Логопед і дефектолог: в чому різниця?

Коли маленька людина тільки осягає здатність говорити, деякі звуки даються йому важко. Таке миле для дитини нерозуміння, як вимовляти «р», «л», «ш» без тренувань може залишитися дефектом на все життя.

Причин, чому і в дорослому віці у людини залишаються ознаки гаркавості, шепелявості, ламбдацизма, дислалії, багато. Це можуть бути як анатомічні, фізіологічні невідповідності, так і більш серйозні розлади, пов’язані з порушеннями психічного, розумового розвитку, вроджене недорозвинення організму.

Якщо вчасно звернути увагу на проблеми з мовою, у більшості випадків вдається ефективно усунути дефект. Цією областю медицини займаються як мінімум два фахівця – логопед і дефектолог.

Чим відрізняються логопед і дефектолог?

Щоб зрозуміти різницю, для початку звернемося до визначення спеціалізації. Дефектолог займається з дітьми, у яких мовленнєві дефекти утворилися на тлі психічних та фізичних вад. Для такого лікаря важливі знання з невралгії, психіатрії, психології та педагогіці. Логопед працює зі здоровими в цьому плані пацієнтами, тобто з тими, у кого не спостерігається затримка розумового розвитку і порушення в роботі ЦНС. Його завдання – навчити дитину правильно вимовляти звуки та склади.

Варто сказати, що дефектологія має ряд спеціалізацій, пов’язаних з конкретними порушеннями у розвитку дитини, що супроводжуються дефектом мови. Сюди відносяться:

 • сурдопедагоги – працюють з пацієнтами, що мають порушення слуху;
 • тифлопедагоги – працюють зі сліпими та слабозорими дітьми;
 • олигофренопедагоги – їх пацієнти мають порушення інтелектуального розвитку;
 • логопеди – виправляють мовні порушення різної тяжкості в будь-якому віці.

Якщо мова йде виключно про неправильному вимові, то досить занять з логопедом. Але частіше фахівці виступають у тандемі. Дефектолог допомагає дитині швидше і краще соціалізуватися, уникнути стресів.

Чим конкретно відрізняється логопед від дефектолога, стане зрозуміло із запропонованого нижче порівняння:

Дефектолог:

 • працює з дітьми, що мають знижений слух, зір, захворювання ЦНС;
 • не вчить правильно вимовляти звуки;
 • чинить психологічний вплив на маленького пацієнта, допомагаючи йому висловитися;
 • допомагає адаптуватися, розвивати мислення, увагу і сприйняття, в тому числі, мови;
 • вивчає причини мовного недорозвинення різного походження;
 • шукає способи виправлення виявлених порушень.

Логопед:

 • його пацієнти здорові розумово, фізично, але неправильно вимовляють звуки;
 • вчить виключно правильній вимові;
 • ставить мова;
 • показує, як правильно користуватися мовним апаратом (комплекс гімнастики).

З дітьми якого віку працюють фахівці?

До логопеда звертаються вже тоді, коли дитина осмислено вимовляє слова, складає з них речення, тобто цілком природно висловлює свою думку. Це настає приблизно в трирічному віці. Діти шкільного віку працюють з логопедами, коли вчаться читати і писати.

Дефектолог починає роботу з дитиною набагато раніше. До року малюк уже повинен мати мінімальний звуковий і словниковий запас: «мама», «тато», «баба», «дай» та інші. Якщо він відстає в розвитку, спостерігаються симптоми змішаних дефектів, саме час проконсультуватися з дефектологом.

У будь-якому разі виправлення проблем з мовою – неправильна вимова, заїкання, загальмованість у вираженні думок, боязнь говорити, невпевнена мова – важливо. Залишені без уваги вони можуть істотно вплинути на письмову мову, викликати дизорфографию, дислексію, дисграфию, стати причиною асоциализации дитини.

Для того щоб зрозуміти, до якого саме фахівця звернутися, потрібно пройти комплексне обстеження. Найчастіше виявлення дефектів відбувається поступово, так як мовна практика не присутній з народженням, а набувається з віком. Однак, якщо у дитини є вроджені ознаки, наприклад, затримка мовного розвитку внаслідок фізичних порушень, проблеми виявляються швидше.

Залишити коментар