Алергічний риніт: симптоми і лікування у дорослих

Чхання, нежить і кон’юнктивіт нагадують звичайну застуду. Але насправді це може бути алергічний риніт. Він з’являється навесні, так званий сезонний риніт, або може тривати весь рік. При цьому захворювання має специфічні ознаки. Отже, алергічний риніт: симптоми і лікування у дорослих.

Як розпізнати захворювання?

Алергічний риніт — це запалення верхніх дихальних шляхів, що з’являється, коли у людини є підвищена чутливість до наявності якого-небудь алергену. Розрізняють два типи захворювання:

  • Постійний риніт. Він проявляється протягом всього року за алергенів, що зустрічаються в навколишньому середовищі. До них належать пилові кліщі, а також шерсть тварин, цвіль і т. д.
  • Сезонна алергія, пов’язана з квітковим пилком дерев, трав і кущів. Вона проявляється кожен рік в один і той же час.

Весняна алергія на пилок виникає спонтанно і зазвичай з досить інтенсивними та характерними проявами для сезонного риніту, такими як:

  • часте (підряд по 10-15 разів) чхання;
  • ніс починає текти, як струмок, з чіткими виділеннями;
  • першіння в горлі і свербіж в обох ніздрях одночасно;
  • очі починають сльозитися;
  • дихання утруднене і хрипке, з’являється кашель;
  • у половині випадків алергії на пилок виникає кон’юнктивіт.

У найважчих випадках алергія може закінчитися нападом астми. Вкрай рідко при безпосередньому контакті з вологою шкірою може також розвинутися кропив’янка.

Постійний алергічний риніт

У алергічного риніту постійного типу симптоми такі ж, однак, найчастіше вони проявляються у меншій мірі. Це злегка закладений ніс протягом усього року, але соплів небагато. Інтенсивність прояву симптомів залежить від алергену, його концентрації у повітрі, а також від ступеня людської чутливості до нього.

Риніт, викликаний алергією на шерсть тварин, часто з’являється несподівано. Що стосується пилових кліщів, то такий алергічний риніт може закінчитися нападом астми. Алергічні напади в основному трапляються в ранкові години. Це обумовлено тим, що частинки алергену, будучи крупніше пилку, займають більше часу для того, щоб потрапити в бронхи, а час кризи зміщується.

Сезонний риніт

Сезонний алергічний риніт, як правило, не проявляється у віці до 3-4 років. Вперше його можна виявити у дітей від 6 до 12-15 років. Проте для придбання стійкого алергічного риніту не існує певного віку. Так, він може початися в зрілому віці і навіть на пенсії. Іноді алергію викликає просто зміна домашньої обстановки.

Як правило, алергічний риніт приходить кожен рік приблизно в один і той же період — на початку весни. Але це залежить від виду пилку і погодних умов. Ми не повинні забувати, що існують також відмінності у прояві захворювання в залежності від регіону. Наприклад, у районах з помірними кліматичними умовами вирулентную алергію викликає амброзія, цвітіння якої відбувається в кінці серпня і початку вересня.

Не плутайте алергію із застудою!

При алергічному риніті ніс забитий, а виділення виходять назовні, при цьому відчувається свербіння в носових ходах. І навпаки, повністю закладений ніс з виділеннями, які йдуть до горла, скоріше, вказує на синусит. Під час застуди виділення в’язкі.

У дітей часто буває важко розрізнити застуду та алергічний риніт. Відмінність полягає в тому, що при застуді ніс не дихає, в той час як при алергічному риніті він ще й свербить. Не слід нехтувати симптомами алергії, тому що стан може різко погіршитись. Зверніться за консультацією до фахівця, щоб з’ясувати, як лікувати алергічний риніт.

Основні методи лікування

Оральні антигістаміни є препаратами першої лінії проти алергічного риніту. Сучасні антигістамінні засоби другого покоління не мають седативного ефекту і позитивно діють на носові затори. При прийомі таких препаратів достатньо однієї дози раз на добу.

В якості другої лінії терапії алергічного риніту рекомендуються назальні кортикостероїди. Ці препарати діють на запалення, викликане алергією, і є більш потужним засобом порівняно з антигистаминами. Назальним кортикостероїдам лікарі віддають перевагу при лікуванні пацієнтів з цілорічним алергічним ринітом, які страждають від помірної або важкої закладеності носа. Вони мають мало побічних ефектів, але можуть викликати роздратування або невелика кровотеча з носа.

Коли антигістамінні препарати і назальні кортикостероїди виявилися неефективними або погано переносяться, при лікуванні алергічного риніту застосовуються антагоністи лейкотрієнів. Ці препарати знижують фактори запального процесу у дихальних шляхах, спровокованого антитілами.

Особливою категорією для лікування є вагітні, оскільки під час виношування плоду прийом лікарських препаратів протипоказаний, тим більше в першому триместрі. Перш ніж лікувати алергічний риніт при вагітності, необхідна консультація з лікарем. Прийнятними способами вважаються інгаляції звичайним сольовим розчином або вареною картоплею.

Як лікувати алергічний риніт у дітей? Для початку потрібно усунути з оточення дитини можливі алергени. Подальша терапія проводиться лікарем за правилами лікування алергії з застосуванням антигістамінних, протиалергічних засобів системної дії або місцевих гормональних препаратів.

Алергічний риніт — розповсюджене захворювання, яке часто починається в дитинстві і може зберігатися в зрілому віці. Його діагностика та методи терапії порівняно прості. Після оцінки тяжкості стану лікарем призначається лікувальний курс. Всі методи лікування вважаються ефективними і в цілому безпечними.

Залишити коментар