страждають на шизофренію);
 • Висока емоційна лабільність (підвищена чутливість до стресів, нездатність сприймати негативну критику і т. д.);
 • Шизоидный тип особистості;
 • Безконтрольний прийом сильнодіючих препаратів – антидепресантів, транквілізаторів, седативов та інших;
 • Регулярне зловживання алкогольними напоями (правда, тут актуальніше вести мову про алкогольних психозах, однак вони дуже схожі з биополярными розладами і по суті свого зародження, і за зовнішніми проявами);
 • Незначні геномні порушення, які є, однак не провокують важких спадкових патологій.

Деякі люди щиро вважають, що їм зовсім необов’язково знати природу своєї проблеми, щоб результативно її лікувати. Однак це – дуже глибоке і небезпечна помилка. У медицині існує теорія, згідно з якою будь-яке захворювання має сприятливий прогноз у лікуванні, якщо займається фахівець знайомий з його провокуючими причинами. І психіатрія також є клінічною медициною, на яку поширюється цей постулат.

Клінічна картина захворювання

Биополярное афективний розлад характеризується різкими змінами настрою з одного на абсолютно протилежне. Переважна більшість пацієнтів відчуває такі епізоди по одному або два рази в рік. Але є й особливо страждають особистості, які можуть відчувати на собі такі чергування по кілька разів в день.

Як водиться, пацієнти практично завжди заперечують наявність у себе проблем і не бажають звертатися за допомогою до такого «специфічного» фахівцеві, як психіатр. У психіатрії така практика є не те що нормальною, а повсюдної – ні один хворий у відповідних установах не визнає того, що він хворий і йому необхідна допомога.

Тим не менш, ви повинні знати, що така патологія схильна прогресувати і трансформуватися в більш страшні речі. Крім того, вона нерідко тягне за собою незворотні наслідки, як суїцид. Тому якщо ви відчуваєте прояви патології на собі або своїх близьких, ми закликаємо вас негайно звернутися до вузьконаправленому медику.

Як і випливає з первинного найменування хвороби, при її загостренні відбувається чергування маніакальної фази з депресивною. Природно, для кожної з них характерні свої власні клінічні прояви.

Симптоми депресивної фази:

 • Сильна необґрунтована меланхолія;
 • Печаль і смуток без видимих на те причин;
 • Безсоння та інші розлади сну;
 • Усвідомлення нікчемності свого існування;
 • Постійні внутрішні роздуми про відсутність сенсу життя;
 • Втрата енергії;
 • Знижена спроможність до концентрації уваги;
 • Проблеми з увагою і загальної інтелектуальної діяльністю;
 • Суїцидальні роздуми (а нерідко і цілеспрямовані спроби!);
 • Придушення власних інтересів, охолодження до хобі і занять, які приносили радість в минулому;
 • Ліквідація апетиту (анорексія);
 • Дратівливість;
 • Напади безпричинної і невмотивованої агресії;
 • Труднощі в соціальній адаптації і спілкуванні з людьми.

Симптоми маніакальної фази:

 • Відчуття власної важливості, грандіозності, величі;
 • Прискорення мови, постійна потреба в увазі та розмові (людини буквально неможливо перебити при діалозі);
 • Відсутність потреби у сні та відпочинку;
 • «Стрибки» і постійна генерація ідей (зазвичай у творчих особистостей саме в цей період настає довгоочікуване натхнення);
 • Здатність швидко і добре втілювати власні ідеї в життя;
 • Загальна неуважність (як важливих, так і у другорядних питаннях);
 • Розгальмування у всіх аспектах життя, включаючи матеріальні та сексуальний;
 • Концентрація на речах, характерних для «пропалювання» життя (галасливі компанії, алкоголь, вечірки, розтрата власних заощаджень на непотрібні речі).

У другому випадку людина нерідко бере кредити і позики, щоб задовольнити свої «королівські» (на даний момент він приблизно так і вважає!) потреби.

Зустрічається і змішаний тип биополярного розлади, коли людина відчуває на собі одночасні прояви першої та другої фази. Однак цей випадок скоріше можна назвати винятковим, оскільки в основному відбувається циклічна зміна фаз.

Різниця в перебігу хвороб полягає хіба що в інтервалах між цими фазами.

Слід підкреслити, що в періоди ремісії людина почуває себе абсолютно нормально, і його вже точно не назвеш психічно хворим, дивлячись на нього з боку.

Увага: подібні розлади часто ведуть до наркоманії та суїцидів!

Лікування биополярного розлади обов’язково, і воно повинне вироблятися строго фахівцем, після проведення ретельної диференціальної діагностики. Воно є консервативним і анонімним.

Залишити коментар